To dar nematėte: realistiškiausia Visatos vystymosi simuliacija

Visatos vystymosi simuliacijos modeliavimo darbai užtruko kelis mėnesius.<br>Kadras iš „YouTube“
Visatos vystymosi simuliacijos modeliavimo darbai užtruko kelis mėnesius.<br>Kadras iš „YouTube“
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

Dec 31, 2014, 1:23 PM, atnaujinta Jan 17, 2018, 7:28 PM

Tarptautinė astronomų komanda sukūrė neįtikėtinai tikrovišką Visatos simuliaciją, į ją įtraukdami ne tik galaktikų masę, dydį bei amžių, tačiau ir stiprius kosminius vėjus.

Daugelį metų astronomai studijavo galaktikų susidarymą naudodami kompiuterines simuliacijas, tačiau nelabai sėkmingai. Ankstesniuose modeliuose jos dažnai atrodydavo pernelyg masyvios, per mažos, per senos ar per daug sferinės.

EAGLE (Galaktikų darinių ir jų evoliucijos bei aplinkos tyrimų projektas) simuliacija daug geriau atspindi realių galaktikų susidarymą, kadangi į modelio formulę buvo įtraukti ir stiprūs kosminiai vėjai, sukelti supernovų bei supermasyvių juodųjų skylių sprogimų. EAGLE atsižvelgė ir į tai, kad jaunesnės galaktikos yra ir lengvesnės, nes talpina mažiau žvaigždžių, o vėliau pamažu sunkėja.

Šio šedevro modeliavimo darbai užtruko kelis mėnesius. Leideno universiteto (Nyderlandai) profesoriaus Joopo Schaye vadovaujama komanda, kartu su Duhamo universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkais tam pasitelkė „Kosmologinę mašiną“ ir „Curie“ programą – vienus didžiausių moksliniams tyrimams skirtų kompiuterių Vakarų Europoje. Gautus rezultatus astronomai nuo šiol galės naudoti studijuojant galaktikų vystymąsi per pastaruosius 14 mlrd. metų.

„Žvelgiant pro didžiausius pasaulio teleskopus galaktikos plyti visur. Jos yra įvairiausių formų, dydžių bei spalvų. Kompiuteriu sugeneruota Visata yra labai panaši. EAGLE simuliacijoje aš net galiu paspausti mygtuką ir paleisti galaktikų formavimosi procesą atgal. Tai yra neįtikėtina“, – teigė projekto bendraautorius Richardas Boweris iš Durhamo universiteto.

Atkūrę panašias Visatos charakteristikas, astronomai gali išsamiai išstudijuoti atskirų galaktikų raidą. „Mums tai naujos eros pradžia, – komentavo astronomas Robas Crainas iš Liverpulio Johno Mooreso universiteto. – Dabar galime imituoti Visatos sąlygas ir išsamiai išnagrinėti galaktikų evoliuciją.“

Tyrimo išvados bus paskelbtos Karališkos astronomų draugijos susitikime sausio 1 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.