Keliasdešimt jaunuolių sėdėjo ir stovėjo palinkę prie telefonų. Skulptūrų skverelis V.Putvinskio gatvėje, ko gero, niekada nematė tiek daug jaunuomenės.
Laikrodis rodė beveik 18 valandą. Gatvė pilna automobilių. Kai kurių jų langai atviri, viduje jauni vyrai ir moterys maigė savo išmaniuosius.
Jaunuoliai sėdėjo ant žolės, betoninių pakylų, laiptų ir šaligatvio plytelių. Viešpatavo tyla. Mažose grupelėse žaidėjai retsykiais pasikeisdavo vienu kitu žodžiu.
Palygino su parku Niujorke
„Ateiname čia kasdien po darbo, pusvalandžiui“, – prisipažino informatikai 28-erių Artūras ir 30-metė Jūratė. Jie dirba netoliese įsikūrusioje įmonėje. Kolegos sėdėjo greta vienos iš Roberto Antinio skulptūrų.
Skulptoriaus kūriniai žaidimo kūrėjams pasirodė tinkami pokemonų medžiotojams pritraukti.
Trys skverelio skulptūros virtualiame žaidime paverstos specialiomis stotelėmis („PokeStop“ – liet. Pokemonų stotelės). Tokia pat stotele virtęs ir Vlado Vildžiūno kūrinys „Trys Karaliai“ kitoje gatvės pusėje.
Virtualiose stotelėse „byra“ pokemonų maistas bei kamuoliai, kuriais sugaunami šie keistos išvaizdos gyvūnėliai. Be to, įjungus specialią funkciją,
pokemonai prie stotelių ateina patys, nebereikia jų ieškoti.
„Iki šito žaidimo per pusantrų metų skverelyje nemačiau nė vieno sėdinčio žmogaus“, – šypsojosi Artūras. Nuo liepos vidurio, kai lietuviai galėjo įsidiegti žaidimą, skverelis tapo toks populiarus, kad kartais čia dirbantieji dienos metu neranda vietos pastatyti automobiliui.
Paklausti, kodėl dabar čia apgultis, žaidimo entuziastai paaiškino, kad šis skverelis – daugiausia stotelių turinti vieta Kaune.
Po vieną tokią stotelę galima rasti daugelyje miesto vietų, ypač centre. „Bet reikėtų eiti nuo vienos prie kitos, o čia – keturios vienoje vietoje“, – skverelio privalumą įvardijo Jūratė.
Šį užmirštą skverelį Kaune žaidėjai lygino su centriniu Niujorko parku – bene daugiausia pokemonų stotelių turinčia vieta Niujorke.
Nėra vietos automobiliui
Jūratei kalbant telefono ekrane išdygo geltonas padarėlis didelėmis ausimis. Ji smiliumi brūkštelėjo per ekraną, ir į neregėtą gyvį nuskriejo virtualus kamuoliukas. Jis pataikė į pokemoną, ir šis atsidūrė merginos kolekcijoje.
Netrukus pasirodė dar vienas – kitoks nei pirmasis. „Šitas labai stiprus. Kad priviliočiau, duosiu jam avietę, pasirinksiu dar galingesnį kamuolį. Bet jis atmušė, turiu mesti kamuolį dar kartą“, – pasakojo Jūratė.
V.Putvinskio gatvės skverelis – ne vienintelė stotelių gausa galinti pasigirti Kauno vieta.
Kauniečių mėgstama žaidimo vieta – ir fontanas Laisvės alėjoje. Jūratė užsuka ten eidama pietauti. Prie fontano žaidimo kūrėjai „įtaisė“ tris pokemonų stoteles.
Trečiasis traukos taškas – prie Zoologijos sodo. Ten taip pat atvertos trys stotelės. Netoli gyvenančios Jūratės teigimu, ten vakarais susirenka galybė žmonių.
Dar viena trimis stotelėmis pasigirti galinti Kauno vieta – Dainavos poliklinikos prieigos.
Kai kurie žaidėjai stoteles aplanko ratuoti.
„Būna, žmonės nuo stotelės iki stotelės važiuoja dviračiais. Kiti kamuolius renka mašinomis. Dėl to ir avarijų būna“, – aiškino žaidimo entuziastai.
Žaidėjai spėjo, kad pokemonų gaudymo manija ilgai nesitęs.
„Manau, kad šis žaidimas – mėnesiui, o paskui praeis. Darosi monotoniška“, – aiškino Artūras.
