Pavėlavęs penkerius metus, japonų zondas pasiekė Venerą

Japonų zondas „Akatsuki“ vis dėlto išnaudojo labai ilgai lauktą antrąjį savo šansą ir gruodžio pradžioje pagaliau pasiekė Venerą. Iki jos zondas skriejo daugiau nei penkerius metus, nes dėl variklių gedimo neišnaudojo pirmojo savo šanso įskrieti į orbitą aplink Venerą.

„Akatsuki“ – antroji japonų tarpplanetinė misija.<br>AFP/Scanpix nuotr.
„Akatsuki“ – antroji japonų tarpplanetinė misija.<br>AFP/Scanpix nuotr.
Taip Venera gruodžio 6 d. atrodė 72 000 km nuotoliu.<br>JAXA nuotr.
Taip Venera gruodžio 6 d. atrodė 72 000 km nuotoliu.<br>JAXA nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Technologijos.lt

2015-12-10 13:55, atnaujinta 2017-09-30 05:33

Tada, prieš 5 metus atrodė, kad 300 mln. dolerių vertės zondas prarastas. Tačiau Japonijos aeronautikos agentūrai JAXA nesklandumus pavyko eliminuoti.

Zondas „Akatsuki“ į savo misiją leidosi 2010 m. kovą kartu su kitu JAXA zondu, saulės vėjo bangas kosmose išbandančiu IKAROS.

Į Veneros orbitą „Akatsuki“ turėjo įskrieti 2010 m. gruodžio 6 d. Jo užduotis – mažiausiai dvejus metus tyrinėti planetos debesis, orus ir atmosferą. Japonų mokslininkai tikėjosi, kad tai padės išsiaiškinti, kodėl ir kaip planeta tapo karščiausia planeta Saulės sistemoje – gyvybei visiškai netinkančiu pragaru.

Tačiau mėginant įskrieti į orbitą aplink Venerą, iš rikiuotės išėjo zondo variklis, todėl „Akatsuki“ nuskriejo pro šalį į atvirą kosmosą. Nuo to laiko zondas 5 metus dreifavo aplink Saulę ir laukė antrojo šanso. Jis atėjo lygiai po penkerių metų – tą pačią gruodžio 6 d.

Todėl praėjusį sekmadienį „Akatsuki“ įjungė nesugedusius mažuosius variklius ir per 20 min. pasiekė reikiamą orbitos aplink Venerą trajektoriją. Deja, pagrindinis zondo variklis seniai „miręs“. Po gruodžio 6-osios manevro praėjus keletui dienų, japonų mokslininkai įsitikino, kad šįkart viskas pavyko.

„Orbitinis zondo periodas dabar yra 13 parų ir 14 valandų, – rašoma pranešime spaudai. – Taip pat pastebėjome, kad zondas skrieja Veneros sukimosi kryptimi. Zondas veikia puikiai.“

Skriejančio dabartine orbita zondo „Akatsuki“ mažiausias aukštis virš Veneros paviršiaus siekia tik 400 km, o didžiausias – 440 000 km. Ši orbita yra kur kas labiau ištempta nei buvo planuota (o planuota buvo 30 valandų orbita, kurioje tolimiausias taškas nuo planetos turėjo siekti apie 80 tūkst. km).

Netrukus misijos „Akatsuki“ komanda testuos tris iš šešių zondo instrumentų – kiti trys jau patikrinti, jų būklė įvertinta puikiai. Tada zondas pradės Veneros stebėjimo darbus. Tiesa, tuo pat metu „Akatsuki“ pamažu manevruos taip, kad orbita nebūtų tokia ištempta. Mokslininkai tikisi orbitą pakoreguoti taip, kad orbitinis periodas sieks nebe 13 parų, o tik 9 paras, o tolimiausias orbitos taškas nuo Veneros siektų 310 000 km. Planuojama, kad zondas šią orbitą turėtų pasiekti iki 2016 m. balandžio.

JAXA mokslininkų įsitikinimu, nepaisant penkerių metų pertraukos, įtampos ir ne itin patogios orbitos, „Akatsuki“ turėtų sugebėti įgyvendinti savo užduotis.

„Akatsuki“ – antroji japonų tarpplanetinė misija. Pirmoji – zondas „Nozomi“ – 2003 m. turėjo nuskrieti į Marsą, tačiau jam tai nepavyko. 2007 m. kitas japonų zondas „Kaguya“ sėkmingai nuskriejo prie Mėnulio ir tyrinėjo Žemės palydovą iš orbitos. Misija baigta 2009 m., ją baigęs zondas buvo sudaužytas į Mėnulio paviršių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.