Prekyba knygomis keliasi į internetą

Internetinė prekyba knygomis pamažu įsibėgėja ir vis labiau kaišo pagalius tradiciniams knygynams. Permetusios dalį pardavimo į elektroninę erdvę, leidyklos audžia ir elektroninių knygų projektus.

Vis labiau įsigali internetinė knygų prekyba, o leidėjai spausdintines knygas rengia ir skaitmeniniu formatu.<br>V. Balkūno asociatyvi nuotrauka
Vis labiau įsigali internetinė knygų prekyba, o leidėjai spausdintines knygas rengia ir skaitmeniniu formatu.<br>V. Balkūno asociatyvi nuotrauka
Daugiau nuotraukų (1)

Audrė Srėbalienė („Lietuvos rytas“)

Jul 2, 2012, 10:40 AM, atnaujinta Mar 18, 2018, 1:13 PM

Perkant knygas verčiau neskubėti. Tarkim, už Larso Keplerio romaną „Hipnotizuotojas” knygyne paklojus 45 litus vėliau tenka graužtis nagus.

Vienoje knygomis prekiaujančių interneto svetainių kone už tą pačią kainą būtų galima įsigyti komplektą – ne tik L. Keplerio romaną, bet ir detektyvą „Užnuodytas kraujas”.

Galimybė įsigyti knygų internetu skaitytojams atrodo vis patraukliau. Pasak „Baltų lankų” rinkodaros projektų vadovės Ievos Bluvštein, šiuo metu savo interneto parduotuvėje leidykla parduoda per dešimtadalį savo knygų.

Prognozės neišsipildė

Pardavimą kilstelėjo ir tai, kad „Baltos lankos”, šiemet uždariusios knygų išparduotuvę sostinės Kalvarijų gatvėje, prekybą jomis perkėlė į internetą.

„Kaina perkant internetu yra maždaug ta pati kaip perkant mūsų leidyklos knygyne. Bet už tuos pačius pinigus knygos juk dar ir atgabenamos į namus”, – kalbėjo I. Bluvštein.

„Dauguma leidėjų prognozavo, kad knygų prekyba internetu Lietuvoje neturi ateities, bet pardavimo rezultatai šį mitą sugriovė”, – tvirtino ir internetinio knygyno knygos.lt mažmenos vadovė Kamilė Paulikienė.

Didelė ne tik naujų, bet ir seniau išleistų knygų pasiūla, galimybė jų nusipirkti neišeinant iš namų, interaktyvi konsultacija, taip pat galimybė anksčiau už kitus įsigyti naujausių leidinių – tai privalumai, kurie, anot K.Paulikienės, didina knygų pardavimą internetu.

„Įtakos tam neišvengiamai turi ir mažesnės kainos, todėl vis dažniau žmonės, knygynuose pavartę knygas, pigiau įsigyja internetu”, – aiškino K. Paulikienė.

Šiuo metu iš knygyno knygos.lt leidinių siuntos pasiekia pirkėjus ir iš Didžiosios Britanijos, ir iš Japonijos.

Didins investicijas

„Prekyba internetu vis auga. Žinoma, norėtųsi, kad tai vyktų sparčiau”, – sakė knygomis internetu prekiaujančios bendrovės „Vagos prekyba” pardavimų ir rinkodaros vadovė Asta Mikelionytė.

Kad internetinė prekyba sudaro vis didesnę konkurenciją įprastiniams knygynams, patvirtino ir įmonių grupės „Alma littera” rinkodaros direktorius Giedrius Keraitis.

„Todėl į šį verslą jau planuojamos didesnės investicijos”, – sakė G. Keraitis.

Knygynuose atsiradusios kavinės iš dalies nuskurdino prekybą akademinėmis knygomis, todėl jų platintojams teko perkinkyti arklius į kitą vežimą – vis daugiau mokslinės literatūros pastaruoju metu parduodama internetu.

Išstūmė kavinės

„Didieji knygynai akademiniams leidiniams nebeskiria vietos. Jie perpildyti grožinės ir populiariosios literatūros. Kavinės knygynuose nurėžė akademinei literatūrai skirtą vietą. Tai – viena priežasčių, smarkiai sumenkinusių prekybą”, – sakė bendrovės „Knygininkas” direktorius Mantas Gricius.

Ši bendrovė profesinę, techninę ir studijų literatūrą platina ir internetu, ir keliasdešimtyje knygynų, esančių greta didžiųjų švietimo įstaigų.

Pasak M. Griciaus, pastaruoju metu internetinė prekyba smarkokai pranoko jų pardavimą knygynuose.

„Iki sunkmečio, 2008-aisiais, maždaug 70–80 proc. apyvartos sudarydavo lėšos už knygynuose parduotas knygas. Pastaruoju metu viskas apsivertė: kone visa prekyba jomis vyksta internetu”, – aiškino M.Gricius.

Jo teigimu, internetu dažniausiai perkama specializuotų leidinių ir profesinės literatūros.

Platins ir elektronines knygas

„Knygininkas” vienas pirmųjų pradėjo prekiauti ir elektroninėmis knygomis. Pasak M. Griciaus, kol kas į skaitmeninį formatą perkelti tik vadovėliai.

„Elektroninių knygų asortimentas dar skurdokas.

Vis dar ieškome geriausio varianto – saugios ir ne itin brangios platinimo technologijos, kuri ir vartotojams būtų įkandama, ir padėtų apsaugoti autorių teises”, – aiškino M. Gricius.

Jo teigimu, šiuo metu dėl elektroninių knygų platinimo tariamasi su keliomis akademinės literatūros leidyklomis, ir rudenį tokio formato knygų pasiūla gerokai didės. Kol kas „Knygininke” elektroninių knygų kainos sukasi nuo poros iki 50 litų.

Grožinės literatūros leidėjai taip pat rengiasi prekybos elektroninėmis knygomis pradžiai.

Pasak I. Bluvštein, „Baltos lankos” leidybą pradės nuo garsaus lietuvių autoriaus elektroninių knygų.

Anot G. Keraičio, kol kas interneto svetainėje knyguklubas.lt elektroninių knygų pasiūla sudaro tik 1 proc.

„Bet „Alma littera” visas šiuo metu leidžiamas knygas rengia ir elektroniniu formatu, todėl rudenį per 300 populiariausių knygų bus pasiūlyta skaitytojams ir tokiu formatu”, – sakė G. Keraitis.

„Vagos prekyba” kol kas dar nėra sudariusi sutarčių su leidyklomis dėl elektroninių knygų platinimo.

Planuojama, kad 2015-aisiais Lietuvoje bus išleista apie 5000 elektroninių knygų ir prekyba jomis sudarys apie 5–6 proc. bendro pardavimo.

Prekyba pamažu atsigauna ir knygynuose

* Statistikos departamento duomenimis, iš pastarųjų penkerių metų leidykloms palankiausi buvo 2008-ieji. Tuo metu apyvarta mažmeninėse specializuotose knygų parduotuvėse pasiekė 96,7 mln. litų.

* Sunkmečiu, 2009-aisiais, knygų pardavimas smuktelėjo iki 73 mln. litų. 2010-ieji leidykloms buvo šiek tiek dosnesni: apyvarta užpernai pakilo iki 85,9 mln. litų.

* Pernai žmonės sugrįžo į knygynus, ir prekybos knygomis apyvarta padidėjo kone iki 91,3 mln. litų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.