Kas nulėmė dabartinę laikrodžių sukimosi kryptį?

Visų tradicinių laikrodžių rodyklės sukasi ta pačia kryptimi – bet kodėl taip yra? Pasirodo, rodyklinio laikrodžio mechanizmo veikimo principas kilo iš šių laikrodžių pirmtako – saulės laikrodžio.

Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 19, 2019, 11:12 AM

Senais laikais saulės laikrodis rodydavo laiką šešėliu, kurį mesdavo vadinamasis gnomonas – laikrodžio smaigalys. Šis šešėlis keliaudavo apskrita trajektorija. Šiaurės pusrutulyje tai reikšdavo, kad šešėlis judėdavo (naudojant kompaso analogiją) iš šiaurės į rytus, į pietus ir vakarus – kartu su saulės judėjimu. O kai pasirodė pirmieji mechaniniai laikrodžiai, jie buvo sukurti pagal panašų veikimo mechanizmą.

Visa tai kelia dar vieną klausimą: jei rodyklinis laikrodis būtų buvęs kurtas ne šiaurietišku, bet pietietišku pavyzdiu – ar tokie laikrodžiai suktųsi „prieš laikrodžio rodyklę“?

Atsakymas – taip. Žemiau pusiaujo saulės laikrodžiai veikia „prieš laikrodžio rodyklę“, todėl jei remtumėmės jais, turėtume ir laikrodžius, kurių rodyklės suktųsi į priešingą pusę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.