Atkurti duomenys išsprendė 40 metų senumo Mėnulio mįslę

Nuo 1971 iki 1977 metų, „Apollo“ programos mokslininkai, atlikdami eksperimentus Mėnulyje, pastebėjo, kad mūsų palydovo paviršius paslaptingai šyla. Bet 1974 ir naujesni duomenys pradingo, ir keistasis šiltėjimo fenomenas liko neišaiškintas.

 Nusileidimo vietose vaikščiodami ir važinėdami mėnuleigiu, „Apollo“ astronautai į paviršių iškėlė tamsesnį, giliau esantį regolitą.<br> NASA nuotr.
 Nusileidimo vietose vaikščiodami ir važinėdami mėnuleigiu, „Apollo“ astronautai į paviršių iškėlė tamsesnį, giliau esantį regolitą.<br> NASA nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 14, 2018, 10:09 AM

Dabar Teksaso technikos universiteto tyrėjai tuos duomenis rado ir atkūrė – ir išsiaiškino, kad šilumos šaltinis buvo patys žmonės.

Šilumos srauto eksperimentu buvo siekiama nustatyti, kokia sparta vėsta Mėnulio paviršius.

„Apollo 15“ ir „Apollo 17“ astronautai Mėnulio paviršiuje iki 2,3 metrų gylio išgręžė skyles, ir zondais matavo temperatūrą keliuose gyliuose.

Tai buvo ilgalaikis eksperimentas, vykdomas Mėnulyje ir siuntęs duomenis į Žemę.

„Apollo 15“ nusileidimo vietoje paviršiaus ir popaviršinio sluoksnio temperatūra matuota nuo 1971 metų liepos iki 1977 metų sausio. „Apollo 17“ bandymų lauke temperatūros sektos nuo 1972 metų gruodžio iki 1977 metų rugsėjo.

Šie duomenys buvo surašyti į juostas ir archyvuojami JAV Nacionalinio kosmoso centro duomenų centre, bet tik iki 1974 metų gruodžio. Nors juostos ir toliau buvo įrašomos, duomenų centro jos nepasiekdavo.

Bet jos nenustojo dominti mokslininkus, nes archyvuoti duomenys rodė, kad Mėnulio paviršiaus temperatūra visuose išgręžtos skylės gyliuose kyla, stebint nuo pat eksperimento pradžios 1971 metais.

2010 metais, Teksaso technologijos universiteto tyrėjai aptiko nuostabų lobį: 440 prarastas juosteles, kurios buvo nukištos į Vašingtono nacionalinių įrašų centrą. Šis radinys, fiksavęs periodą nuo 1975 balandžio iki birželio, sudaro mažiau nei 10 procentų visų juostų, ir daugelis jų buvo smarkiai pažeistos.

Kitų juostų vis dar nėra, bet Planetų ir palydovų institute Hiustone komanda rado kai ką, kas netektį šiek tiek palengvino: šimtus kassavaitinių žurnalo įrašų, kuriuose yra temperatūrų duomenys iš zondų nuo 1973 iki 1977-ųjų.

Likusius metus duomenys buvo analizuojami. Ir jie rodė, kad šiltėjimas tęsėsi, iki pat stebėjimų pabaigos 1977-aisiais.

Be to, paaiškėjo, kad arčiau paviršiaus šiltėjimas buvo labiau išreikštas, ir šiluma aukštesnius sluoksnius pasiekė sparčiau, nei gilesnius – o tai rodo, kad šilimas vyko nuo paviršiaus gilyn, o ne sklido iš Mėnulio vidaus.

Ar tai reiškia, kad čia kalti astronautai? Tyrėjai mano, kad jie sujudino palydovo paviršiaus sluoksnį.

„Neseniai gauti „Lunar Reconnaissance Orbiter Camera“ gautuose atvaizduose matoma, kad dviejose nusileidimo vietose astronautų vaikščiotose vietose regolitas patamsėjo, tad sumažėjo jo albedas, – rašoma straipsnyje. – Manome, kad dėl astronautų veiklos regolitas sugėrė šiek tiek daugiau Saulės karščio, ir dėl to stebėtas šiltėjimas“

Kitaip tariant, nusileidimo vietose vaikščiodami ir važinėdami mėnuleigiu, „Apollo“ astronautai į paviršių iškėlė tamsesnį, giliau esantį regolitą. Tamsesnis paviršius prasčiau atspindi šviesą, ir ją sugeria.

Tad „Apollo“ stovyklose tamsesnis regolitas sugėrė daugiau Saulės šilumos ir Mėnulio paviršiaus temperatūra pakilo keliais laipsniais.

Šis atradimas rodo, kad žmonėms gali Mėnulį pakeisti net to visiškai nenorėdami; be to, tai – dar vienas priminimas, kad atliekant eksperimentus, būtina atsižvelgti į stebėtojo efektą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.