Sakmėse gali slypėti tiesa: DNR tyrimas padeda atskleisti seną dramą

Vienas iš svarbiausių Roskildės muziejaus (Danija) eksponatų yra vadinamasis Gerdrupės kapas – 1000 metų senumo vikingų laikų palaidojimas, prieš 39 metus atrastas į šiaurę nuo Roskildės esančiame mažame Gerdrupės kaimelyje.

Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 16, 2020, 9:45 AM

Kape buvo rasti vyro ir moters griaučiai – ir archeologai ilgai spėliojo, kam jie galėjo priklausyti bei kodėl šie du žmonės buvo palaidoti kartu.

Paslaptis slypi tame, kad vyras kažkuriuo metu buvo nužudytas ir palaidotas šalia moters.

Gerdrupės kapas pasižymi ir dar vienu svarbiu aspektu: tai buvo pirmasis atradimas, įrodęs, kad vikingų moterys būdavo laidojamos kartu su ginklu – šiuo atveju su ietimi.

Šeimos saitai

Ir dabar mokslininkai turi naujos informacijos, nušviečiančios ilgametę paslaptį.

Atlikus DNR tyrimą paaiškėjo, kad palaidotųjų pora iš tikrųjų yra motina ir sūnus – ir kad vyras nebuvo paaukotas vergas, kaip manyta anksčiau.

„Tai nepaprastai įdomus ir stebinantis rezultatas. Turime gerai apsvarstyti, ką tai reiškia“, – sako archeologas ir Roskildės muziejaus vyresnysis kuratorius Ole Kastholmas.

Šis atradimas reiškia, kad teks peržiūrėti Gerdrupės kapo istoriją ir išspręsti naują mįslę.

„Turime išsiaiškinti, ar kiti kapai ir kiti vikingų laikų šaltiniai galėtų aprodyti tam tikrus atitikmenis, kurie galėtų padėti mums išspręsti šią bylą“, – sako O.Kastholmas.

Paslapties raktas – sagose?

Raktą mįslei išspręsti galima rasti vienoje iš senųjų Islandijos sagų XII-XV amžių užrašytų pasakojimų serijoje, pasakojančioje vikingų laikų istorijas.

Panašu kad prieš paguldant kapą, vyras buvo pagautas, surištas ir pakartas. Tuo tarpu moteris buvo apdėta dideliais akmenimis.

Viena teorija sako, kad kape esanti ietis iš tiesų yra burtininkės lazda.

Kas įdomiausia, vienoje iš sagų pasakojama apie būrėją Katlą ir jos sūnų Oddą, kurie buvo persekiojami ir galiausiai nužudyti. Oddas buvo pakartas, o Katla užmėtyta akmenimis.

Nors tyrimas vyksta toliau, griaučius dar ir dabar galima apžiūrėti Roskildės muziejuje.

Parengta pagal „Copenhagen Post“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.