„Černobylis prie Senos“. Kaip Prancūzija tvarkosi su radioaktyviu palikimu?

1933 metais branduolinei fizikei Marie Skłodowskai-Curie savo laboratorijoje Lotynų kvartale – pačiame Paryžiaus centre – pasidarė ankšta. Jos eksperimentams su radžiu Paryžiaus universitetas piečiau sostinės, Arcueil kaime, pastatė mokslo tyrimų centrą. Dabar Arcueil – priemiestis, kuriame daugiausiai gyvena darbininkai. O išsikerojusiame sode šalia XVII amžiaus akveduko stovinčią apleistą Curie laboratoriją vadina „Senos Černobyliu“, ir ne veltui, rašo „Bloomberg Businessweek“.

 Pati M.Curie nuo kraujo ligos, susijusios su radiacija, mirė praėjus metams nuo laboratorijos atidarymo.<br> AKG / Scanpix nuotr.
 Pati M.Curie nuo kraujo ligos, susijusios su radiacija, mirė praėjus metams nuo laboratorijos atidarymo.<br> AKG / Scanpix nuotr.
Mokslininkai sako, kad net už kelių metrų nuo laboratorijos perimetrą juosiančios sienos pastatytų namų gyventojams radiacinio pavojaus nėra.<br> s1.lprs1.fr nuotr.
Mokslininkai sako, kad net už kelių metrų nuo laboratorijos perimetrą juosiančios sienos pastatytų namų gyventojams radiacinio pavojaus nėra.<br> s1.lprs1.fr nuotr.
 Marie Skłodowskai-Curie savo laboratorijoje Lotynų kvartale.<br> AKG / Scanpix nuotr.
 Marie Skłodowskai-Curie savo laboratorijoje Lotynų kvartale.<br> AKG / Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Sep 23, 2019, 6:12 AM, atnaujinta Sep 25, 2019, 12:14 PM

Laboratorija buvo uždaryta 1978 metais, ir jokių didelių nelaimių joje nenutiko. Tačiau jos spinduliuojama radiacija grėsmę kels dar daug šimtmečių. Prancūzijos Atominio saugumo valdyba laboratorijoje be atitinkamos apsaugos priemonių lankytis išvis uždraudė, o patį pastatą juosia betoninė siena su spygliuota viela ir stebėjimo kameromis. Nuolat matuojamas radiacijos lygis, taip pat ir netoliese tekančioje upėje.

„Mes – įrodymas, kad Prancūzija turi rimtą branduolinių atliekų problemą, – tvirtina Arcueil meras Christianas Métairie. – Kyla klausimas, ar šalis iš tiesų pasirengusi su ja susidoroti“.

Energetika ir atliekos

75% energijos Prancūzijoje sukuriama atominėse elektrinėse (JAV – 20%). Tačiau vyriausybė kokios nors ilgalaikės pavojingų radioaktyvių atliekų, sutelktų 906-iose saugyklose visoje šalyje (o taip pat ir Arcueilyje), tvarkymo strategijos neturi.

Mažo aktyvumo medžiagos gabenamos į antžeminę saugyklą Prancūzijos šiaurės rytuose. Tačiau radžio pusinio skilimo periodas – 1600 metų, o M.Curie laboratorijos priestate yra pėdsakų urano izotopo, kurio pusinio skilimo periodas – 4,5 mlrd. metų. Pasak „Greenpeace“ atominio padalinio atstovo Yannicko Rousseleto, „Prancūzijos atominė pramonė panaši į lėktuvą, nuo žemės pakilusį be pakilimo ir nusileidimo tako“.

Į keturių juostų judrią gatvę įsiterpusios sudžiūvusiais vynuogienojais apipinto pagrindinio buvusios M.Curie laboratorijos pastato sienos – tikras grafičių magnetas. 1992 metais iš laboratorijos beveik visi radiacijos šaltiniai buvo išgabenti, tačiau Arcueil valdžia įsitikinusi, kad galima padaryti ir daugiau. 1997 metais mokslininkai padarė išvadą, kad ne tik atsitiktiniams praeiviams, bet net už kelių metrų nuo laboratorijos perimetrą juosiančios sienos pastatytų namų gyventojams radiacinio pavojaus nėra. Tačiau valdžia šią vietą vis vien laiko grėsme.

