Tyrė vandenyno dugną – ir rado tai, ko žmonija dar nebuvo mačiusi

Du iki šiol nežinomus vulkaninių versmių laukus prie La Paso (Meksika) krantų ir aplink juos esančius plotus vos per 33 dienas atrado Šmidto vandenyno instituto (angl. Shmidt Ocean Institute) mokslinių tyrimų laivas „Falkor“. Misijos metu buvo aptikta, kaip manoma, šešios žmonėms dar nežinomos gyvūnų rūšys, taip pat vaivorykštinės mėlynosios kirmėlės ir kalcito smailės, primenančios urvų stalagmitus.

  „'Melsuu“, kuriame ypač gausu ryškiai mėlynų kirmėlių, pusiasalio pirmųjų žmonių kilivų kalba reiškia mėlyną spalvą.<br>   Subastian Shmidt Ocean Institute nuotr.
  „'Melsuu“, kuriame ypač gausu ryškiai mėlynų kirmėlių, pusiasalio pirmųjų žmonių kilivų kalba reiškia mėlyną spalvą.<br>   Subastian Shmidt Ocean Institute nuotr.
Versmėse rastos apvaliosios kirmėlės.<br>  Subastian Shmidt Ocean Institute nuotr.
Versmėse rastos apvaliosios kirmėlės.<br>  Subastian Shmidt Ocean Institute nuotr.
 Hidroterminėse versmėse daugiausia šansų rasti mums nepžįstamas ekosistemas nepaliekant Žemės.<br>  Subastian Shmidt Ocean Institute nuotr.
 Hidroterminėse versmėse daugiausia šansų rasti mums nepžįstamas ekosistemas nepaliekant Žemės.<br>  Subastian Shmidt Ocean Institute nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Nov 19, 2021, 1:41 PM, atnaujinta Nov 22, 2021, 11:11 AM

Hidroterminės versmės – tai vieta, kur yra didžiausia tikimybė rasti mums dar nepažįstamas ekosistemas, nepaliekant Žemės. Kadangi daugelis mokslininkų teigia, jog būtent tokiose versmėse atsirado gyvybė, taip pat turime ir galimybę išsiaiškinti, iš kur kilome patys.

Peskaderos tvenkinyje, esančiame tarp Kalifornijos pusiasalio ir Meksikos žemyninės dalies, plyti versmių laukai, kurių aukšta temperatūra ir cheminių medžiagų gausa, atvėsus verdantiems skysčiams, leidžia gyvybei klestėti.

Šios versmės nepanašios į jokias kitas pasaulyje, nes jų išpumpuojami skysčiai yra skaidrūs – o ne tamsūs, dėl kurių dauguma hidroterminių versmių vadinamos „juodaisiais rūkaliais“. Bet kurioje neištirtoje hidroterminėje versmėje gali būti aptinkamos iki šiol nematytos gyvybės rūšys.

Projektas atskleidė dešimt rūšių, kurios jau buvo aptiktos versmėse už Peskaderos tvenkinio ribų, bet pačiame tvenkinyje nebuvo pastebėtos – ir šešias rūšis, kurios dar nebuvo aptiktos visiškai niekur. Tarp pastarųjų – strėliukės, vėžiagyviai, moliuskai, apvaliosios kirmėlės ir daugialąsčiai (šerių kirmėlės).

„Auka“ hidroterminių angų laukas aptiktas 2015 m., o „JaichaMaa 'ja'ag“ laukas – 2018 m. Laivas „Falkor“, vykdydamas paskutinę savo ekspediciją, aptiko pusiaukelėje tarp šių laukų esantį hidroterminių angų rinkinį, pavadintą „Maija awi“. Į pietus nuo „JaichaMaa 'ja'ag“ laivas taip pat atrado „'Melsuu“ versmes .

„Maija awi“ kai kuriems žmonėms atrodo kaip drakonas, o Kumių tautos pasakojime apie sukūrimą jai buvo suteiktas vandens gyvatės vardas. „'Melsuu“, kuriame ypač gausu ryškiai mėlynų kirmėlių, pusiasalio pirmųjų žmonių kilivų kalba reiškia mėlyną spalvą.

Tokios misijos suteikia tiek daug medžiagos tyrimams, kad paprastai praeina daug metų, kol analizė paskelbiama recenzuojamuose žurnaluose – todėl nė viena iš nustatytų rūšių dar nėra aprašyta.

„Per 2018-2021 m. ekspedicijas į Kalifornijos įlanką aprėpėme precedento neturintį beveik 20 000 kvadratinių kilometrų plotą, t.y. maždaug 1/8 viso Kalifornijos įlankos paviršiaus ploto“, – pranešime sakė vienas iš pagrindinių tyrėjų Dr.Ronaldas Spelzas-Madero iš Autonominio Kalifornijos universiteto. Kalifornijos įlanka sparčiai keičiasi, todėl ji yra ypač gera vieta aiškintis, kaip formuojasi žemynų pakraščiai.

Misijos metu buvo ne tik tiriama versmių chemija ir biologija, bet ir siekiama atsakyti į klausimą, ar naujai atrastos versmės ir ankstesnių misijų metu aptiktos versmės buvo maitinamos iš vieno rezervuaro.

Parengta pagal „IFL Science“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.