Lietuviai bandys sukurti efektyvesnius šviestukus

Fizinių ir technologijos mokslų centre (FTMC) pradėtas įgyvendinti svarbus optoelektronikos srities projektas. Dvejus metus truksiančio projekto metu siekiama išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių yra patiriami energijos nuostoliai LED lemputėse.

LED lempa.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
LED lempa.<br>Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Sep 7, 2015, 3:11 PM, atnaujinta Oct 17, 2017, 1:55 AM

Nors šiandien šios lemputės laikomos ekonomiškiausiu apšvietimo būdu, didelė dalis jose naudojamos elektros energijos tebevirsta šiluminiais nuostoliais. Situacija gali iš esmės keistis mokslininkams iš FTMC ir užsienio universitetų supratus šio virsmo priežastis.

20 proc. pasaulio elektros energijos yra naudojama apšvietimui, tam kasmet išleidžiami šimtai milijardų JAV dolerių. „Apšvietimo efektyvumo didinimas labai prisidėtų prie didelių energijos sąnaudų taupymo. Ypač jei pasitvirtins prognozės, kad 2019 metais šviesos diodų rinka išaugs iki 42 mlrd. JAV dolerių, nors dar 2014 metais ji siekė vos 5 mlrd. JAV dolerių. Neabejojame, kad šio projekto metu atlikti tyrimai prisidės prie reikšmingų optoelektronikos srities atradimų“, – teigė projektui vadovaujantis FTMC Optoelektronikos skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas Audrius Alkauskas.

FTMC mokslininkų tyrimai daugiausia paremti teoriniais kvantiniais-mechaniniais skaičiavimais. Projekto metu bus aktyviai bendradarbiaujama su eksperimentatoriais iš Vilniaus universiteto ir JAV Santa Barbaros universiteto Kalifornijoje. Tikimasi, kad atliekami tyrimai padės suprasti defektų, dėl kurių mažėja šviesos diodų efektyvumas, prigimtį. Kuriama nauja skaičiavimų metodologija leis tirti ne tik dabartinėse lemputėse naudojamą galio nitridą ir jo darinius, ateityje šią metodologiją bus galima pritaikyti ir kitoms medžiagoms, pvz., dabar vis populiarėjantiems taip vadinamiems dvimačiams puslaidininkiams.

„LED lemputės dar nėra tokios efektyvios, kokios galėtų būti, dėl puslaidininkinės medžiagos netobulumų – defektų. Įgyvendindami projektą aiškinamės, kokie tai defektai ir ieškome būdų jiems pašalinti. Tai padaryti labai sunku, o didelės įtakos LED lempučių efektyvumui turi net ir mažas defektų kiekis. Remdamiesi kvantiniais elektroninės struktūros skaičiavimais galime labai tiksliai aprašyti tiek LED lemputėms naudojamas medžiagas, tiek ir jose esančius defektus“, – teigia A.Alkauskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.