Užfiksavo legendinio kosminio zondo signalą – tiki, kad dar ne viskas prarasta

NASA užfiksavo zondo „Voyager 2“ signalą – tai nutiko po to, kai agentūra prarado ryšį su juo, zondui esant už milijardų kilometrų nuo Žemės, pranešė kosmoso agentūra.

 NASA užfiksavo zondo „Voyager 2“ signalą – tai nutiko po to, kai agentūra prarado ryšį su juo, zondui esant už milijardų kilometrų nuo Žemės, pranešė kosmoso agentūra.<br> NASA iliustr.
 NASA užfiksavo zondo „Voyager 2“ signalą – tai nutiko po to, kai agentūra prarado ryšį su juo, zondui esant už milijardų kilometrų nuo Žemės, pranešė kosmoso agentūra.<br> NASA iliustr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Aug 2, 2023, 9:42 AM

Praėjusį mėnesį nuo 1977 m. Visatą tyrinėjantis erdvėlaivis pakreipė savo anteną dviem laipsniais nuo Žemės – dėl to, kad jam buvo išsiųsta klaidinga komanda. Dėl to zondas nustojo priimti komandas ir siųsti duomenis.

Tačiau antradienį NASA pranešė, kad „Voyager 2“ signalas buvo užfiksuotas per įprastą dangaus skenavimą.

Kur dabar yra „Voyager 2“?

„Voyager 2“ yra nutolęs nuo Žemės daugiau kaip 19,9 mlrd. km ir maždaug 355 346 km/val. greičiu skrieja tarpžvaigždine erdve.

Nuo liepos 21 d. zondas negali priimti komandų ir siųsti duomenų į NASA Giliojo kosmoso tinklą – milžiniškų radijo antenų masyvą visame pasaulyje. Tačiau dar ne viskas prarasta – ryšys, nors ir ribotas, jau atkurtas.

Atsižvelgiant į tai, kad kosminis laivas yra beveik už 20 mlrd. kilometrų, signalas Žemę pasieks maždaug per 18 valandų.

NASA teigia, kad ši žinia patvirtina, jog „Voyager 2“ vis dar veikia ir yra „geros būklės“.

Anksčiau pirmadienį kosmoso agentūra pranešė, kad jos didžiulė antena Australijos sostinėje Kanberoje bando aptikti bet kokius „Voyager 2“ signalus.

Antena taip pat siuntė „Voyager 2“ teisingas komandas, tikėdamasi užmegzti ryšį su zondu, nurodė NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorija, kuri valdo „Voyager“ misijas.

Nors visavertis ryšys dar neužmegztas, „Voyager 2“ užprogramuotas kelis kartus per metus iš naujo nustatyti savo padėtį, kad antena būtų pakreipta į Žemę. Kitas atstatymas numatomas spalio 15 d. – o tai, pasak agentūros, „turėtų leisti atnaujinti ryšį“.

Tuo tarpu NASA tikisi, kad zondas ir toliau keliaus planuota trajektorija per Visatą.

„Voyager 2“ ir jo dvynys „Voyager 1“ yra vieninteliai kosminiai aparatai, kada nors veikę už heliosferos ribų – Saulės sukurto apsauginio dalelių ir magnetinių laukų „burbulo“. Tarpžvaigždinę erdvę jie pasiekė atitinkamai 2018 m. ir 2012 m.

„Voyager 2“ yra vienintelis kosminis aparatas, kada nors praskriejęs šalia Neptūno ir Urano, o „Voyager 1“ šiuo metu yra beveik už 24 mlrd. km nuo Žemės, todėl yra labiausiai kada nors nuo Žemės nutolęs žmonijos kosminis aparatas.

„Galbūt girdėjote... Iki spalio mėnesio „Voyager 2“ daro duomenų siuntimo pertrauką. Tuo tarpu aš esu čia, beveik 24 mlrd. km nuo Žemės, ir man sekasi puikiai! – V1“, – praėjusią savaitę „Voyager 1“ vardu žinutę „Twitter“ publikavo NASA.

Abu erdvėlaiviai gabena auksines plokšteles su žinutėmis, garsais ir vaizdais, skirtais perduoti nežemiškos kilmės būtybėms istoriją apie mūsų pasaulį.

Parengta pagal BBC.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.