Keksburgo NSO – kas iš tikrųjų tąkart nušvietė naktinį Amerikos dangų?

1965-ųjų gruodžio 9 diena, vėlyvas vakaras. Lauke jau tamsu, žmonės tyliai galvoja apie Kalėdas – Šaltojo karo stresą JAV trumpam pakeitė šventinis stresas. Staiga danguje pasirodo ugnies kamuolys, kurį JAV ir Kanadoje pamato tūkstančiai žmonių. Tik kas tai? Ekspertai iš pradžių pateikė užtikrintą versiją, tačiau jau šiame šimtmetyje NASA paskelbė kiek kitokią poziciją.

 Staiga danguje pasirodo ugnies kamuolys, kurį JAV ir Kanadoje pamato tūkstančiai žmonių. Tik kas tai? Ekspertai iš pradžių pateikė užtikrintą versiją, tačiau jau šiame šimtmetyje NASA paskelbė kiek kitokią poziciją (asociatyvinė iliustr.)<br> 123rf iliustr.
 Staiga danguje pasirodo ugnies kamuolys, kurį JAV ir Kanadoje pamato tūkstančiai žmonių. Tik kas tai? Ekspertai iš pradžių pateikė užtikrintą versiją, tačiau jau šiame šimtmetyje NASA paskelbė kiek kitokią poziciją (asociatyvinė iliustr.)<br> 123rf iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 13, 2020, 7:34 PM

Tas ugnies kamuolys daugeliui buvo absoliučiai neregėtas dalykas. Jis nepriminė krentančios žvaigždės. Be to, nedidelio Keksburgo miestelio Pensilvanijoje gyventojai pranešė, kad neatpažintas skrendantis (labiau jau krentantis) objektas pasiekė žemę.

Žmonės kalbėjo, kad krentančios nuolaužos ne vienoje vietoje padegė žolę, o didžiausia objekto dalis nukrito į mišką. Vietiniai pasakojo matę mėlynus dūmus, girdėję lūžtančius medžius ir duslų trenksmą į žemę. Tik kas tai? Ateiviai? O gal nepavykęs raketos bandymas? Sovietų nesėkmingai surengta ataka? O gal kokie nors slapti šnipų žaidimai?

Į įvykio vietą atvyko teisėsauga ir Karinių oro pajėgų atstovai. Jie pasižvalgė miške, bet nieko nerado. Netrukus buvo paskelbtas oficialus paaiškinimas – tai tebuvo meteoritas, pakankamai stačia trajektorija įskridęs į Žemės atmosferą ir joje subyrėjęs. Tai paaiškino viską – ir ugnies kamuolį, ir girdėtus garsus, ir net kritimą miške – nors konkrečios vietos aptikti ir nepavyko. Šią versiją patvirtino astronomas Paulas Annearis, geofizikas Georgeas Wetherilo ir Jungtinių Valstijų gynybos departamentas. Nors tiksli meteorito kilmė nebuvo nustatyta, buvo skelbiama, kad keistas reiškinys buvo tiesiog natūralus reiškinys.

Aišku, daugybės žmonių tai neįtikino. Daugelis jų rinkosi tikėti, kad tai, ką jie matė, buvo nežemiškos – ar bent jau karinės – kilmės objektas. Su laiku pasakojimai darėsi vis detalesni, žmonės pradėjo kalbėti apie objekto formą, garsą ir net kvapą. Žinote, kaip būna – po įvykio praėjus mėnesiams, prisiminimai aštrėja ir darosi daug įdomesni. Nors ne, palaukite – juk būna atvirkščiai!

Iš išsigalvojimus mėgstančių žmonių būtų juoktis galima labai ilgai. Tačiau viskas pasikeitė 2005 metais, kai NASA paskelbė, kad tyrimai rodo, jog tąkart į Žemės atmosferą sugrįžo sovietinis palydovas. Ir taip staiga ta natūralaus gamtos reiškinio versija buvo nubraukta, kaip ir pasitikėjimas oficialiais ekspertų patikinimais. NASA buvo paprašyta parodyti tyrimo failus – tačiau jų nebuvo. 2007 metais teismas įpareigojo juos surasti, tačiau buvo pranešta, kad jie dingo. Kur? Buvo kalbama, kad tyrimą vykdė ne NASA, o oro pajėgų pareigūnai, kurie tokių duomenų mokslininkams nepaliko.

Jei konkrečiau, tai galėjo būti rusiškas „Kosmos 96“ – Veneros tyrimų zondas. Tačiau ne visi duomenys sutampa, ir iki pat šiol abejojama visomis versijomis.

Tikriausiai tai vis dėlto buvo meteoritas. Arba kokia kosminė šiukšlė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.