Per savo gyvenimą įvairių oro matavimo dalykų esu išbandęs dar gana nedaug – jei skaičiuoti įrenginius, sudėtingesnius ir kompleksiškesnius už termometrą ir barometrą ar abiejų hibridus, tai susidarys gal vos apie dešimtį. Ir pradėjau gana vėlai – tik prieš kokią pusę dešimtmečio, kai įsibėgėjo „Gear Best“, „Bang Good“ ir panašios geekų parduotuvės.
Pradėjau, žinoma, kukliai – nuo poros eurų kainuojančių kiniškų laikrodžių su įmontuotais termometrais ir hidrometrais, ir nuo tada po truputį augau: įrenginiai darėsi brangesni, tikslesni, gražesni.
Kol kas pasiekta viršūnė – net 9 parametrus rodanti „Netatmo Personal Weather Station“, susidedanti iš dviejų modulių, bet prie sistemos galima prijungti ir daugiau – dar vėjo ir lietaus matuoklius.
Iš dviejų dalių
Bazinė „Netatmo Personal Weather Station“ komplektuotė susideda iš dviejų modulių: vidinio ir išorinio. Vidinis maitinamas tradiciškai, kištuku į elektros lizdą, išorinis – pora AAA baterijų.
Beje iškart norisi pasidžiaugti dėl pastarojo energijos konsumpcijos. „Netatmo PWS“ gavau per pačius didžiuosius šios žiemos šalčius, tad nešdamas į balkoną, buvau įsitikinęs, kad baterijos ištvers, na, kokią savaitę, ar daugų daugiausia dvi.
Kur tau! Nekeistas išorinis modulis kuo puikiausiai veikia ir iki šiol, t. y. jau daugiau nei pusę metų su tomis pačiomis baterijomis. Vėliau aprašymuose radau, kad baterijų turėtų pakakti dvejiems metams. Na na… pažiūrėsim!
Įjungus sistemą, į telefoną reikia parsisiųsti programėlę ir joje susieti jūsų paskyrą su jūsų turimais įrenginiais. Kiek pamenu, tai pavyko net ne iš karto – programėlė kelis kartus nematė modulių, bet galiausiai viskas pavyko.
Vidinis modulis
Vidinis modulis matuoja keturis parametrus: temperatūrą, drėgmę, triukšmo lygį ir anglies dioksido kiekį kambaryje. Pastarąjį jis rodo net dvigubai: skaitine reikšme ir spalva, kuria, beje, švyti ir pats modulis. Suprask, jei žalia – viskas gerai, jei geltona – „ei, kolega, gal pradarom langą?“, jei raudona – „LANGĄ! DABAR!“.
Kartu tai man pačiam atskleidė ir vieną netikėtą efektą: pasirodo, žiemos metu mano darbo kambaryje oro sąlygos CO2 atžvilgiu yra prastesnės, nei redakcijoje.
Beje, norint išsiaiškinti anglies dioksido lygį, net nereikia trauktis telefono su programėle – užtenka bakstelėti į modulio viršų, ir jis netrukus nušvis CO2 koncentraciją reiškiančia spalva.
Išorinis modulis
Išorinis modulis fiksuoja išorės lauko sąlygas, faktinę temperatūrą, slėgį, ir drėgnumą, pagal šiuos ir papildomus duomenis išskaičiuoja ir jutiminę temperatūrą.
Kiek tikslūs matavimai? Sunku tiksliai pasakyti, bet lyginant su keliskart pigesnės kiniškos oro stotelės parodymais, šios apžvalgos metu parametrai atrodo taip (skliausteliuose nurodomi kiniškos stotelės pateikiami duomenys): temperatūra 18,6 (17,9), slėgis 1027 mbar (747 mbar viduje), 63% (68%) drėgnumas.
Viduje: 22,9 (21,8) laipsniai ir 54% (54%) drėgnumas. Abiejų stotelių abu moduliai (tiek vidiniai, tiek išoriniai) stovi per keletą centimetrų vienas nuo kito.
Duomenų tinklas
Grįžtant prie lauko temperatūros – čia „Netatmo“ siūlo vieną puikų dalyką: viso pasaulio temperatūrų žemėlapį, sudarytą iš pačių vartotojų faktinių duomenų. Kitaip sakant, turite „Netatmo PWS“ – sveikiname, jau dalyvaujate programoje!
Iš vienos pusės, labiau į paranoją linkstantys vartotojai čia jau gali pradėti būgštauti, kad išduodama jų (na, tiksliau oro stotelės) buvimo vieta. Bet iš kitos pusės – be tos temperatūros ir lokacijos, daugiau jokios informacijos nėra: nei tai, ar vartotojas yra namuose, nei jo vartotojo vardas ar dar kas – tiesiog žymeklis su skaičiuku, rodančiu laipsnius, ir tiek.
