Mėgstantiems ir gamtą, ir technologijas: unikalia programėle kviečia kataloguoti Lietuvos gamtą

Jei mėgstate stebėti gamtą, ko gero, dažnai susiduriate su problema – kaip atpažinti vieną ar kitą sudominusio gyvūno ar augalo rūšį? O gal Lietuvos bei pasaulio florą ir fauną išmanote taip gerai, kad galite ne tik pats atskirti, bet ir kitiems padėti atpažinti rūšis?

  „iNaturalist“ sukurtas JAV, tačiau vis labiau skverbiasi į visus pasaulio regionus – tarp jų ir Lietuvą.<br> 123RF nuotr.
  „iNaturalist“ sukurtas JAV, tačiau vis labiau skverbiasi į visus pasaulio regionus – tarp jų ir Lietuvą.<br> 123RF nuotr.
Naudotis „iNaturalist“ aktyviai skatina ir Lietuvos gamtininkai.<br> „iNaturalist“ ekrano nuotr.
Naudotis „iNaturalist“ aktyviai skatina ir Lietuvos gamtininkai.<br> „iNaturalist“ ekrano nuotr.
Pasak programėlės vartotojų Lietuvoje, „iNaturalist“ puikiai tinka ne tik smalsumui patenkinti, tačiau ir gilesnėms vietinės bioįvarovės studijoms, mokymuisi apie gamtą.<br> „iNaturalist“ ekrano nuotr.
Pasak programėlės vartotojų Lietuvoje, „iNaturalist“ puikiai tinka ne tik smalsumui patenkinti, tačiau ir gilesnėms vietinės bioįvarovės studijoms, mokymuisi apie gamtą.<br> „iNaturalist“ ekrano nuotr.
 Auganti Lietuvos „iNaturalist“ bendruomenė tikisi, kad platforma toliau vienys vietinius gamtos stebėtojus<br> 123RF nuotr.
 Auganti Lietuvos „iNaturalist“ bendruomenė tikisi, kad platforma toliau vienys vietinius gamtos stebėtojus<br> 123RF nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Eglė Marija Ramanauskaitė

Jul 6, 2019, 2:23 PM

Bet kuriuo atveju, verta jau šiandien prisijungti prie gamtos mėgėjų portalo „iNaturalist“. Nes čia – beveik viskas, ko reikia tikram šiuolaikiniam gamtos mylėtojui.

„iNaturalist“ – tai dar 2008-aisiais pradėta pilietinio mokslo iniciatyva, vienijanti gamtos stebėtojus ir mokslininkus visame pasaulyje.

Prasidėjęs nuo magistrinio darbo projekto, šiandien portalas jau turi beveik du milijonus registruotų vartotojų, ir yra vystomas bendromis Kalifornijos mokslų akademijos ir „National Geographic Society“ jėgomis.

Pagrindinis „iNaturalist“ privalumas – ši programėlė padeda beveik žaibiškai atpažinti daugumą organizmų rūšių.

Jums tereikia kad ir telefonu nufotografuoti pastebėtą augalą, gyvūną ar kitą fotoaparato objektyvu „pagautą“ organizmą, ir šią nuotrauką įkelti į „iNaturalist“ programėlę.

Tai patogu atlikti tiek „Android“ ar „iOS“ telefone, tiek kompiuterio naršyklėje.

Čia darbo kaip mat imasi dirbtinis intelektas, padedantis pagal vaizdinį panašumą atpažinti rūšį, ar bent jau artimiausią taksoną – giminingą organizmų grupę.

Tiesa, net naujausi vaizdo atpažinimo algoritmai toli gražu nepranoksta patyrusių gamtos stebėtojų.

Tačiau kaip tikrame socialiniame tinkle, „iNaturalist“ vartotojai gali peržiūrėti bei komentuoti vieni kitų stebėjimus, juos patikslinti, patvirtinti ar pasiūlyti tinkamesnę identifikaciją.

Naujos nuotraukos tokių identifikacijų ir komentarų iš kitų bendruomenės narių dažniausiai sulaukia vos per kelias minutes.

O pasinaudojus tokia grupine išmintimi dėl pastebėtų rūšių galvos sukti – ar atskiruose forumuose informacijos ieškoti – tikrai nebereikės.

Lietuviška bendruomenė

„iNaturalist“ sukurtas JAV, tačiau vis labiau skverbiasi į visus pasaulio regionus – tarp jų ir Lietuvą. Platformos kūrėjai daug dėmesio skiria vertimui į kitas kalbas, bendradarbiauja su kitomis gamtosaugos iniciatyvomis bei atviro kodo projektais.

