Ukrainos atominės energetikos reguliuotojas: Černobylio rajone padidėjo radiacijos lygis Papildyta Lietuvos Radiacinės saugos centro komentaru

2022 m. vasario 25 d. 11:20
Dar papildyta
Penktadienio rytą Ukrainos parlamento – Aukščiausios Rados – „Twitter“ paskyroje buvo paskelbtas pranešimas, kad Černobylio zonoje įrengtos stebėjimo stotys užfiksavo padidintą radiacinį foną.
Daugiau nuotraukų (3)
„Iš automatinės radiacijos stebėsenos sistemos Černobylio zonoje duomenų, kuriuos galima rasti internete, matyti, kad kontroliniai gama spinduliuotės dozės galios lygiai (raudoni taškai) buvo viršyti daugelyje stebėjimo taškų.
Tačiau šiuo metu neįmanoma nustatyti radiacinio fono pasikeitimo priežasčių, nes šioje teritorijoje vyksta okupacija ir kovos“.
Svetainės saveecobot.com duomenys tai patvirtina:
Agentūra BNS taip pat praneša, kad Ukrainos valstybinė branduolinio reguliavimo inspekcija (SNRIU)
penktadienį paskelbė, kad Černobylio zonoje užfiksuotas aukštesnis gama spinduliuotės lygis, bet detalių apie šį padidėjimą nepateikė.
Padidėjimą SNRIU susiejo su „viršutinio dirvožemio sluoksnio suardymu draudžiamoje zonoje judant daugybei sunkiosios karinės įrangos ir užterštų radioaktyvių dulkių pakilimu į orą“.
Ukrainos pareigūnai pranešė, kad Rusija ketvirtadienį po įnirtingo mūšio užėmė ČAE ir aplink ją nustatytą draudžiamą zoną.
Rusijos gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas sakė, kad ČAE saugo rusų desantininkai, turintys užkirsti kelią bet kokioms galimoms „provokacijoms“. Jis tvirtino, kad radiacijos lygis tame rajone tebėra normalus.
Vienoje įsikūrusi Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pranešė, kad Ukraina informavo ją apie nebeveikiančios Černobylio elektrinės užėmimą, ir pridūrė, kad ten nebuvo „jokių aukų ar sugriovimo“.
Internete ukrainiečiai taip pat dalijasi įtarimais, kad tokie rodmenys galėjo atsirasti ir dėl to, kad Rusijos kariuomenei užėmus Černobylio zoną, manipuliuojama radiacinio fono stebėsenos sistema, taip stengiantis destabilizuoti padėtį. Tokia informacija kol kas oficialiai nėra nei patvirtinta, nei paneigta.
Portalui lrytas.lt susisiekus su Lietuvos Radiacinės saugos centru (RSC), jo direktoriaus pavaduotoja, laikinai vykdanti direktoriaus funkcijas Ramunė Marija Stasiūnaitienė patikino, kad RSC nuolat stebi ankstyvojo radiacinio pavojaus stočių rodmenis, ir nuo vakar popietės iki penktadienio vidurdienio, kai vyko telefoninis pokalbis su lrytas.lt, joks gamtinio radiacinio fono padidėjimas Lietuvoje nebuvo užfiksuotas.
„Gauname informaciją ir sulaukiame skambučių iš gyventojų su klausimais ar reikia gerti jodą. Tai tikrai noriu gyventojus nuraminti ir pasakyti, kad jodo gerti nereikia“, - sakė laikinoji RSC vadovė ir atkreipė dėmesį, kad meteorologinės sąlygos nuo ketvirtadienio nepasikeitusios, ir net ir vėjas pučia ne į Lietuvos pusę.
„Bet kuriuo atveju, jei tik bus bet koks gamtinio fono padidėjimas, Lietuvos gyventojai bus informuoti nedelsiant“, - pabrėžė R.M.Stasiūnaitienė.
Portalas lrytas.lt primena, kad ketvirtadienio vakarą komentuodama padėtį ir galimas grėsmes Černobylyje, R.M.Stasiūnaitienė teigė, jog specialistai didelės grėsmės Lietuvai kol kas nemato net ir blogiausiu atveju.
„Pirma, tarp Lietuvos ir Černobylio yra didelis atstumas. Dar galvoje reikia turėti ir tai, kad blokas yra uždengtas sarkofagu, klimatinė situacija šiandien yra mūsų pusėje – kadangi yra žiema, ne sausa, o drėgna, nėra dulkių, kurias į Lietuvos pusę atneštų vėjas. Todėl manome, kad jei kas negero nutiktų, ypatingo poveikio Lietuvos gyventojams, jų sveikatai nebūtų“, – sakė laikinoji RSC vadovė.
Ji pastebėjo, kad tokie būtų teoriniai pasamprotavimai būtent esamuoju metu – tačiau bet kuriuo atveju, anot specialistės, mūsų ankstyvojo radiacinio pavojaus perspėjimo stotys veikia ir stebi ištisą parą, tad bet kuris radiacinio fono padidėjimas būtų fiksuotas ir apie tai Lietuvos gyventojai būtų informuoti – kokių apsaugos veiksmų reikėtų laikytis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.