Nauja rizikinga mada: žmonės, „nulaužinėjantys“ savo kūnus

Naudodami pigią, ir paprastą genų redagavimo technologiją, žmonės pradeda keisti savo pačių DNR. Ar tai reiškia, kad jau metas imtis CRISPR reguliavimo?

 Genų redagavimas ima darytis įprastu dalyku. CRISPR - pigi ir paprasta DNR keitimo technika -tyrėjus visame pasaulyje paskatino varžytis, bandant ja gydyti įvairias žmonių ligas.<br> 123RF iliustr.
 Genų redagavimas ima darytis įprastu dalyku. CRISPR - pigi ir paprasta DNR keitimo technika -tyrėjus visame pasaulyje paskatino varžytis, bandant ja gydyti įvairias žmonių ligas.<br> 123RF iliustr.
 Praeitą mėnesį anksčiau NASA dirbęs biochemikas Josiahas Zayneris tapo pirmuoju žinomu žmogumi, kuris su CRISPR redagavo savo genus.<br> „The Odin Inc“ nuotr.
 Praeitą mėnesį anksčiau NASA dirbęs biochemikas Josiahas Zayneris tapo pirmuoju žinomu žmogumi, kuris su CRISPR redagavo savo genus.<br> „The Odin Inc“ nuotr.
 Zayneris sukūrė rinkinį, kurį įsigiję jam priklausančioje The Odin kompanijoje, kiti galės pakartoti jo darbą.<br> „The Odin Inc“ nuotr.
 Zayneris sukūrė rinkinį, kurį įsigiję jam priklausančioje The Odin kompanijoje, kiti galės pakartoti jo darbą.<br> „The Odin Inc“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Dec 9, 2017, 9:39 AM

Genų redagavimas ima darytis įprastu dalyku. Pigi ir paprasta DNR keitimo technika CRISPR tyrėjus visame pasaulyje paskatino varžytis, bandant ja gydyti įvairias žmonių ligas.

Bet šios lenktynės neapsiriboja laboratorijomis. Praeitą mėnesį Josiahas Zayneris – anksčiau NASA dirbęs biochemikas – tapo pirmuoju žinomu žmogumi, kuris su CRISPR redagavo savo genus.

Per „Facebook“ gyvai transliuodamas lekciją apie žmonių genomo redagavimą, J.Zayneris išsitraukė mėgintuvėlį ir švirkštu susileido jo turinį. Dabar, sekdami jo pavyzdžiu, kiti biohakeriai rengiasi keisti savo genus.

Neribojamas griežtos mokslo kontrolės, toks eksperimentavimas su savimi gali pasirodyti pavojingai beatodairiškas. Bet jeigu žmonėms leidžiama keisti savo kūną kosmetinėmis operacijomis, tatuiruotėmis ir ir kitokiomis manipuliacijomis – ar visas asmens genomas turėtų būti neliečiamas?

J.Zayneris eksperimentu siekė sustiprinti savo kūną, pašalindamas raumenų augimą reguliuojantį baltymą – miostatiną – koduojantį geną. Panašus eksperimentas 2015 metais parodė, kad tai veikia su skalikais, jei genomai pakeičiami embriono stadijoje. J.Zayneris įsišvirkštė sau CRISPR sistemą, kad pašalintų šį geną.

Žymus CRISPR tyrėjas Robin Lovell-Badge, dirbantis Franciso Cricko institute Londone, sako, kad Zaynerio eksperimentas buvo „kvailas“ ir gali sukelti nepageidaujamas pasekmes – tarp kurių audinių pažeidimas, ląstelių mirtis, ar imuninės sistemos ataka prieš nuosavas raumenų ląsteles.

„Galbūt jo ego labai didelis ir jis nori, kad ir raumenys būtų tokio paties dydžio, kaip ir jo ego“ – sako R.Lovell-Badge.

Vargu ar viena injekcija sukels ilgalaikius padarinius, bet J.Zaynerio bandymas rodo, kad asmenys gali naudotis genų redagavimo technika. Kol kas vyrauja konsensusas, kad norint pasiekti tvarų pokytį, reikėtų kelis mėnesius atlikti po dvi tris injekcijas per savaitę.

