Variklis, kuriuo kelionė į Marsą truktų 72 dienas: siūlo kaip tokį padaryti

Nuo pat „EM Drive“ pasirodymo antraštėse, mokslo mylėtojai suko galvas, kaip ši sistema gali kurti stūmą, jei vienas iš fundamentaliausų fizikos dėsnių – trečiasis Niutono dėsnis – tvirtina, kad tai niekaip „neįmanoma“.

Fizikų komanda pateikė alternatyvų paaiškinimą – pasirodo, EM Drive gali veikti, nepažeisdamas jokių mokslo dėsnių, jei pasitelksime keistoką ir dažnai nuvertinamą kvantinės fizikos idėją.<br> 123RF iliustr.
Fizikų komanda pateikė alternatyvų paaiškinimą – pasirodo, EM Drive gali veikti, nepažeisdamas jokių mokslo dėsnių, jei pasitelksime keistoką ir dažnai nuvertinamą kvantinės fizikos idėją.<br> 123RF iliustr.
 EM Drive schema<br> 123RF iliustr.
 EM Drive schema<br> 123RF iliustr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Oct 9, 2017, 9:11 AM

Dabar fizikų komanda pateikė alternatyvų paaiškinimą – pasirodo,  „EM Drive“ gali veikti, nepažeisdamas jokių mokslo dėsnių, jei pasitelksime keistoką ir dažnai nuvertinamą kvantinės fizikos idėją – pilotinės bangos teoriją.

Priminisime, nagrinėjamos problemos esmę: elektromagnetinis variklis kuria stūmą be jokio kuro ar darbinio kūno.

Tai reiškia, kad galėtumeme kilti į kosmosą su daug mažesniu kroviniu – netgi keliama mintis, kad būtų galima nuskrieti į Marsą per 72 dienas.

Bet šis variklis kartu ir glumina, nes trečiasis Niutono dėsnis teigia, kad kiekvienas veiksmas privalo turėti tokio paties dydžio, priešingos krypties atoveiksmį. Taigi, per galą neišmetantis jokio darbinio kūno variklis neturėtų kurti stūmos priešinga kryptimi.

Tačiau, kaip pernai parodė NASA recenzuotas darbas, stūma kuriama, bent taip kol kas atrodo. Ir ta stūma - santykinai nemenka. Tiesiog nežinome, kaip tai vyksta.

Taigi, kalbant apie „EM Drive“, arba mūsų fizikos supratimas neteisingas, arba nepastebime didelės galvosūkio dalies.

Naujame, „The Journal of Applied Physical Science International“ publikuotame darbe teigiama, kad nepastebime pilotinės bangos teorijos – alternatyvios ir šiek tiek kontraversiškos kvantinės mechanikos interpretacijos.

 

Tyrėjai José Croca ir Paulo Castro iš Lisabonos universiteto mokslo filosofijos centro Portugalijoje mano, kad pilotinės bangos teorija (PBT) ne tik paaiškina paslaptingą „EM Drive“ veikimą, bet ir gali padėti jį padaryti dar galingesnį.

„Išsiaiškinome, kad pritaikius pilotinės bangos teoriją NASA'os „EM Drive“ nupjautiniam kūgiui, galime paaiškinti jo kuriamą stūmą be jokio išorinio poveikio sistemai, kaip trečiasis Niutono dėsnis ir reikalauja“, - rašo P.Castro e. laiške „ScienceAlert“.

O kokia gi yra ta pilotinės bangos teorija? Dabar dauguma fizikų laikosi kvantinės mechanikos Kopenhagos interpretacijos, teigiančios, kad dalelės neturi apibrėžtos vietos, kol nėra stebimos.

Tu tarpu PBT sakoma, kad dalelės visada turi tikslią poziciją, bet kad taip būtų, pasaulis taip pat privalo būti keistas kitais aspektais – būtent todėl fizikai šią idėją atmetė.

