Į visuotinį atšilimą – be jokių stabdžių

Atsikeliate iš ryto, susiruošiate, einate į garažą, įsėdate į mašiną ir važiuojate į darbą... Taip prasideda dažno žmogaus diena. Per metus šitaip žmogus nuvažiuoja tūkstančius kilometrų! Ir net nepagalvoja apie vargšelę mūsų Žemę, kuri jau ilgai kenčia nuo žmogaus veiklos.

Žemė jau ilgai kenčia nuo žmogaus veiklos.<br>123rf nuotr.
Žemė jau ilgai kenčia nuo žmogaus veiklos.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Adelė Unikauskaitė

Jan 19, 2016, 5:24 PM, atnaujinta Jun 10, 2017, 5:12 PM

Šis straipsnis yra mokslo populiarinimo konkurso darbas, daugiau informacijos apie šį konkursą rasite čia.

Kasdien iš mašinų, gamyklų iškeliauja didžiulis CO2 kiekis. Jis sukuria šiltnamio efektą ir šildo žemę. Šiltnamio efektas veikia taip: atmosferoje susikaupęs CO2 neleidžia atėjusiems Saulės spinduliams išeiti ir tokiu būdu žemė šyla nežmonišku greičiu. Neseniai Prancūzijoje vykusioje konferencijoje dėl klimato atšilimo buvo paskelbta, kad jau gali būti per vėlu. Ledynai tirpsta ir po jais buvęs metanas prisideda prie pasaulinės temperatūros kilimo.

Mes, lietuviai, gal ir nejaučiame stiprios klimato kaitos, tačiau to pat nepasakysi apie kitus. Mažytės salos, esančios vandenynuose, kenčia dėl vandens kilimo. Keli dešimtmečiai ir jos bus palaidotos po vandeniu. Sniegas tirpsta nuo kalnų viršūnių Tibete ir ežero vanduo kyla. Tai – tik keletas pavyzdžių, bet panašus likimas gali ištikti visą Žemę.

Kaip išgelbėti žemę nuo atšilimo?

Viena iš problemų yra mašinos, tačiau išeitis yra – elektromobiliai. Anglai jau gamina kelią, ant kurio važiuojant elektromobiliui jis įsikrauna. Kitose šalyse sparčiai daugėja elektromobilių. Taip pat mes galėtume naudoti alternatyvius energijos šaltinius, tokius kaip vėjo jėgainės, saulės energija ir vandens energija. Atogrąžų miškai sugeria didelį kiekį CO2, tačiau dabar miškai kertami, taigi turėtume siekti, kad būtų kertama kuo mažiau miškų.

Mes prisidėsime prie žemės saugojimo, jei ryte vietoj automobilio pasirinksime dviratį. Išgelbėti Žemę nėra labai sunku. Juk nuo to priklauso mūsų ateitis!

Pražūtinga ateitis

Tačiau, jei nesiimsime priemonių dabar, vėliau gali būti per vėlu. Vienose pasaulio vietose be perstojo lis, o kitose vandens nebus nė lašo. Padažnės stichinės nelaimės – tornadai, uraganai. Pasaulinio vandenyno lygis pakils ir kai kurios salos gali atsirasti po vandeniu. Galų gale yra galimybė, kad žemė šils tol, kol pasidarys tokia karšta, kad joje nebebus įmanoma gyventi.

Saugokime Žemę. Ji yra vienintelė žinoma planeta su gyvybe. Vienintelė ir nepakartojama. Neleiskime tai gyvybei žlugti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.