Rasta meteorito, lėmusio gyvybės suklestėjimą Žemėje, liekana

Prieš kurį laiką Švedijoje rasta meteorito liekana mokslininkams užminė nemažai mįslių. Manoma, šis uolienos gabalas yra dalelė meteorito, dėl kurio Žemėje įvyko tikras gyvybės šuolis.

Mokslininkams mįslių sukėlęs meteoritas į Žemę turėjo nukristi Ordoviko periode, prieš 470 mln. metų. Maždaug tuo metu, kai Žemėje atsirado daug naujų gyvybės rūšių, įvyko taip vadinamas „gyvybės sprogimas“.<br>NASA / Jenny Mottar iliustr.
Mokslininkams mįslių sukėlęs meteoritas į Žemę turėjo nukristi Ordoviko periode, prieš 470 mln. metų. Maždaug tuo metu, kai Žemėje atsirado daug naujų gyvybės rūšių, įvyko taip vadinamas „gyvybės sprogimas“.<br>NASA / Jenny Mottar iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrt.lt

Jul 1, 2014, 3:20 PM, atnaujinta Feb 12, 2018, 8:15 AM

100 meteorito liekanų rasta karjere, esančiame į Vakarus nuo Stokholmo. Visi jie priklauso chondritų klasei, išskyrus vieną. Mokslininkams mįslių sukėlęs meteoritas į Žemę turėjo nukristi Ordoviko periode, prieš 470 mln. metų. Maždaug tuo metu, kai Žemėje atsirado daug naujų gyvybės rūšių, įvyko taip vadinamas „gyvybės sprogimas“. Mokslininkai iki šiol negali tiksliai paaiškinti, kodėl taip atsitiko.

Lundo universiteto mokslininkai analizavo rastas liekanas ir nustatė, kad vienos jų sudėtis iki tol buvo nežinoma mokslui.

Prieš maždaug 515 mln. metų gyvybė Žemėje buvo tikroje evoliucijos duobėje. Ir viskas pasikeitė. Po 25 mln. metų staiga ėmė rastis naujos rūšys. Kas išprovokavo šį „sprogimą“?

Rastos meteoritų liekanos parodo, kad dangaus kūnų susidūrimai su Žeme buvo tūkstančius kartų dažnesni nei yra dabar. Manoma, kad taip buvo todėl, jog tarp Marso ir Jupiterio susidūrė du milžiniški asteroidai. Vieno jų liekanos, chondritai, mūsų planetą atakavo dar 10 mln. metų. Gali būti, kad būtent tai turėjo įtakos pokyčiams Žemėje, kurie tapo ypač palankūs gyvybei daugintis.

Mokslininkų nuomone, Švedijoje rasta meteorito liekana yra kito asteroido liekana. Kadangi jis buvo mažesnis ir susidūrimo metu buvo beveik visiškai sunaikintas, nenuostabu, kad jo liekanų Žemėje dar nebuvo rasta.

„Mokslininkai pagaliau atrado asteroido liekaną, kuris buvo atsakingas už dangaus kūno, iš kurio Žemėje turime chondritus, suirimą. Tai yra vieno smarkiausių įvykių mūsų Saulės sistemoje įrodymas“, – teigė Durhamo universiteto profesorius Davidas Harperis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.