Lietuviai atrado, kaip sumažinti nitratų kiekį daržovėse

Lietuvos mokslininkai atrado technologiją, kaip žalumyninėse daržovėse susidarančių nitratų kiekį sumažinti nuo 10 proc. iki 20 kartų.

Mokslininkai nustatė, kad apšvietimu – naudojant skirtingas spektro spalvas – galima padidinti daržovėse susidarančių naudingų medžiagų kiekį, taip pat sumažinti jose aptinkamų nitratų.<br>V.Balkūno nuotr.
Mokslininkai nustatė, kad apšvietimu – naudojant skirtingas spektro spalvas – galima padidinti daržovėse susidarančių naudingų medžiagų kiekį, taip pat sumažinti jose aptinkamų nitratų.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Jan 23, 2015, 3:08 PM, atnaujinta Jan 15, 2018, 5:54 AM

Penktadienį Mokslų akademijoje pristatyta prof. Pavelo Duchovskio vadovaujamos mokslininkų grupės – Lietuvos agrarinio ir miškų mokslo centro dr. Akvilės Viršilės, dr. Giedrės Samuolienės ir dr. Aušros Brazaitytės – studija. Joje, remiantis fotofiziologiniais tyrimais, atsakyta, kaip naudojant šviesa padidinti augalų derlių ir pagerinti jo kokybę.

Mokslininkai nustatė, kad apšvietimu – naudojant skirtingas spektro spalvas – galima padidinti daržovėse susidarančių naudingų medžiagų kiekį, taip pat sumažinti jose aptinkamų nitratų. Mokslininkai įvardija įspūdingus skaičius – priklausomai nuo aplinkybių, žalumyninėse daržovėse susidarančių nitratų galima sumažinti nuo penktadalio iki 20 kartų.

„Tai labai priklauso nuo įvairių veiksnių. Jei šios daržovės auga šiltnamiuose, nitratų augaluose galima sumažinti nuo 10 iki 30 proc., o jei uždarose patalpose, kur nėra saulės – iki 20 kartų, nuo 4 tūkst. iki 200 mg kilograme“, – sakė tyrimo vadovas prof. P.Duchovskis.

Praktiškai tai padaryti galima jau dabar: mokslininkų grupė kartu su partnere UAB „Energenas“ dar 2009 m. Lietuvoje, o 2011 m. Europoje, užpatentavo šviesos įrenginį – lempą nitratų žalumynuose redukcijai. Tačiau kol kas šios technologijos kaina aukštoka ir Lietuvos ūkininkams įdiegti tokį apšvietimą dar būtų sunku.

„Šiandien šiltnamiuose būtų brangu vykdyti šviesokultūrą vien su diodinėmis lempomis, bet, pavyzdžiui, nitratų redukcijai ši lempa atsiperka jau šiandien. Kasmet šviestukų kaina mažėja beveik per pusę, vadinasi, labai greitai mes turėsime lempas, kurias apsimokės turėti visur – jos bus tokios pigios. Šios lempos labai ekonomiškos, suvartoja žymiai mažiau elektros energijos ir jų efektyvumas yra žymiai didesnis nei dabar naudojamų įprastų lempų“, – sakė prof. P.Duchovskis.

UAB „Energenas“, įvertinusi apšvietimo taikymo praktikoje galimybes, apskaičiavo, kad penkerius metus nuo pirmosios beta lempos prototipo pagaminimo iki dabar, jos pagaminimo savikaina nukrito keturis kartus. Todėl dr. A.Viršilė teigia, kad įvertinus apšvietimo technologijos vystymąsi pasaulyje, artimu laiku bus galima apšviesti ir didelius želdinių plotus.

„Šiuo metu turima kontaktų tik su nedideliais ūkininkais, auginančiais saulėgrąžų daigus, kviečių želmenis ir panašiai. Mūsų partneriai derina projektus nedidelių plotų apšvietimui“, – sakė A.Viršilė.

Mokslininkai teigia, kad šviesą ateityje bus galima išnaudoti ne tik daržovių auginime, bet ir farmacijoje, padidinant augaluose susidarančių vaistingųjų medžiagų kiekius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.