„Nokia“ rekordas: 65 Tbps viena gija

Neseniai susikūręs tinklų milžinas, susidedantis iš „Nokia“ ir „Alcatel-Lucent“, sugebėjo iš 6600 km ilgio vienos gijos optinio kabelio išspausti 65 terabitų per sekundę (Tbps) – maždaug 8 terabaitų per sekundę – spartą.

Nepaisant beprotiškai skambančios spartos, toks interneto linijų pralaidos padidėjimas – jau šio penkmečio perspektyva.<br>123rf nuotr.
Nepaisant beprotiškai skambančios spartos, toks interneto linijų pralaidos padidėjimas – jau šio penkmečio perspektyva.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

Oct 18, 2016, 9:11 AM, atnaujinta May 10, 2017, 5:08 PM

Kad galėtumėte geriau įsivaizduoti, „Faster“ povandeninis kabelis, jungiantis JAV ir Aziją bei priklausantis „Google“ ir keliems Azijos telekomunikacijų milžinams, veikia 60 Tbps sparta, naudodamas 12 optinių gijų. 2016 metų viduryje „Faster“ yra sparčiausias komercinis povandeninis kabelis, tačiau, skaičiuojant vienos gijos pralaidumą (5 Tbps), jis yra maždaug 13 kartų lėtesnis už naująjį rekordininką.

Kito kabelio, „Marea“, tiesiamo tarp JAV ir Ispanijos bei pradėsiančio veikti 2017–2018 metais, pralaidumas bus 160 Tbps su 16 gijų (vienos gijos pralaidumas – 10 Tbps). Jei „Marea“ pakeltų vienos gijos spartą iki 65 Tbps, bendra linijos spartą siektų 520 Tbps.

Deja, kaip visada tokiais atvejais, „Nokia Bell Labs“ ir „Alcatel-Lucent Submarine Networks“ – kurios dabar yra didesnio „Nokia“ milžino dalys – techninių detalių šykšti. Žinome, kad tai – vienos modos gija (SMF), o tai yra svarbu, nes dauguma esamos šviesolaidžių infrastruktūros yra būtent tokia. Taigi tokia technologija turi daugiau galimybių komerciškai pasiteisinti. Taip pat žinome, kad tikimybinis pluošto formavimas (angl. probabilistic constellation shaping, PCS), naujoviškas QAM pritaikymas, vaidina pagrindinį vaidmenį, perduodant didelius duomenų kiekius ilgesniu šviesolaidžiu.

Iš to, kaip išgaunama 65 Tbps perdavimo sparta, težinome, kad tyrėjai panaudojo dvisluoksnius erbio stiprintuvus – stulbinamai paprastą optinį stiprintuvą, naudojantį vienos modos gijai idealiai tinkančią (1530 nm) stimuliuotąją erbio jonų emisiją. Be to, tikriausiai, naudojamas labai tankus WDM (šimtų skirtingų bangos ilgių sklidimą ta pačia gija), arba gal WDM drauge su OFDM.

„Alcatel-Lucent“, kurią 2015 metais įsigijo „Nokia“, yra didžiausias pasaulyje povandeninių kabelių ir sistemų operatorius, ir turi ilgą vis didesnių duomenų kiekio vis spartesnio siuntimo vis tolesniu atstumu istoriją. Kai „Nokia Labs“ praeitą mėnesį pirmą kartą pristatė tikimybinį pluošto formavimą, jų teiginiai apie technologijos perkėlimą tiek į pagrindines duomenų magistrales, tiek ir galutiniams vartotojams, skambėjo užtikrintai.

Šie du faktoriai, kartu su faktu, kad 65 Tbps spartos technologija buvo demonstruojama 6600 kilometrų atstumu – toks yra JAV ir Ispaniją sujungsiančios gijos ilgis – labai pagrįstai leidžia manyti, kad tai – ne teoriniai pasvarstymai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.