Kodėl kyla pagirios?

Ne vienas yra patyręs nemalonų pojūtį po linksmesnės nei derėtų vakaronės. Ką apie tai sako (ir ko dar nežino) mokslas?

Daug išgėręs žmogus jaučia aldehidines pagirias, tai yra, apsinuodijimą acetaldehidu.<br>123rf nuotr.
Daug išgėręs žmogus jaučia aldehidines pagirias, tai yra, apsinuodijimą acetaldehidu.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Input.lt

2016-10-25 00:19, atnaujinta 2017-05-10 06:34

Pagirios būna dėl alkoholio vartojimo. Kuo daugiau alkoholio, tuo stipresnės pagirios.

Manoma, kad pagrindinis alkoholio pagirių mechanizmas – vandens ir druskų balanso sutrikimas bei vandens trūkumas smegenyse, o tai sukelia galvos skausmą. Šiuos simptomus lengvai pašalina liaudiškos priemonės ir, tarkime, ibuprofenas.

Tačiau be paties alkoholio pagirias sukelia ir jo skilimo produktai – metabolitai, daugiausiai – acetaldehidas. Mat organizme alkoholis, paprastai tariant, skyla dviem stadijomis: alkoholdehidrogenazės fermentas oksiduoja alkoholį iki acetaldehido, o paskui aldehiddehidrogenazės fermentas oksiduoja acetildehidą iki angliarūgštės, acto rūgšties ir vandens.

Nuolat vartojant alkoholį, organizmas išskiria daug alkoholdehidrogenazės fermento ir alkoholis labai greitai suskyla: žmogus sunkiai apgirsta ir gali išgerti labai daug alkoholio, išlaikyti savikontrolę ir praktiškai nejausti euforijos. Tačiau dėl iki šiol mokslui nežinomų priežasčių aldehiddehidrogenazės fermento sintezė dažniausiai nesustiprėja.

Dėl to daug išgėręs žmogus jaučia aldehidines pagirias, tai yra, apsinuodijimą acetaldehidu. Tokiam apsinuodijimui būdingas spartesnis širdies plakimas ir aritimija, neracionalus liūdesys ir baimė, veido paraudimas ir patinimas, tikslių judesių sutrikimas, psichologinės depresijos pasireiškimas, trunkantis dvi-tris paras. Deja, acetildehidas – stiprus kancerogenas. Gali būti, kad tas, kas atras būdą aktyvuoti aldehiddehidrogenazę, gaus Nobelio premiją.

Šie biocheminiai procesai lemia individualų jautrumą alkoholiui. Jei alkoholis skyla lėčiau nei oksiduojasi acetaldehidas, tai šio kraujyje bus labai mažai. Pagirios praktiškai nepasireikš. O kai kada būna atvirkščiai, – kai kurie žmonės lyg ir atsparesni svaigiesiems gėrimams ir neapgirsta netgi išgėrę objektyviai dideles alkoholio dozes (0,5–0,7 litro stipraus alkoholinio gėrimo ir daugiau), tačiau acetaldehidas kaupiasi ir lemia siaubingas pagirias netgi be apgirtimo.

Pagal Postnauka.ru inf. parengė Input.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.