Ir tai gali netrukus nutikti. J.Zayneris sukūrė rinkinį, kurį įsigiję jam priklausančioje „The Odin“ kompanijoje, kiti galės pakartoti jo darbą.

Jutoje gyvenantis biohakeris Richas Lee yra daltonikas. Jis sako norintis J.Zaynerio rinkiniu jis nori ne tik išsigydyti daltonizmą, bet ir pakelti savo regą į naują lygį – praplėsti iki ultravioletinės spektro dalies – ką sukelia reta genetinė mutacija tetrachromija, kartais pasitaikanti moterims.

Kitas biohakeris – David Ishee iš Misisipės – kurio ankstesnius bandymus naudoti CRISPR su šunimis nutraukė JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA), irgi ketina padidinti savo raumenų masę. CRISPR jis nenaudos, o švirkšis papildomas folistatino baltymą koduojančio geno kopijas. Jei miostatinas raumenų augimą stabdo, tai folistatinas didina raumenų masę – ir yra siejamas su spartesniu metabolizmu.

Šie biohakeriai įsitikinę, kad prieiga prie savo genų redagavimo – bazinė žmogaus teisė. „Laikausi nuomonės, kad tavo genomas priklauso tau nuosavybės teise,“ sako D.Ishee. „Manau, svarbu, kad žmonės turi galimybę patys pasirinkti savo genų ekspresiją.“

Šia „mano kūnas, mano pasirinkimas“ samprata pagrindžiamos sveikatos, reprodukcijos ir neįgaliųjų teisės, bet ar tai turėtų būti praplėsta iki teisės redaguoti savo genus? Ką daryti su potencialiais nepageidaujamais šios neišbandytos technologijos efektais? Ir ar platus nereglamentuojamas CRISPR naudojimas kelia grėsmę sukurti grupę „superžmonių“, kurių jutimai ir gebėjimai būtų pagerinti?

Tai tik keli klausimai iš daugelio, ne vienus metus kamuojantys mokslininkus ir etikos specialistus. Naujuose JAV nacionalinės akademijos ir Nuffieldo bioetikos tarybos straipsniuose bandyta į šiuos klausimus atsakyti, o taip pat išsiaiškinti, ar yra moralinis skirtumas tarp genų redagavimo gydymo tikslais ir naudojimo įprastų galimybių pagerinimui.

Bioetikas iš Mančesterio universiteto Johnas Harrisas, rašantis žmonių tobulinimo tema nuo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio, nemano, kad tai yra ženklus skirtumas. Jis mano, kad biohakeriai galėtų padėti išspręsti ginčus ir paspartinti saugų CRISPR naudojimą.

„Su savimi eksperimentus atliekančių gydytojų ir mokslininkų istorija ilga ir garbi“, – pažymi Harrisas. – „Jie įrodė didžiulę tokių bandymų naudą viešajam interesui.“

Ir jei žmonių sustabdyti nuo savęs modifikavimo negalima kitais, labiau socialiai priimtinais būdais, ar biohakerius galima sustabdyti remiantis etiniu pagrindu?

„Ar gali būti blogai patikrinti šių terapijų veikimą, lyginant su kitais dalykais, kuriuos žmonės gali daryti sau?“, – klausia Harrisas. – „Žmonės bado save, tatuiruojasi ir netgi nusipjauna galūnes.“

Tačiau sėkmingi eksperimentai namie nereiškia, kad genomo redagavimą galima siūlyti plačiajai visuomenei, pabrėžia jis.

Sunkūs klausimai

Biohakeriai nesutinka. J.Zayneris sako apsisaugojęs nuo bet kokių teisinių nemalonumų. Jo svetainėje pažymima, kad jo parduodamos prekės nėra skirtos naudojimui su žmonėmis. Tačiau tai netrukdo naudotis jo pateikiamomis suaugusio žmogaus genomo redagavimo instrukcijomis. "The Odin" gauna tūkstančius užsakymų, tad būtų naivu manyti, kad kai kurie iš jų nėra naudojami eksperimentavimui su žmonėmis.