Nuo 2018-ųjų programėlės gerbėjai buriasi ir „Facebook“ grupėje „iNaturalist Lietuva“, kur aptariami Lietuvos ir kaimyninių šalių stebėjimai, vyksta diskusijos apie įdomesnes ar sunkiau atpažįstamas rūšis.

Nariai dalinasi patarimais ir padeda vieni kitiems išnaudoti visus „iNaturalist“ platformos privalumus.

Programėlėje sukurtas ir ne vienas „lietuviškas“ projektas – pavyzdžiui, „Lietuvos vabalai“, Raudonosios knygos organizmai ir kiti, siekiantys kataloguoti būtent tos grupės rūšis.

Čia automatiškai patenka visi nustatytus kriterijus aitinkantys stebėjimai bei aptikti būtent Lietuvoje.

Vietinių stebėjimų skaičius pastaruoju metu ypač sparčiai auga, o tarp kasdien portalo skelbiamų „Observation of the Day“ bei savaitinių „Observation of the Week“, pasitaiko ir nuostabių stebėjimų iš Lietuvos.

Tuo tarpu naktinių drugių entuziastai jau ne vienerius metus prisijungia prie tarptautinio „National Moth Week“ projekto, liepos pabaigoje gaudydami ir „iNaturalist“ programėlėje registruodami Lietuvoje pastebėtas drugių rūšis.

Naktinių drugių stebėjimas šiemet ir vėl vyks „No Trolls Allowed“ festivalyje, liepos 24-28 d., Trakų rajone.

Pasak programėlės vartotojų Lietuvoje, „iNaturalist“ puikiai tinka ne tik smalsumui patenkinti, tačiau ir gilesnėms vietinės bioįvarovės studijoms, mokymuisi apie gamtą.

„Atradus sau naują rūšį, mėgstu „iNaturalist“ platformoje patyrinėti jos radimų žemėlapius, stebėjimų laiką ir taip toliau. Taip daug sužinau apie pačią rūšį, jos dažnumą, paplitimą ir panašius dalykus“, – sako vienas programėlės vartotojų Tomas.

Naudotis „iNaturalist“ aktyviai skatina ir Lietuvos gamtininkai. Lietuvos moksleivių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) atstovai organizuoja seminarus, mokymus mokytojams bei moksleiviams.

„iNaturalist“ griauna mitą, kad technologijos atitolina žmogų nuo gamtos, – sako viena LMNŠC metodininkių, gamtininkė ir aktyvi „iNaturalist“ vartotoja Grėtė Vaičaitytė. – Mano manymu, tobulėjančios technologijos leidžia geriau ištirti ir pažinti savo aplinką. O „iNaturalist“ – vienas iš būdų, prieinamų mums visiems.“

Pasak G.Vaičaitytės, laikai, kai gamtos stebėjimams pasitelkdavome tik knygas, jau praeityje. O internetinė tūkstančius gamtininkų vienijanti sistema turi ir dar daugiau privalumų.

„Anksčiau rinkdavau herbarus ir bandydavau atpažinti augalus namuose, naudodamasi įvairiomis knygomis, pvz., „Lietuvos žaliasis rūbas, – pasakoja G.Vaičaitytė. – Tačiau kai prie vieno augalėlio praleidi pusvalandį ir vis tiek nežinai, ar jį atpažinai teisingai, mokymosi procesas labai sulėtėja.“

Tuo tarpu į „iNaturalist“ įkeltas organizmas gali būti atpažintas ne vieno daugiau ar mažiau patyrusio vartotojo, čia pat palygintas su panašių organizmų nuotraukomis, numanomos rūšies stebėjimų paplitimu ir t.t.

Be to, pasak G.Vaičaitytės, remtis vien „popieriniais“ organizmų atpažinimo vadovais sunku – ir todėl, kad paprastai vaizduojamų iliustracijų kiekis juose ribotas, dažnai apibūdinamos tik kai kurios augalų vystymosi stadijos, dažniausiai tik žiedai ar lapai.

O milžiniškos „iNaturalist“ nuotraukų biblioteka leidžia atpažinti iš daugybės skirtingų požymių. Pavyzdžiui, net anksti pavasarį – ir vien tik iš pumpurų arba labai ankstyvų lapelių, nepanašių į užaugančius augalui jau pilnai suvešėjus.

Reguliariai gamtos stebėjimus į „iNaturalist“ platformą kelia apie 150 000 po pasaulį išsibarsčiusių gamtos mėgėjų.

O gyva ir paslaugi bendruomenė – vienas pagrindinių platformos privalumų. Be to, šių metų pradžioje atsirado ir „iNaturalist“ forumas, todėl įvairiais klausimais diskutuoti su kitais platformos vartotojais pasidarė dar paprasčiau.

