Marso keistenybės: iš kur debesys, jei beveik nėra vandens?

Nors Marso atmosfera yra žymiai retesnė, nei Žemės, joje vyksta kai kurie gerai pažįstami procesai:  pavyzdžiui, debesų formavimasis. Neseniai zondo „Curiosity“ darytoje nuotraukoje aptikti debesys, primenantys aukštus plunksninius debesis Žemėje. 

 Nors Marso atmosfera yra žymiai retesnė, nei Žemės, joje vyksta kai kurie gerai pažįstami procesai:  pavyzdžiui, debesų formavimasis.<br> NASA iliustr.
 Nors Marso atmosfera yra žymiai retesnė, nei Žemės, joje vyksta kai kurie gerai pažįstami procesai:  pavyzdžiui, debesų formavimasis.<br> NASA iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 5, 2017, 1:31 PM, atnaujinta Sep 5, 2017, 1:32 PM

Debesys greičiausiai sudaryti iš vandens ledo kristalų, kurie susikondensuoja aukštai atmosferoje, leidžiasi žemyn ir išgaruoja. Taip debesys nuolatos kinta ir atrodo tarsi turintys daugybę nukarusių uodegėlių. 

Debesys Marse buvo aptikti ir seniau, bet ši nuotrauka – aiškiausias jų vaizdas.

Kartais debesyse esantis vanduo gali pasiekti ir Marso paviršių – bent jau taip teigia naujo modelio rezultatai. Pagal juos, naktį atšalus orui debesys gali tapti nestabilūs ir praktiškai nukristi ant planetos paviršiaus kaip stipri trumpa sniego audra. 

Tiesa, debesis sudarantys ledo kristalai greičiausiai yra panašesni į šerkšno daleles, negu į snaiges, todėl ir pasnigus paviršius labiau primintų padengtą šerkšnu. Šios audros gali būti svarbi vandens apykaitos ciklo Marse dalis. 

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Geosciences.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.