Seimui bus pasiūlyta kriminalizuoti manipuliavimą interneto platforma

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ketvirtadienį ketina pateikti parlamentui Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo kodekso pakeitimų projektus, kuriais siūloma kriminalizuoti manipuliavimą interneto platforma, kai turinio matomumo ir prieinamumo didinimas yra nukreiptas prieš Lietuvos valstybę.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ketvirtadienį ketina pateikti parlamentui Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo kodekso pakeitimų projektus.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ketvirtadienį ketina pateikti parlamentui Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo kodekso pakeitimų projektus.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Jadvyga Bieliavska

May 11, 2023, 8:33 AM

Už tai siūloma bausti bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki 3 metų.

Projektas teikiamas siekiant kovoti su dezinformacija, karo propaganda ir labiau apsaugoti informacinę erdvę. Kodekso pataisos numato, kad „tas, kas manipuliuodamas interneto platforma didino turinio, nukreipto veikti prieš Lietuvos Respubliką – jos konstitucinę santvarką, suverenitetą, teritorijos vientisumą, gynybos ar ekonomikos galią, sklaidą baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų“. Už tokią veiklą atsakytų ir juridinis asmuo.

NSGK pirmininko L.Kasčiūno nuomone, dirbtinėmis priemonėmis didinant šios informacijos sklaidą gali kilti grėsmė nacionaliniam saugumui, todėl kraštutiniu atveju tikslinga tokią veiklą ir kriminalizuoti.

Įstatyme siūloma apibrėžti, kas tai yra „manipuliavimas interneto platforma“. Pagal projektą, tai „interneto platformos paskyrų turinio sklaidos didinimo būdas, kuriuo siekiama, naudojant automatizuotai tvarkomas ar automatiškai kontroliuojamas interneto platformos paskyras ar jų grupes, dirbtiniu būdu padidinti paskyrų turinio peržiūrų, komentarų, pasidalijimų, patiktukų, sekėjų ir (arba) prenumeratorių skaičių tam, kad interneto platformos algoritmai šiam turiniui suteiktų pirmenybę ir tokiu būdu jis taptų pasiekiamas dideliam interneto platformos vartotojų ratui“.

Jeigu Seimas pritartų, Žurnalistų etikos inspektorius, Lietuvos radijo ir televizijos komisija turėtų teisę pareikalauti per 8 valandas pašalinti dirbtinai padidintas draudžiamo turinio peržiūras ar komentarus ar panaikinti galimybę šį turinį pasiekti.

Anot projektų rengėjų, karo Ukrainoje kontekste automatizuotos paskyros aktyviai naudojamos dalijantis priešiška informacija, komentarais ir straipsniais, kuriais siekiama skleisti dezinformaciją, sustiprinti protesto nuotaikas, formuoti priešiškus naratyvus, kelti nesantaiką, manipuliuoti nuomone ir panašiai. „Vien 2022 m. Ukrainos saugumo tarnybos susekė ir uždarė kelias dešimtis tokių botų fermų, vieną jų sudarė net 1,5 mln. netikrų paskyrų“,– pastebima aiškinamajame rašte.

Tikimasi, kad priėmus įsiūlomas pataisas bus sudarytos sąžiningos ir skaidrios sąlygos reikšti požiūrį, mintis arba komentarus. Taip pat manoma, kad kova su dezinformacija, karo propaganda, karo kurstymu taps kryptingesnė, bus sudarytos teisinės galimybės labiau apsaugoti informacinę erdvę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.