Pavojingos net užrašų knygelės

Pirmasis pavojaus skambutis suskambėjo 2010 metais: į laboratorijos teritoriją prasmukę vagys pavogė varinį kabelį. Ir piktavaliai, ir policininkai galėjo būti apšvitinti, nes nedėvėjo apsauginių kostiumų – tai sukėlė policijos darbuotojų profsąjungos protestus.

C.Métairie duomenimis, vietos valymui nuo radiacijos jau išleista 10 mln. eurų, tačiau ši suma augs, nes valdžia artimiausiu metu ketina visus statinius demontuoti ir vietovę dezaktyvuoti. „Galiausiai pasiekėme pažangą, tačiau viskas vyksta itin lėtai“, – skundžiasi meras.

Remediacija (pradinės dirvos, vandens ar oro būklės atkūrimas po taršos pasekmių likvidavimo) buksuoja, nes didžioji dalis laboratorijoje dirbusių mokslininkų jau seniai mirę. (Pati M.Curie nuo kraujo ligos, susijusios su radiacija, mirė praėjus metams nuo laboratorijos atidarymo).

Nacionalinė Prancūzijos radioaktyviųjų atliekų tvarkymą prižiūrinti agentūra (pranc. Agence nationale pour la gestion des déchets radioactifs – ANDRA) Arcueilyje praleido daugiau nei 10 metų – sudarinėjo popieriuje, dirvoje, augaluose ir t.t. aptiktų radioaktyvių medžiagų katalogą. „Mūsų žinios apie ten vykdytus darbus fragmentiškos. Tai apsunkina mūsų veiklą“, – sako Fabienas Hubertas iš ANDRA.

Ne tik laboratorija

Radioaktyvi ne vien Curie laboratorija. Nacionalinėje Prancūzijos bibliotekoje, specialiose švininėse dėžėse saugimas mokslininkų archyvas, kurį iki šiol (ir artimiausius kelis šimtus metų) galima tirti tik vilkint apsauginę aprangą. Ir tik pasirašius atsakomybės reikalavimų atsisakymo sutartį.

Tas pats pasakytina ne tik apie M.Curie sutuoktinių mokslinius dokumentus, bet ir baldus – ir netgi užrašų knygutes su patiekalų receptais. Tai neturėtų stebinti: juk Marie Curie galėjo nešiotis mėgintuvėlius su poloniu ir radžiu tiesiog palto kišenėje ar laikyti juos rašomojo stalo stalčiuje. Mokslininkės palaikai irgi laikomi švininiame karste. 1995 metais jie iš įprastų kapinių Prancūzijos pietuose perlaidoti Panteone.

Priminsime, kad mokslininkai radiacijos ilgai nelaikė grėsme ir netgi manė turint ją gydomųjų savybių. ХХ amžiaus pradžioje daugelyje buities daiktų (pavyzdžiui, laikrodžiuose) buvo radioaktyvių elementų – juk radis taip gražiai švyti tamsoje. Į dantų pastą buvo pridedama torio, o nuo nemigos gydyta radžiu „praturtintomis“ vonių druskomis.

Savo autobiografiniuose užrašuose M.Curie pabrėžė, kad vienas iš mokslininkų džiaugsmų buvo užsukti į laboratoriją naktį ir stebėti paslaptingą melsvai gelsvą radioaktyvių elementų švytėjimą. Dabar toks susižavėjimas atrodo kaip liūdnas kuriozas, primenantis kokaino pardavinėjimą vaistinėse.

Radioaktyvių elementų naudojimas buityje buvo uždraustas tik 1938 metais, griežčiausiai reikalaujant Amerikos sanitarinei maisto ir vaistų priežiūros agentūrai. Kiek gyvybių nusinešė „radioaktyvumo mada“, tiksliai nėra žinoma.

Už savo darbą Marie Skłodowskai-Curie gavo dvi Nobelio premijas – fizikos ir chemijos srityse. Radioterapija (spindulinis gydymas) tebelieka vienu iš pagrindinių piktybinių auglių gydymo būdų. „Radžio atradimas buvo tikra revoliucija, tačiau radioaktyvumas – lazda su dviem galais“, – sako Arcueilio meras C.Métairie.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.