Pavojaus signalas: Kalifornijoje bręsta galingas žemės drebėjimas

Serija požeminių smūgių po Soltono ežeru gali būti ženklas, kad žymiajame San Andreaso sprūdyje bręsta seniai prognozuotas kataklizmas – ypač galingas žemės drebėjimas. Tikimybė, kad jis įvyks artimiausiomis dienomis – net 1 iš 100.

Baiminamasi, kad pietinės plyšio dalies lūžis gali sukelti domino efektą visame San Andreaso sprūdyje.<br>Ian Kluft / „Wikimedia Commons“ nuotr.
Baiminamasi, kad pietinės plyšio dalies lūžis gali sukelti domino efektą visame San Andreaso sprūdyje.<br>Ian Kluft / „Wikimedia Commons“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

2016-10-04 09:41, atnaujinta 2017-05-11 12:55

JAV Geologijos tarnyba stebėjo seriją žemės drebėjimų, kurie vyko netoli Bombei Bičo paplūdimio Kalifornijoje. Požeminių smūgių virtinė drebina Soltono ežero dugną ir apylinkes – nuo rugsėjo 26-osios (praėjusio pirmadienio) čia užfiksuota daugiau kaip 140 nestiprių požeminių smūgių, kurių galia siekia nuo 1,4 iki 4,3 balo pagal Richterio skalę. Seisminiai smūgiai registruojami 4–9 km gylyje.

Seismologai būgštauja, kad tokia žemės drebėjimų serija gali būti ypač blogas pranašas. Požeminių smūgių virtinė užfiksuota prie ištiso skersinių sprūdžių masyvo, kuris jungiasi su piečiausiu San Andreaso sprūdžio segmentu. Baiminamasi, kad minėtame sprūdžių masyve vykstantys seisminiai neramumai gali persimesti ir į San Andreaso sprūdį.

Remiantis skaičiavimais, maksimali tikimybė, kad iki spalio 4 d. San Andreaso sprūdžio pietiniame segmente įvyks 7 ar daugiau balų galingumo žemės drebėjimas – viena iš šimto, minimali – viena iš trijų tūkstančių. Laimė, tikimybė su kiekviena diena vis mažėja.

„Tokių virtinių šiame regione yra buvę ir anksčiau, tad pastarasis suaktyvėjimas nebūtinai turi būti traktuojamas kaip pavojaus signalas, tačiau būti gali visko“, – įspėja JAV Geologijos tarnyba.

Tai – trečioji požeminių smūgių virtinė šiame regione nuo tada, kai juos fiksuoja seismologų įranga, t.y., nuo 1932 m. Šįkart smūgiai buvo kur kas galingesni už ankstesnių virtinių smūgius, kurie buvo fiksuojami 2001-aisiais ir 2009-aisiais.

Pietinė San Andreaso sprūdžo dalis nelūžinėjo nuo 1680-ųjų. Turint omenyje, kad San Andreaso sprūdį galingi drebėjimai supurto kas 150–200 metų, visai gali būti, jog pietinė jo dalis ims ir netrukus nubus.

Baiminamasi, kad pietinės plyšio dalies lūžis gali sukelti domino efektą visame San Andreaso sprūdyje, tad žemės drebėjimas gali pasiekti ir Los Andželo apylinkes. Kita galimybė – Soltono ežero smūgių virtinė gali pažadinti kitą – San Jacinto – sprudžių sistemą, kuri savo ruožtu suteiktų impulsą San Andreaso sprūdžio kolapsui.

Progostiniai modeliai nieko gero tokiu atveju nežada. Jie byloja, kad Kaliforniją supurtytų mažiausiai 7,8 balo žemės drebėjimas, kuris nusineštų apie 1,8 tūkst. gyvybių, dar 50 tūkst. žmonių būtų sužeista, o materialiniai stichijos nuostoliai viršytų 200 mlrd. dolerių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ką reiškia kandidato R. Žemaitaičio pasitraukimas iš Seimo?