Trūkumai
Didžiausias sistemos trūkumas – būtinas nuolatinis elektros tiekimas ir interneto ryšys. Tai reiškia, kad jei išvykstate iš namų ilgesniam laikui ir norėsite stebėti, koks oro sąlygos yra namuose, vis tiek turėsite palikti įjungtus į tinklą bent tris įrenginius: savo modemą, maršrutizatorių ir vidinį oro matavimo modulį. Tuo pačiu tai reiškia, kad negalėsite palikti stotelės ir kur nors sodyboje – nebent ten įrengsite nuolatinį interneto ryšį.
Kitas erzinantis dalykas – tiesa, ne būtent šioje, bet ir bet kurioje kitoje oro stotelėje su išoriniu moduliu – tinkamas to modulio vietos parinkimas. Logiškai mąstant, jis turėtų būti statomas ne tiesioginėje saulės atokaitoje, bet ir ne izoliuotoje aplinkoje, kur juda oras. Tik kur rasti tokią vietą gyvenant daugiabutyje? Saviškį nugrūdau į atokų balkono kompą, bet turiu stiprų įtarimą, kad net ir ten parodymai yra kažkiek iškreipiami: kažkiek šilumos spinduliuoja ir per dieną įkaistanti betoninė siena, ir galbūt tegul net ir toliau esanti išorinė metalinė balkono sienelė.
Idealiomis sąlygomis turbūt reikėtų išorinį modulį kelti kažkur į medį – bet neturint nuosavo kiemo, kažkaip nejauku palikinėti brangią įrangą išorėje, o dar ir nesinori nemokamai juokinti kaimynus savo alpinistiniais gabumais. Be to, niekur neradau parašyta, kokiu atstumu nuo pagrindinio modulio veikia išorės modulis. Tačiau sodyboje ar privačiame name tokį sprendimą gal ir būtų logiška išbandyti.
O kad jau pradėjau apie kainą – nemažą dalį vartotojų gali atbaidyti ir ji. Nes bazinis „Netatmo Personal Weather Station“ rinkinys, susidedantis iš lauko ir vidaus modulių, kainuoja apie 170 eurų. Papildoma vėjo matuoklė – dar šimtas eurų. Papildoma lietaus matuoklė – dar 70 eurų. Papildomi vidaus ir išorės matuokliai (tarkime, jei norėtumėte stebėti orą daugiau nei viename kambaryje – atitinkamai po 70 ir 60 eurų (beje, sistema iš viso palaiko 4 vidinius modulius).
Kas dar geresnio
Žinoma, stotelė ne tik registruoja duomenis, ir bet ir išsaugo juos serveryje – ir mėgstantiems krapštytis po grafikus ir kreives, pateikia juos tokiame režime, ir peržiūrinėti galima tiek programėlėje, tiek didelėje daug visokių skaičiukų turinčiame valdymo skyde (ar kaip ten vadina „dashboard“?), pasiekiamame per naršyklę. Štai dabar žinau, kad aukščiausia temperatūra mano balkone buvo gegužės pirmąją 10:30 val (33,2 Celsijaus), o šalčiausia kambaryje – balandžio pirmąją, 13:30 (17,6 Celsijaus – greičiausiai tąkart lavinau savo kulinarinius įgūdžius, dėl ko teko smarkiai vėdinti visus namus).
Stotelė taip pat prijungiama ir prie išmaniojo asistento „Smart Home Bot“, kurioje įmanoma prijungti ir kitus „Netatmo“ gaminius – pavyzdžiui, jau aprašytąją „Netatmo Welcome“ stebėjimo kamerą. Beje, gamintojai rodo ženklus, kad „Netatmo“ sistema suderinama ir su „Amazon Alexa“. Bet jei neturi „Alexos“, su gudriuoju namų botu bendrauji tekstu arba bet „Facebook Messenger“ programėle. Tiesa, jis ne toks jau ir gudrus, bet pagauna raktažodžius „temperature“ ir pan.
Nuosprendis
Kaip jau sakiau, kol kas tai yra rimčiausia kol kas mano bandyta asmeninė oro stotelė. Nusivylimų nedaug – tik nuolatinis reikalavimas interneto ryšiui ir vis dėlto aukštoka kaina, privalumų – daugiau: gražus programėlės dizainas, atrodo, pakankamai tikslūs parametrai, realaus laiko viso pasaulio temperatūrų žemėlapis, ateinantis iš pačių vartotojų duomenų, CO2 jutiklis (beje, kalibruojamas), duomenys pasiekiami tiek programėle, tiek per naršyklę, na, ir estetiškas pats modulių dizainas (ko norėti, kūrėjai – prancūzai).
Žinoma, norėtųsi daugiau dinamiškumo ir funkcionalumo – tarkime, galimybės į dashboardą embedinti kokį skriptą, įkeliantį meteo.lt lietaus radarą, dar ten visokių geekiškų meteorologinių dalykėlių – na bet gerai, čia jau įsisvajojau. O kad jau pradedu daryti tai, reiškia, kad rimtų priekaištų sistemai iš tiesų neturiu. Tad jei tik neatbaido kaina – taip, vertas dėmesio dalykas.