Tačiau pastaraisiais metais PBT populiarumas auga. Komanda naujausiame straipsnyje parodė, kad šiek tiek pareguliavus, PBT galima būtų taikyti didesniems dalykams. Tarkime, „EM Drive“ dydžio. Ir ji galėtų paaiškinti stebimus rezultatus.

Iš esmės, PBT teigia, kad objektas spinduliuoja bangos lauką, ir jis tada traukiamas ten, kur šio lauko intensyvumas – ar energijos tankis – didesnis. Taip bangos laukas „pilotuoja“ objektą – iš  čia ir pavadinimas.

Modeliuodama komanda parodė, kas pakankamai galingas ir asimetriškas elektromagnetinis laukas gali veikti kaip pilotinė banga. O būtent tai „EM Drive“ ir kuria.

Kadangi „EM Drive“ kūgis asimetriškas, jo kuriamas bangos laukas irgi asimetriškas. Todėl variklio sienelės juda link didesnio intensyvumo, taip sukurdamos stūmą.

Nors tai skamba gan keistai, tokį pat sprendimą pasiūlė ir NASA „Eagleworks“ tyrėjai savo pernai metų straipsnyje, kuriame pranešė apie įrenginio kuriamą stūmą:

„Bandymą aprašančiame straipsnyje jėgos aprašymui naudotą fizikos modelį galima priskirti nelokalių paslėptų kintamųjų teorijai, arba trumpiau – pilotinės bangos teorijai.“

Lisabonos universiteto tyrėjai savo teorijos su realiu įrenginiu kol kas dar neišbandė. Jie tik parodė, kad modeliuojant, įmanoma, jpg pilotinė banga veda „EM Drive“. Bet jie taip pat nurodė, kaip ši idėja galėtų būti išbandyta.

„Kol kas stipriausius empirinius duomenis teikia „EM Drive“, sakė P.Castro. – „Tačiau taip pat sugalvojome eksperimentą, skirtą subkvantinių bangų aptikimui ir moduliavimui.“

Svarbiausia yra tai, jei hipotezė bus patvirtinta, tai reikš, kad „EM Drive“ nepažeidžia trečiojo Niutono dėsnio. Komanda tiksi, kad tai paskatins rimčiau vertinti įrenginį ir plačiau jį išbandyti.

„EM Drive“ yra kosminių variklių ateitis“, – sako komanda. – „[Nors] iš pradžių jis tikriausiai bus pritaikytas nanopalydovams ar nanodronams – bent jau kol efektą bus galima pritaikyti sunkesniems aparatams.“

Svarbu, kad jei pilotinė banga paaiškina įrenginio kuriamą stūmą, tada ateityje galima tikėtis dar galingesnių stūmos sistemų, ir tam gali pakakti pareguliuoti formą.|

„Manome, kad efektas gali būti sustiprintas naudojant skirtingas kūgio formas“, – sako P.Castro. – „Tiesą sakant, eksponentinė trimito forma turėtų sustiprinti stūmą.“

Dabar komanda reiškinio tyrinėjimui svarsto eksperimentinį įrenginį pasigaminti patys, ir pakvietė visus, susidomėjusius projektu, susisiekti.

O kol kas NASA „Eagleworks“ komanda toliau bando savo įrenginį. Taip pat yra grupių, norinčių išbandyti „EM Drive“ kosmose – ar, remiantis kai kuriais gandais, jau tai atlieka – kas išties kartą ir visiems laikams parodytų, ar įrenginys veikia.

Apie paslaptingąjį „EM Drive“ dar reikia daug ką išsiaiškinti, ir ši tema tebeskaldo mokslo pasaulį. Taps kosminių kelionių ateitimi, ar ne – dar tikrai neaišku, bet nors sužinosime daugiau apie mūsų pasaulį valdančią fiziką.

Naujasis tyrimas publikuotas „The Journal of Applied Physical Science International“.

Parengta pagal „Science Alert“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.