Antradienio nakties dangus gali pateikti malonių siurprizų

Po ilgos pertraukos, pagaliau turėsime progą pasigrožėti ir „krentančiomis žvaigždėmis“. Nuo šių metų pradžios nepasižymėjusį meteorų gausa žvaigždėtą dangų balandžio 16-30 dienomis pagaliau gyvina Lyridų meteorų srautas, taip vadinamas dėl to, jog pratęstos meteorų trajektorijos kryžiuojasi Lyros žvaigždyne, šiek tiek dešiniau ryškiosios Vegos žvaigždės.

 Daugiausia meteorų tikimasi sulaukti naktį iš 21 į 22 d.<br> 123rf nuotr.
 Daugiausia meteorų tikimasi sulaukti naktį iš 21 į 22 d.<br> 123rf nuotr.
 Lyridų meteor srauto radiano padėtis 2020 balandžio 22 d. 00 val.  J. Vaiškūno piešinys atliktas su programa Stellarium.
 Lyridų meteor srauto radiano padėtis 2020 balandžio 22 d. 00 val.  J. Vaiškūno piešinys atliktas su programa Stellarium.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 21, 2020, 10:34 PM

Lyridai paprastai pasižymi išskirtiniu ryškumu ir gražiomis garų uodegomis. Tad jų stebėjimas giedromis balandžio naktimis – gera proga praskaidrinti šiųmečio karantino monotonijai.

Daugiausia meteorų tikimasi sulaukti naktį iš 21 į 22 d. Šiemet Lyridų stebėjimo aplinkybės itin palankios, nes bebaigęs sudilti Mėnulis leisis kartu su Saule ir jo šviesa nestelbs meteorų. Esant giedram dangui galima tikėtis išvysti praskriejant iki 18 meteorų per valandą.

Tačiau pasak, astronomų šis meteorų srautas gali pateikti ir staigmenų. 687 m. pr. m. e. kinų metraščiuose pažymima, kad Lyridų metu „žvaigždės krito kaip lietus“. 1803 ir 1922 Lyridai per valandą pažėrė net 100, o 1982 m. – 90 meteorų, buvo minučių per kurias galėjai suskaičiuoti nuo 180 iki 300 „ugninių strėlių“. Srauto nenuspėjamumas kiekvienais metais sukuria intrigą ir daro jį geru objektu stebėjimams, nes niekas negali žinoti kada įvyks neeilinis meteorų pliūpsnis.

Lyridai yra vienos seniausių žinomų meteorų srautų, kinų metraščiuose pirmą kartą paminėtas prieš 2687 metus. Šis meteorų srautas siejamas su 1861 m. atrastos Thatcherio (C/1861 G1, Thatcher) kometos kosminėje erdvėje paskleistomis dalelėmis. Ši kometa prie Saulės priartėja kas 415 metų. Tikimasi, kad ji vėl bus matoma iš Žemės 2276 m.

„Stebėti Lyridus patartina ne tik šiąnakt, bet ir rytoj. Ilgametė patirtis rodo, kad daugiausia meteorų galima pamatyti vėlyvą vakarą po vidurnakčio ir ankstyvą rytą iki 5 valandos vietos laiku. Prieš vidurnaktį dažniau pasitaiko lėtesnių, horizontaliai dangų skrodžiančių meteorų. Kai kurie iš jų palieka ryškius garų pėdsakus, kurie išsisklaido per kelias sekundes po to, kai užgesta meteoras.

Pagal vienas astronomų prognozes Lyridų srauto maksimumas įvyks šią naktį iš antradienio į trečiadienį, t.y. iš 21 į 22 d. po 3 val., pagal kitas – balandžio 22 d., trečiadienį, 21 val. Lietuvos laiku.“, – sako žvaigždėto dangaus reiškinių apžvalgininkas, etnoastronomas Jonas Vaiškūnas.

Tiesioginė lyridų transliacija balandžio 22 d. naktį, 1 val. Lietuvos laiku:

Tiesioginė lyridų transliacija balandžio 22 d. naktį, 7 val. Lietuvos laiku:

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.