Skulptūrų skveras atgijo
Kauniečiai pastebėjo, kad dėl žaidimo atgijo ne tokios populiarios Kauno vietos. Mat pokemonų stotelėmis tampa užmiršti paminklai, pasislėpusios gražios vietos, net grafičių piešiniai.
„Jau senokai pastebiu, kad parkuose, prie skulptūrų padaugėjo žmonių“, – sakė 22-ejų Diana. Informatikė su 23-ejų mylimuoju Justinu darbo dienos pabaigą leido V.Putvinskio gatvėje.
„Prie darbo nėra nė vienos pokemonų stotelės“, – apgailestavo fabrike dirbanti kaunietė.
Į populiariausias žaidimo vietas mergina užsuka porą kartų per savaitę. Paprastai žaidžia vaikščiodama mieste ar prie IX forto.
Pamačiusi būrelį žmonių, sukišusių nosis į telefonus, ji ir pati išsitraukia mobilųjį. „Tačiau vairuojant žaisti beveik neįmanoma. Nors kai kas daro ir tai. Kai kurie sustoja, įsijungia avarinį ir žaidžia“, – šypsojosi mergina.
Kartais pokemonais vilioja ir prekybos centrai ar kavinės. Jie siūlo žaidimui palankias sąlygas visą darbo dieną. „Būna žmonių, kurie prasėdi ten visas aštuonias valandas“, – pasakojo Diana.
Ieško iki paryčių
Kitas skulptūrų skverelyje sutiktas jaunas žmogus – Lietuvos sveikatos mokslų medicinos studentas 26-erių Abdulas. Jis į skverelį ateina kiekvieną dieną. „Praleidžiu čia vieną ar dvi valandas. Tada pasivaikščioju ir vėl grįžtu vakare“, – pasakojo užsienietis.
Kituose miestuose aistruolis dar nėra gaudęs pokemonų. Jo manymu, Kauno žaidimui visiškai pakanka.
Jis palygino naująjį žaidimą su feisbuku – studentas negaili laiko nė vienam iš šių malonumų. Vaikinas džiaugėsi, kad žaidimas pasirodė vasarą, per atostogas. „Ilsiuosi Lietuvoje. Iki žaidimui atsirandant užsiėmiau kitais dalykais, bet dabar žaidimas dominuoja“, – aiškino aistruolis.
Abdulo kolekcijoje – per keturis tūkstančius pokemonų, šeši šimtai iš jų – skirtingi. Jis žaisti pradėjo dar anksčiau, nei oficialiai Lietuvoje buvo galima jį įsidiegti.
„Manau, kad mano lygis aukštesnis už visų čia esančių“, – pasigyrė vaikinas.
Kartais jis bendrauja su kitais pokemonų gaudytojais. Kitiems rūpi, kokį stipriausią padarėlį jis turi, kokiai komandai priklauso. Tačiau daugiausia laiko žaidėjai praleidžia pusiau virtualioje tikrovėje.
Paklaustas, ar spėja pavalgyti ir pamiegoti, tikino, kad nėra taip stipriai įnikęs.
„Ir pavalgau, ir pamiegu, nesu toks sunkus atvejis. Yra žmonių, kurie čia užsibūna ir iki keturių ryto. Tai fenomenas“, – sakė užsienietis.
Virtualūs padarai gali pakišti koją
Odeta Tumelytė
Kauno vyriausiojo policijos
komisariato atstovė
„Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos valdybos pareigūnų duomenimis, atvejų, kai Kaune ar Kauno rajone dėl šio žaidimo būtų įvykę eismo įvykių, neužfiksuota.
Pranešimų apie įvykius, kurie galėjo kilti dėl piliečių įsitraukimo į šį žaidimą, ar apie galimas žaidėjų susibūrimų vietas taip pat nebuvo gauta. Atvejų, kad pareigūnai darbo metu žaistų šį žaidimą, mūsų Vyriausiajame policijos komisariate neužfiksuota.
Visi veiksmai, kurie gali kelti ar kelia pavojų eismo ar eismo dalyvių saugumui, vertinami neigiamai.
Todėl Kauno apskrities policija nuolat ragina vairuotojus laikytis kelių eismo taisyklių, būti drausmingiems kelyje bei primena, kad tik kartu rūpindamiesi savo ir kitų saugumu laimingai sugrįšime namo.
Šio žaidimo mėgėjams pareigūnai papildomai linki žaidžiant būti atidiems, ypač viešose vietose, saugoti save ir nesukelti pavojaus kitiems.“