Kalėdų eglėje gyvena tūkstančiai vabzdžių, erkių ir kitų gyvių

Vidutinėje Kalėdų eglėje yra apsistojusi visa gyvių karalystė, teigia Bergeno universiteto muziejaus profesorius Bjarte Jordalas.

Daugiau nuotraukų (1)

lrt.lt

2013-12-23 16:00, atnaujinta 2018-02-19 17:20

Pasirodo, Kalėdų eglėje gali gyventi apie 25 tūkst. vabzdžių, erkių ir vorų. Sciencedaily.com pakalbino B.Jordalą apie jo atliktą tyrimą.

– Kaip visi šie gyviai apsigyvena eglėje?

– Jie ieško vietos, kur galėtų žiemoti. Paprastai gyviai netenka beveik visų kūno skysčių ir yra visiškai neaktyvūs. Tačiau jie gali atsibusti, kai medis įnešamas į šiltus ir šviesius namus. Vabalams ima atrodyti, kad prasidėjo pavasaris ir metas veikti.

– Taigi ką jie veikia? Vaikščioja kambariuose, ieškosi sau vietos?

– Ne, manau, jie lieka medyje. Tiek medis, tiek oras namuose yra labai sausi. Vabalai dažniausiai gyvena tik medyje. Be to, jie namuose nerastų tinkamų augalų maistui, taigi galiausiai išdžiūtų ir nudvėstų. Galite būti ramūs, nė vienas gyvis jums tikrai nekelia jokio pavojaus. Netgi alergijų neturėtų sukelti.

– Ar kiekvienoje Kalėdų eglėje gyvena vienodas gyvių skaičius?

– Ne, tikrai ne. Kartais skaičius yra visiškai atsitiktinis, kartais – priklauso nuo medžio rūšies. Žinoma, labai svarbu ir tai, kur medis buvo auginamas – miške ar specialiuose medelynuose.

– Ar žmogus gali pats pamatyti, kiek gyvių yra jo Kalėdų eglutėje?

– Na, labai sunkiai, nes jie dažniausiai labai gerai pasislėpę ir žmogaus akiai nematomi. Norėdami pamatyti tiksliai, turėsite eglutę pakratyti ant švarios baltos paklodės.

– Ar Kalėdų eglėje yra erkių?

– Norvegijos visuomenės sveikatos instituto tyrimo duomenimis, beveik kiekvienoje Kalėdų eglėje yra erkių. Dažniausiai jos įsisiurbia į augintinių kūnus. Tačiau rizika yra minimali. Erkės eglėje miega žiemos miegu, o kai medis po švenčių išnešamas, jos dažniausiai jau yra negyvos.

– Ką reikėtų daryti norint sumažinti gyvių skaičių Kalėdinėje eglėje?

– Reikėtų įsigyti medį, augintą medelynuose. Tačiau niekada nebandykite jo plauti ar valyti – taip tik eglę pažeisite. Ir tikrai nesibaiminkite. Kiekviename augale, esančiame jūsų namuose, gyvena daug įvairių gyvių, taigi Kalėdų eglė nėra išskirtinė.

– Kaip manote, ar žmonės žino, kad medyje, kurį jie parsineša į namus, yra tiek įvairių vabalų?

– Tikriausiai, kad ne. Kaip jau sakiau, gyviai dažniausiai yra nematomi. Turite suprasti, kad kai įsinešate medį į namus, jame yra mažytė dalelė gamtos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.