Lietuva – žingsniu arčiau narystės Europos kosmoso agentūroje

Su darbo vizitu Paryžiuje viešintis ūkio ministras Evaldas Gustas pasirašys Europos bendradarbiaujančios valstybės (EBV) susitarimą su Europos kosmoso agentūra (EKA). Iš agentūros pusės susitarimą pasirašys EKA generalinis direktorius Jeanas-Jacquesʼas Dordainas.

Susitarimą pasirašys EKA generalinis direktorius Jeanas-Jacquesʼas Dordainas (nuotr.) ir Lietuvos ūkio ministras E.Gustas.<br>AFP/„Scanpix“ nuotr.
Susitarimą pasirašys EKA generalinis direktorius Jeanas-Jacquesʼas Dordainas (nuotr.) ir Lietuvos ūkio ministras E.Gustas.<br>AFP/„Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Oct 6, 2014, 5:25 PM, atnaujinta Jan 28, 2018, 10:03 AM

Susitarimu siekiama užtikrinti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų kosmoso srityje plėtrą ir įsitraukimą į Europos kosmoso agentūros veiklą, kuri leis panaudoti įvairių Lietuvos mokslo ir technologijų sričių potencialą naujiems sisteminio pobūdžio aukštųjų technologijų produktams kurti ir išleisti į rinką.

Šio susitarimo galiojimo laikotarpiu Lietuva kartu su EKA ekspertais rengs EBV planą nustatytose kosmoso veiklos srityse. Pagal EBV planą valstybė įsipareigoja 5 metus mokėti 1,3 mln. eurų metinį mokestį ir įgyja teisę dalyvauti pasirinktose EKA programose. Laikantis „teisingos geografinės grąžos“ principo, Lietuvos įnašas EKA užsakymų keliu mokslui ir verslui sugrįš apie 1,17 mln. eurų suma.

Pasak ūkio ministro, įgyvendinusi EKA planą Lietuva galės tapti tikrąja EKA nare. Narystė EKA leis ne tik pakelti Lietuvos mokslo potencialo lygį, bet ir padės kurti aukštųjų technologijų produktus ir juos komercializuoti, t.y. plačiau bus panaudojami mokslo rezultatai, aktyviau bendradarbiaus mokslas ir verslas. Įsitraukimas į EKA veiklą Lietuvos mokslo ir verslo subjektams reiškia galimybę dalyvauti pripažintame aukščiausio lygio tarptautiniame mokslo, technologijų ir inovacijų tinkle.

Narystė EKA padės vystyti efektyvią Lietuvos inovacijų sistemą, nes Lietuvos mokslininkai vykdys tyrimus, reikalingus verslui, o šis kurs paklausius produktus. Pagerės mokslo rezultatų panaudojimas ir mokslo bei verslo bendradarbiavimas, nes dėl didelio kosmoso sektoriaus imlumo mokslui ir dėl kosmoso veiklos horizontalumo bus panaudojami beveik visų mokslo sričių pastarojo meto Lietuvos mokslininkų pasiekti rezultatai. Atsivers naujos rinkos ir padidės aukštos pridėtinės vertės produkcijos eksportas, nes atsiras visiškai naujų produktų poreikis, kuris skatins naujų įmonių kūrimąsi.

1975 m. įkurtoje Europos kosmoso agentūroje šiuo metu yra 20 valstybių narių. EKA tikslas – sujungti narių finansinius ir intelektinius išteklius ir koordinuoti pastangas įgyvendinant tam skirtas programas. Pažangiosiomis technologijomis sukurti produktai yra paplitę ir naudojami kasdieniame žmonių gyvenime: skelbiamos orų prognozės, veikia internetas ir televizija, navigacinės sistemos.

Latvija EBV susitarimą pasirašė 2013 m., Estija – 2010 metais. Estija sėkmingai įgyvendino EBV susitarimą ir jau pradėjo derybas dėl tikrosios narystės EKA.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.