Vakcinų gamintojai sukruto: pranešė, kokių veiksmų imasi

2021 m. lapkričio 29 d. 08:51
Lrytas.lt
Praėjusią savaitę per pasaulį nusirito žinia apie naują koronaviruso atmainą. Dėl gausių mutacijų pagal graikų abėcėlės raidę o (omicron) pavadintas viruso variantas priskiriamas prie „susirūpinimą keliančių variantų“ – baiminamasi, kad jis gali išvengti ligšiolinių vakcinų sukuriamo imuniteto. Tačiau vakcinų gamintojai jau teigia, kad imamasi atitinkamų veiksmų.
Daugiau nuotraukų (5)
„Moderna“ teigia, kad iki 2022 m. pradžios gali išleisti atnaujintą COVID-19 vakciną, skirtą kovai su naujuoju omikron variantu.
„Apie dabartinės vakcinos gebėjimą apsaugoti turėtume sužinoti per artimiausias porą savaičių“, – sekmadienį BBC laidoje „Andrew Marr Show“ sakė vyriausiasis medicinos direktorius Paulas Burtonas. – Jei turėsime sukurti visiškai naują vakciną, manau, kad ji dideliais kiekiais bus prieinama tik 2022 m. pradžioje“.
Žinia apie atnaujintą vakciną pasirodė mokslininkams ir sveikatos apsaugos pareigūnams įspėjant, kad omikron variantas, pirmą kartą aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje, gali lengvai išplisti visame pasaulyje. Jis jau išplito keliose kitose šalyse, įskaitant Izraelį ir Belgiją – dėl to Europoje, Azijoje ir Šiaurės Amerikoje buvo paskelbta daugybė kelionių apribojimų, praneša „Insider“.
Šeštadienį sveikatos apsaugos pareigūnas pranešė, kad Jungtinėje Karalystėje nustatyti du šio viruso atmainos atvejai. O vyriausias virusologas JAV dr. Anthony Fauci sakė, kad tikėtina, jog šis virusas čia jau yra paplitęs.
Pats variantas turi daugybę mutacijų, dėl kurių jam gali būti lengviau išvengti antikūnų, susidariusių organizme gavus COVID-19 vakciną. Dėl šių mutacijų variantas taip pat gali lengvai plisti – net tarp paskiepytų žmonių.
Pasaulio sveikatos organizacija omikron atmainą pavadino „susirūpinimą keliančiu variantu“, kuris skiriamas pavojingiausiems koronaviruso variantams. Delta – variantas, kuris visą vasarą siautėjo pasaulyje ir Lietuvoje – buvo paskutinis, kuriam buvo suteikta tokia „etiketė“.
Kol kas neaišku, ar esamos COVID-19 vakcinos apsaugo nuo šio varianto. Tačiau vakcinų gamintojai jau pradėjo vertinti savo galimybes.
Moderna penktadienį išplatintame pranešime spaudai teigė, kad bendrovė bando savo dabartinės vakcinos prieš omikron variantą efektyvumą.
„Nuo 2021 m. pradžios „Moderna“ plėtoja išsamią strategiją, kuria siekiama numatyti naujus susirūpinimą keliančius variantus, – teigė vakcinų kūrėjai. Bendrovė ne kartą įrodė, kad naujus kandidatus klinikiniams bandymams gali paruošti per 60-90 dienų“.
„Pfizer“ teigė, kad per 100 dienų galės pagaminti ir išplatinti atnaujintą COVID-19 vakcinos versiją – jei bus nustatyta, kad omikron atmaina yra atspari dabartinei vakcinai. Bendrovė pranešė, kad tikisi per dvi savaites sužinoti, ar variantas yra atsparus dabartinei vakcinai.
„Pfizer“ ir „BioNTech“ prieš kelis mėnesius ėmėsi veiksmų, kad, nustačius atsparų variantą, per šešias savaites galėtų pritaikyti iRNR vakciną ir per 100 dienų išsiųsti pirmąsias partijas“, – sakoma bendrovės pareiškime.
Bendrovė „Johnson & Johnson“ taip pat pradėjo savo vakcinos veiksmingumo prieš omikron variantą bandymus.
Parengta pagal „Business Insider“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.