Sužinoję, koks kvapas Urane, anglakalbiai plyšta iš juoko

Uranas – septintoji Saulės sistemos planeta, vienas iš jos dujinių milžinų. Mokslininkai seniai domisi Uranu, jo sudėtimi ir gelmėmis, tačiau populiariojo mokslo entuziastų šios žinios iš tikrųjų netraukia. Žmonės šioje planetoje neišsilaipins, o ir dujinių planetų aplink yra kur kas įdomesnių. Visgi mokslininkai tyrinėti Urano nenustojo ir neseniai paskelbė – jis smirda taip, lyg kas būtų pagadinęs orą.

Kodėl Uranas pasižymi nemaloniu kvapu?<br>NASA/JPL-Caltech nuotr.
Kodėl Uranas pasižymi nemaloniu kvapu?<br>NASA/JPL-Caltech nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Technologijos.lt

2017-04-03 17:28, atnaujinta 2017-04-13 16:59

Na taip, tai gana vulgarus šio mokslinio pasiekimo apibūdinimas, nors jį jau kartoja ne tik žiniasklaidos priemonės, bet ir mokslininkai ir mokslo entuziastai. Kita vertus, kad ir koks juokingas šis apibūdinimas būtų, jis yra pakankamai tikslus – Urane yra tų pačių dujų, kurios stipriai veikia ir dujose, kurias šalina žmonės. Tiesa, pauostyti Urano nepavyks.

Markas Hofstadteris, mokslininkas iš NASA, teigia, kad Urano atmosferoje nėra pakankamai deguonies, kad žmogus ja galėtų kvėpuoti. Net jei šios planetos atmosfera nebūtų nuodinga, temperatūra yra tokia žema (Uranas – šalčiausia Saulės sistemos planeta, kur temperatūra nukrenta ir žemiau -200 laipsnių pagal Celsijų), kad uostyti dujų nėra įmanoma. Taigi Urano kvapas veikiau yra tik kąsnis įdomias naujienas gaudantiems mokslo mėgėjams.

Tad kodėl Uranas pasižymi nemaloniu kvapu? Viršutiniai Urano atmosferos sluoksniai yra sudaryti iš helio, vandenilio ir metano, tačiau giliau rastume amoniako, anglies dioksido, dar daugiau metano ir vandenilio sulfido. Būtent dėl pastarųjų dujų žmonių išskiriamos dujos dažnai turi nemalonų kvapą, primenantį pūvančius kiaušinius. Jų kvapas taip pat yra gana stiprus, lyginant su kitomis Urane esančiomis dujomis. Tai reiškia, kad būtent vandenilio sulfido kvapas dominuotų, jei planetą būtų įmanoma pauostyti.

Tačiau tai tik paika istorija, nes Uranas šiuo atžvilgiu nėra unikalus. Labai panašią dujinę sandarą turi ir Neptūnas, ir dar daugybė planetų tiek mūsų sistemoje, tiek tolimesnėse visatos vietose. Visgi, anglakalbė žiniasklaida šią žinią paskelbė dėl to, kad būtent Urano kvapas jiems yra juokingas. Taip yra todėl, kad anglų kalboje žodžio „Uranus“ tarimas yra panašus į „your anus“ (liet. tavo išangė), taigi tokie juokeliai pasirašo patys.

Kitos planetos taip pat pasižymi savo unikaliu kvapu. Marsas, manoma, turėtų stiprų dulkių ar net rūdžių kvapą, o Titanas, Saturno palydovas, NASA mokslininkų manymu, mums primintų degalinės kvapą. Kiekviena planeta turi savo savitą kvapą, tačiau, greičiausiai, visi jie būtų nemalonūs žmonėms jau vien todėl, kad mes esame pripratę prie Žemės planetos atmosferos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Lietuva tiesiogiai“: kodėl bankai ir toliau brangina paslaugas?