Rado būdą, kaip išsiliejusią nuotrauką paversti sulėtintu vaizdo įrašu

Įprasta kamera gali filmuoti ir fotografuoti. Iš vaizdo įrašo galima paimti atskirus kadrus ir juos naudoti kaip nuotraukas. O ar galima padaryti atvirkščiai – iš nuotraukų sukurti vaizdo įrašus? Tikriausiai sakysite, kad ne, bet Lozanos politechnikos instituto ir Harvardo universiteto mokslininkai su jumis nesutiktų.

 Mokslininkai sukūrė technologiją, kuri gali išsiliejusius atvaizdus paversti sulėtintais vaizdo įrašais.<br> Sipapress / Scanpix nuotr.
 Mokslininkai sukūrė technologiją, kuri gali išsiliejusius atvaizdus paversti sulėtintais vaizdo įrašais.<br> Sipapress / Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Mar 24, 2019, 3:26 PM

Vaizdo įrašus sudaro tūkstančiai skirtingų kadrų. Tai – tarsi daugybė nuotraukų, susiūtų į greitai besisukančią juostą. Tačiau nuotrauka tėra vienas kadras. Tai yra baigtinis kūrinys, kuris gali būti atspausdinamas neprarandant turinio. Tačiau tarptautinė mokslininkų komanda nusprendė pabandyti iš nuotraukos ištraukti sulėtintą vaizdo įrašą.

Kiekviena kamera turi šiokį tokį išlaikymą. Tai – laikas, per kurį matricą (ar fotojuostą) dengiančios užuolaidėlės yra atviros. Jei greitai pamojuotumėte ranka priešais kamerą, ji nuotraukoje nebūtų ryški, nes per tą išlaikymą jūsų ranka būtų pakeitusi padėtį. Taip gaunamos išsiliejusios nuotraukos, kuriose judantys objektai yra labai neryškūs. Anksčiau fotografai turėjo naudoti kur kas ilgesnį išlaikymą, todėl fotografuojami žmonės turėjo nejudėti pakankamai ilgą laiką. Dabar to nebereikia, tačiau išsiliejusios nuotraukos nėra visiškai retas dalykas.

Tačiau mokslininkai sukūrė technologiją, kuri gali išsiliejusius atvaizdus paversti sulėtintais vaizdo įrašais. Deja, kol kas to neįmanoma padaryti su tikromis nuotraukomis – technologija kol kas dar nėra tobula. Mokslininkai eksperimentuoja tik su juodai-baltais atvaizdais ir abstrakčiomis formomis. Virtualių kadrų technologija, kaip mokslininkai ją pavadino, kol kas veikia tik su laboratorijoje sukurtais atvaizdais. Realiame gyvenime daug kas sudarytų kliūčių – nevienodas apšvietimas, susiliejusios spalvos, judanti kamera ir kiti sunkiai nuspėjami veiksniai. Tačiau laboratorijoje pasiekti pakankamai įspūdingi rezultatai.

Bet kam to reikia išvis? Na, labai greitos kameros, skirtos sulėtintų vaizdo įrašų kūrimui, yra nepaprastai brangios. Mokslinėms laboratorijoms jos gali būti ir neįperkamos, todėl kai kuriuos fenomenus tyrinėti pakankamai sunku. Mokslininkai teigia, kad naudojant virtualių kadrų technologiją, sulėtintus vaizdo įrašus gali daryti bet kuris telefonas ar paprastas fotoaparatas. Manoma, kad taip galima pasiekti ir 1 milijono kadrų per sekundę greitį.

Aišku, viskas priklausys nuo programinės įrangos. Kada nors tai taps naudingu mokslinių tyrimų įrankiu. Ir kas gali žinoti – galbūt taip pat kada nors pavyks apdoroti ir tas neryškias nuotraukas, kurias parsinešate iš vakaro mieste.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.