Tarp populiariausių lietuvių pirkinių – racijos: į ką svarbu atkreipti dėmesį

Dėl karo Ukrainoje stipriai išaugo nešiojamųjų radijo stotelių paklausa. Racijų privalumas – jos gali veikti net ten, kur nėra interneto ir neveikia mobilusis ryšys. Tad ekstremaliu atveju racijos gali būti netgi naudingesnės nei telefonas.

Kiekvienas, kuris turi raciją nustatytą tame pačiame kanale, girdės siunčiamas žinutes.
Kiekvienas, kuris turi raciją nustatytą tame pačiame kanale, girdės siunčiamas žinutes.
Kiekvienas, kuris turi raciją nustatytą tame pačiame kanale, girdės siunčiamas žinutes.
Kiekvienas, kuris turi raciją nustatytą tame pačiame kanale, girdės siunčiamas žinutes.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Mar 16, 2022, 11:25 AM, atnaujinta Mar 23, 2022, 12:48 PM

Į ką svarbu atkreipti dėmesį renkantis racijas, pataria prekybos centro internete „Varlė.lt“ ekspertė Ineta Maksimavičienė.

Kam reikalingos radijo stotelės?

Pasak I.Maksimavičienės, pagrindinis racijos privalumas yra tas, kad ją galima pasiimti ten, kur nėra jokio tinklo aprėpties arba jis gana silpnas.

Kitas šio įrenginio privalumas yra tai, kad racijos praverčia ten, kur būtinas tikrai greitas ryšys. Kadangi racijos visą laiką gali būti budėjimo režime, jos suteikia neprilygstamą patogumą. Užtenka paspausti siuntimo mygtuką – ir signalas jau siunčiamas.

Kokios būna racijos?

Iš esmės galima išskirti tris pagrindinius racijų tipus:

  • PMR (belincencinės) radijo stotelės. PMR radijo stotelės tinka sportui, pramogoms, profesionaliam naudojimui.
  • CB radijos stotelės. CB radijo stotelės pritaikytos stacionariam naudojimui automobilyje.
  • Jūrinės racijos. Jei planuojate raciją naudoti jūroje, reikalinga jūrinė VHF radijo stotelė.

Kaip veikia racijos?

Racija – įrenginys, kuris atlieka tiek siųstuvo, tiek imtuvo funkcijas ir veikia trumpųjų bangų juostoje. Informacijos perdavimas vyksta sukūrus ryšio kelią tarp priimančiosios ir perduodančios antenos.

Vertėtų turėti omenyje tai, kad racija neleidžia vienu metu perduoti ir gauti signalą, kaip tai vyksta bendraujant telefonu, todėl siunčiant signalą dažniausiai pirmiausia reikia paspausti specialų mygtuką.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kiekvienas, kuris turi raciją nustatytą tame pačiame kanale, girdės siunčiamas žinutes.

Specialistė pažymi, kad įdomi alternatyva yra skaitmeninės racijos, kurios ryšiui naudoja tą pačią juostą kaip Wi-Fi ar „Bluetooth“, o svarbiausia – perduoda skaitmeninį signalą. Tai leidžia naudotis mobiliųjų telefonų funkcijomis, pavyzdžiui, siųsti ir gauti tekstines žinutes.

Kaip išsirinkti kokybišką raciją? Pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Racijos veikimo diapazonas. Svarbu paminėti, kad maksimali asmeniniam naudojimui skirto įrenginio PMR (angl. personal mobile radio) galia yra 0,5 W. Dėl šitos priežasties, norint pasiekti maksimaliai geriausią veikimo diapazoną, gamintojas turėtų pasirūpinti aukšta antenų bei vidinės konstrukcijos elementų kokybe, nes galingumo padidinimas ar atskirų antenų naudojimas šiuo atveju negalimas.

Rinkoje galima rasti PMR radijo stoteles, kurios pasižymi nuo 1 iki 10 km veikimo atstumu. Tačiau vertėtų turėti omenyje tai, kad tai yra maksimalus veikimo diapazonas, kuris gaunamas idealiomis sąlygomis.

Realybėje veikimo atstumas būna kur kas mažesnis, nes jį riboja pastatai, medžiai ir veikia net oras. Norint pasiekti apie 4 km veikimo diapazoną, rekomenduojama rinktis racijos modelį, kuriame nurodytas 6–8 km veikimo atstumas.

Racijos veikimo dažnis. Racijos naudoja 446 Mhz dažnio garso bangų juostą, padalytą į 8 kanalus. Įrenginiai nesijungia tiesiogiai tarpusavyje, tiesiog naudoja viešai prieinamus kanalus. Kiekvieną iš jų gali naudoti bet kuris asmuo, todėl būkite atsargūs su pateikiamu turiniu.

Priklausomai nuo gamintojo, racijos gali būti programuojamos skirtingai, todėl perkant papildomą įrenginį, geriausia rinktis tą patį to paties gamintojo modelį.

Didžiuosiuose miestuose ar kitose aplinkose, kur racijomis gali naudotis daug žmonių, ryšys gali būti apkrautas ir su trukdžiais, tačiau yra sprendimas. Tokiu atveju verta pasirūpinti radijo stotele, kuri turi 38 subkanalus. Jie leidžia atfiltruoti triukšmą iš 8 pagrindinių kanalų ir tokiu būdu užtikrina sklandų ryšį su kitu žmogumi.

Radijo stotelės patogumas. Kaip atrodo radijo stotelė? Tai nedidelių matmenų plastikinis ragelis su antena ir integruotu mikrofonu bei garsiakalbiu. Paprastai raciją laikome rankose ir pirštu paspaudžiame mygtuką, kuris leidžia siųsti signalą. Tačiau specialistė atkreipia dėmesį, kad šis radijo stotelės naudojimo būdas kartais gali būti nepatogus ir netgi nesaugus, pavyzdžiui, vairuojant automobilį.

Šiuo atveju praktišku sprendimu gali būti modeliai su specialia pečių rankena ar dirželiu, prie kurio pritvirtinamas įrenginys. Taip pat galima rasti radijo stoteles su balso aktyvavimo sistema (vox funkcija), tada nereikės pirštu spausti mygtuko, įgalinančio signalo perdavimą.

Baterija. Dauguma radijo stotelių pasižymi AA arba AAA tipo baterijų maitinimu. Labai dažnai komplektacijose būna tinklo maitinimo adapteriai, automobiliniai įkrovikliai ar bazinės įkrovimo stotelės.

Paprastai radijo stotelių baterijos nėra didelės talpos, tačiau reikėtų turėti omenyje tai, kad jos nesunaudoja daug energijos, o didžiąją laiko dalį būna budėjimo režime.

Naudojantis racija žiemą, pavyzdžiui, slidinėjimo metu, reikia turėti omenyje, kad ji gali išsikrauti kur kas greičiau. Tokiu atveju rekomenduojama ją laikyti kur nors po striuke ir naudotis atskiru mikrofonu ar ausine.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.