Istoriniai pasimatymai kviečia į savo miestą pažvelgti kitomis akimis

Išgirsti Lietuvą kūrusių asmenybių dar nežinomų gyvenimo faktų ir pasivaikščioti jų pėdomis kviečia Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, pristatanti nemokamą mobiliąją programėlę „Istoriniai pasimatymai“. Joje – 15 interaktyvių maršrutų su audiogidu.

 Ekskursijas po Vilnių vedantis gidas Andrius Pavelko sako, kad susidomėjimas kitąmet 700 jubiliejų švęsiančio Vilniaus miesto istorija ir įdomybėmis tik didėja.
 Ekskursijas po Vilnių vedantis gidas Andrius Pavelko sako, kad susidomėjimas kitąmet 700 jubiliejų švęsiančio Vilniaus miesto istorija ir įdomybėmis tik didėja.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2022-07-21 13:34

Pamėgsta ne tik miesto svečiai, bet ir vietiniai

Ekskursijas po Vilnių vedantis gidas Andrius Pavelko sako, kad susidomėjimas kitąmet 700 jubiliejų švęsiančio Vilniaus miesto istorija ir įdomybėmis tik didėja: „Ypač tai pasijuto po pandemijos – žmonės, matyt, išsiilgę gyvo bendravimo tiesiog veržėsi į ekskursijas. O pandemijos metu, tikiu, kad ne vienas perskaitė kokią nors istorinę knygą ar sužinojo kažką įdomaus apie savo miestą. Dar pastebėjau, kad anksčiau į ekskursijas ateidavo daugiau atvykusių iš kitų miestų. Natūralu – jie dažniausiai jauni, smalsūs, jiems įdomi aplinka, kurioje jie gyvena. Tačiau dabar pastebiu, kad ateina ir labai daug vilniečių – čia gimusių ar gyvenančių daug metų. Jie dažnai noriai dalinasi savo atsiminimais ir tas tik praturtina ekskursiją. Didėjantis susidomėjimas miestu ir gidus skatina nesustoti tobulėti, vis daugiau ir giliau tenka ieškoti įdomių miesto istorijų“.

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vykusiame „Istorinių pasimatymų“ pristatymo renginyje susirinkusieji ne tik buvo supažindinti su mobiliąja programėle, bet ir pakviesti į gyvą ekskursiją su populiariuoju Vilniaus gidu Andriumi Pavelko. Simboliška, kad susirinkusieji keliavo Adomo Mickevičiaus pėdsakais Vilniuje. Adomas Mickevičius yra viena iš 15 asmenybių, kurią galima iš arčiau pažinti vaikščiojant su mobiliąja programėle „Istoriniai pasimatymai“. Maršrutas veda pro Aušros vartus link Bazilijonų vienuolyno celės, kur kalėjo A. Mickevičius, aplankomi namai, kuriuose jis gyveno, stabtelima ties Juozapo Zavadskio spaustuve Šv. Jonų gatvėje, kurioje buvo išspausdinta pirmoji Adomo Mickevičiaus knyga ir t.t.

„Būk kaip Petras Vileišis!“

Bibliotekos sukurtą mobiliąją programėlę „Istoriniai pasimatymai“ , kuri kviečia savarankiškai tyrinėti Vilnių, gidas Andrius Pavelko vertina labai teigiamai, o paklaustas, kuri iš asmenybių jam labiausiai imponuoja, atsako: „Labai džiugu, kad atsiranda vis naujų būdų domėtis savo miestu. O imponuojančių asmenybių radau nemažai, tai – Adomas Mickevičius, Jonas Basanavičius, Jurgis ir Marija Šlapeliai. Bet, turbūt, labiausiai imponuojanti asmenybė man yra Petras Vileišis. Gal todėl, kad jis, mano manymu, yra vienas mažiausiai įvertintų asmenybių. Nesuprantu kodėl, bet visuomenėje dar gajus požiūris, kad jeigu žmogus turtingas, tai jau blogai. Nes kažkodėl savaime aišku, kad dideli pinigai uždirbami tik „nešvariais būdais“. Nesutinku su tokiu požiūriu. Petras Vileišis yra puikus to pavyzdys. Tai buvo savo amato profesionalas, verslininkas, kuris pinigus uždirbo savo protu ir turėjo aiškų tikslą kam jam tų pinigų reikia – lietuvių kalbai, švietimui ir Lietuvos laisvei. Mūsų karta dažnai girdėjo „reikia daug dirbti, stengtis, vargti, neišsišokti...“ Būtų daug geriau, jei mokykloje mus būtų mokę „Būk kaip Petras Vileišis!“

Maršrutų geografija driekiasi nuo Vilniaus iki Dzūkijos

Į istorinius pasimatymus kviečia Vilniaus Gaonas, Jonas Basanavičius, Adomas Mickevičius, Žemaitė, Lazdynų Pelėda, Judita Vaičiūnaitė, Jurga Ivanauskaitė, Jurgis Kunčinas, Ona Šimaitė, Petras Vileišis, Juozapas Zavadskis, Pranciškus Skorina, Anzelmas Matutis, Vincas Krėvė, Jurgis ir Marija Šlapeliai. Maršrutai sudaryti sujungiant garsių žmonių gyvenimo faktus su miesto paveldo objektais, lankytinomis vietomis. Daugiausiai „Istorinių pasimatymų“ vyksta Vilniuje, tačiau su Vincu Krėve kviečiama susipažinti Varėnoje, Jurgiu Kunčinu ir Anzelmu Matučiu – Alytuje. Kiekvienas maršrutas trunka nuo kilometro iki aštuonių ir turi keliolika stotelių. Programėlę įgarsino profesionalūs aktoriai. VšĮ „Kultūrinės ir organizacinės idėjos“ sukurtą programėlę „Istoriniai pasimatymai“ nemokamai atsisiųsti galima iš „Google Play“ ir „App Store“. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.