Auganti „iNaturalist“ stebėjimų biblioteka naudinga ne tik platformos vartotojams, bet ir profesionaliems mokslininkams.

Visi stebėjimai, pasiekę „Research grade“ statusą, automatiškai įkeliami į GBIF – Globalios aplinkos informacinę sistemą. Šiais duomenimis bioįvairovės tyrimams gali pasinaudoti mokslininkai iš viso pasaulio.

Padeda mokslininkams

„Research grade“, t.y. moksliniams tyrimams tinkamą stebėjimą, gali užregistruoti absoliučiai kiekvienas. Svarbiausia kad jis turėtų tinkamą nuotrauką, datą, koordinates, ir dėl jo rūšies ar taksono sutartų du trečdaliai jį peržiūrėjusių vartotojų.

Tiesa, labai svarbu ir tai, kad organizmas būtų aptiktas natūralioje gamtoje, o ne auginamas ar išveistas nelaisvėje. Į „iNaturalist“ tokių stebėjimu kelti nedera – platforma sukurta išskirtinai natūralios gamtos stebėjimui.

Pasak G.Vaičaitytės, Lietuvoje vis dar tvyro šioks toks nepasitikėjimas „minios“ surinktais duomenimis, tačiau ir šis požiūris po truputį keičiasi.

Tuo tarpu kai kuriuose pasaulio regionuose tokie ir panašūs moksliniai tyrimai be piliečių mokslininkų pagalbos tiesiog nebeįsivaizduojami!

Juk joks mokslininkas negalėtų vienas atlikti tiek stebėjimų, kiek kartu gali tūkstančiai gamtos stebėtojų visame pasaulyje.

„Ir Lietuvoje tikrai pasitaiko atvejų, kai apie naujas rūšių radimvietes mokslininkai sužino atsitiktinai pakalbėję su kitais jas pastebėjusiais žmonėmis.

O „iNaturalist“ tikrai gali dar labiau paskatinti tokį dialogą“ – sako G.Vaičaitytė.

„iNaturalist“ vartotojams ne mažiau svarbu ir pats gamtos stebėjimo „sužaidybinimas“, t.y. galimybė konkuruoti tiek pačiam su savimi, stengtiantis atpažinti kuo daugiau skirtingų rūšių, rinkti tam tikrų organizmų grupių kolekcijas, bet ir lygintis su kitais stebėtojais iš regiono ar projekto.

„Smagu varžytis su draugais, kas pastebės ir įkels daugiau skirtingų rūšių – arba kas atras įdomesnį ar retesnį organizmą, kas nufotografuos daugiau raudonosios knygos rūšių arba kas pirmas aptiks visas invazines rūšis, ir taip toliau“ – gamtos stebėjimo azartu dalinasi Tomas.

Tiesa, šį mėnesį „iNaturalist“ kūrėjai į pasaulį paleido ir dar vieną iniciatyvą – programėlę „Seek“ („Android“ | „iOS“).

Ši, pasitelkdama papildytos realybės ir vaizdų atpažinimo technologijas, siekia dar labiau praturtinti gamtos stebėjimo patirtį. Telefono kamerą nukreipus į dominančius organizmus, čia pat ekrane rodomos jų spėjamos identifikacijas ir papildoma informacija. Beveik „PokemonGo“, tiesa?

Tačiau kartu tai – gerokai daugiau nei žaidimas. „Seek“ programėlė leidžia ne tik žaibiškai pažinti supančią aplinką, tačiau lygiai taip pat fotografuoti ir į „iNaturalist“ kelti rūšių stebėjimus, taip tiesiogiai prisidedant prie mokslo.

Už organizmų nuotraukas „Seek“ programėlėje galima užsidirbti virtualių ženkliukų, o paskyrą ir stebėjimus susieti su jau turima „iNaturalist“ paskyra.

Auganti Lietuvos „iNaturalist“ bendruomenė tikisi, kad platforma toliau vienys vietinius gamtos stebėtojus, taip praturtinant bioįvairovės tyrimus regione.

Čia kataloguojamos visos organizmų rūšys, todėl sau tinkamą projektą tikrai ras (ir net galės susikurti!) kiekvienos srities mėgėjas ar specialistas.

O vis dar abejojantiems prisijungti ar ne, nederėtų baimintis – pasak gamtininkės G.Vaičaitytės, „iNaturalist“ skirtas visiems: tiek smalsiems pradedantiems, tiek ir savo žiniomis jau galintiems pasidalinti pažengusiems vartotojams. Ir čia, kaip ir kitose piliečių mokslo iniciatyvose, visi yra vienodai svarbūs ir reikalingi.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.