Kaip bebūtų keista, kadangi "The Odin" rinkiniai formaliai nėra vaistai, o Zayneris nesistengia atlikti kokių nors medicininių procedūrų ar parduoti medicininės įrangos, FDA kol kas naminio genų redagavimo nereguliuoja. Kol kas eksperimentavimas su savimi nėra nelegalus, tad CRISPR „pasidaryk pats“ rinkiniai yra pilkojoje teisinio reguliavimo zonoje JAV ir Jungtinėje Karalystėje.

Tačiau taip nėra visur. Vokietijoje, suvaržančioje viską, kas bent iš tolo primena eugeniką, šie rinkiniai sukėlė Bavarijos valdininkų aliarmą ir buvo uždrausta juos naudoti tiek namuose. tiek mokyklose.

Nagrinėjant reguliavimą, svarbu paminėti, kad dauguma biohakerių neketina užsiimti kieno nors kito, o ne savęs, tobulinimu – bet jie noriai padeda kitiems atlikti tai namuose, ir dalinasi visa informacija. Tai – jų recenzavimo versija, atliekama dažniausiai forumuose ir socialiniuose tinkluose.

„Tikrai rinksiu daug duomenų ir dalinsiuosi jais“, – sako D.Ishee. – „Mano tikslas – paskelbti viską. Juk yra tikimybė, kad tai nesuveiks, tiesa? Bet gal pavyks kam kitam.“

O ką, jei tas „kas kitas“ yra būsimas Olimpiados medalio laimėtojas? Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) praeitą mėnesį paskelbė, kad tarptautinėse sporto varžybose nuo 2018-ųjų uždraudžia visas genų terapijos ar genų papildymo formas. Tačiau menkai tikėtina, kad tarptautiniai tikrintojai galėtų aptikti daugumą genų redagavimo formų – o matant visą laisvai judančią informaciją apie įvairiausius eksperimentinius patobulinimus, dar mažiau tikėtina, kad WADA pajėgs priversti šio draudimo laikytis. „WADA tik kelia juoką“, – sako D.Ishee.

Günes Taylor, irgi dirbanti su CRISPR Franciso Cricko institute Londone, sako šiuos namudinius eksperimentus vertinanti prieštaringai.

„Dalis manęs sako – „tai nuostabu… bet neveiks“, – sako ji, tvirtindama, kad tai bus sudėtingiau, nei mano biohakeriai. – „CRISPR buvo skelbiamas kaip vaistas nuo visų ligų… bet iš tiesų priversti jį atlikti norimą užduotį sėkmingai yra sudėtinga.“

Taylor mano, kad mokslui galėtų būti naudinga stebėti, kaip biohakeriai modifikuoja savo kūną, suteikdami daugiau informacijos apie CRISPR veikimą žmonėse – bet galimybė pakenkti reiškia, kad tai būtų neetiška, ir savadarbiai eksperimentai turėtų būti griežtai reguliuojami.

Tačiau biohakeriai įsitikinę, kad rizikuoti verta, ir etinių priežasčių neleisti naudoti savo kūnų mokslo pažangai nėra.

„Esame linkę automatiškai manyti, kad mūsų genai visada turėtų būti palikti atsitiktinumo valiai, kad čia jokių pasirinkimų neturėtų būti“, – sako D.Ishee. – „Bet nemanau, kad tai tiesa ar teisinga. Jei egzistuoja technologija, galinti suteikti pasirinkimą, ja turėtų būti leidžiama naudotis.“

Lieka klausimas, kaip užtikrinti genų redagavimo saugumą ir prieinamumą platesnei publikai, kuri gali nevisiškai suprasti tokio eksperimentavimo su savimi riziką. R.Lovell-Badge'as sako remiantis biohakerių bendruomenę ir lankęsis susitikimuose, bet jie privalo būti atsakingi ir suvokti galimas CRISPR technologijos platinimo ar piktnaudžiavimo ja pasekmes. „Labai sunku sutvarkyti reguliavimą, leidžiantį žmonėms žaisti su mokslu savo garaže“, – sako jis.

Parengta pagal newscientist.com

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: R. Žemaitaitis sulaužė priesaiką – ar gali kandidatuoti?