Egipte rastas faraono paslapčių saugotojo kapas

Abusiro radimvietėje Egipte aptikti „vienintelio faraono draugui“ priklausę kapo komplekso likučiai. Kapavietę sudaro nedidelė koplyčia ir kapas. Kapas buvo išplėštas jau senovės laikais, bet archeologai rado skulptūros likučius su įrašais, pasakojančiais apie žynį Kaires, „kuris buvo vienintelis faraono draugas“ ir „Ryto Namų paslapčių saugotojas“ – o ryto namai buvo vieta, kur faraonas rengdavosi ir pusryčiaudavo, sakoma Čekijos Egiptologijos instituto archeologų komandos pranešime.

 Įėjimas į Kaires kapo komplekso koplyčią. Didžioji dalis koplyčios yra sunaikinta.<br> Čekijos Egiptologijos instituto nuotr.
 Įėjimas į Kaires kapo komplekso koplyčią. Didžioji dalis koplyčios yra sunaikinta.<br> Čekijos Egiptologijos instituto nuotr.
 4400 metų senumo kapo kompleksas priklauso Kaires - „kuris buvo vienintelis faraono draugas“ ir „Ryto Namų paslapčių saugotojas“.<br> Čekijos Egiptologijos instituto nuotr.
 4400 metų senumo kapo kompleksas priklauso Kaires - „kuris buvo vienintelis faraono draugas“ ir „Ryto Namų paslapčių saugotojas“.<br> Čekijos Egiptologijos instituto nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Oct 10, 2018, 8:17 AM

Archeologai nėra visiškai tikri, apie kurį būtent faraoną kalbama įrašuose, bet jie turi keletą ryškių užuominų: kapo kompleksas buvo rastas prie piramidės, priklausančios faraonui Neferirkare (valdė 2446–2438 prieš mūsų erą), o taip pat kiti titulai, paminėti ant statulos sako, kad Kaires buvo „Neferirkare ir jo įpėdinio Sahure piramidžių komplekse tarnaujančių žynių tikrintoju“.

Skulptūra nurodo ir kitas svarbias Kaires pareigas: „visų karaliaus darbų prižiūrėtojas“ ir „Gyvybės namų vyriausiasis“ – kai Gyvybės namai buvo biblioteka, kurioje buvo saugomi papirusai su įrašais pačiomis įvairiausiomis temomis, aiškina archeologai.

Archeologai niekada nesužinos, ar Kaires tikrai buvo toks jau „vienintelis faraono draugas“ (ar kad ir kelių faraonų). Tačiau sprendžiant pagal palaidojimą, jis buvo tikrai labai gerbiamas ir vertinamas – žynys buvo palaidotas vietoje, kuri skirta išskirtinai tik karališkosios šeimos nariams ir užimantiesiems pačius aukščiausius postus.

Taip pat kapavietė turi net bazaltinius pamatus – o tokie paprastai buvo dedami tik į pačių faraonų kapus.

Kapavietėje rastas ir Kaires sarkofagas, tačiau jo paties mumija – kol kas ne. Tačiau kasinėjimai dar tęsiami.

Čekijos Egiptologijos institutas veikia kaip Karolio universiteto Prahoje padalinys. Archeologų ekspedicijai Abusire vadovauja instituto profesorius Miroslav Bárta, kasinėjimai vykdomi bendradarbiaujant su Egipto Senienų ministerija.

Parengta pagal „Live Science“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: R. Žemaitaitis sulaužė priesaiką – ar gali kandidatuoti?