Šokiruojanti A. Mečys paroda nerekomenduojama jautriems žmonėms

Gruodžio 5 d. 17 val. Kauno M.Žilinsko galerijoje įvyks dailininkės Aliutės Mečys (1943–2013) kūrybos parodos atidarymas. Paroda „Aliutė. Dailininkės Aliutės Mečys asmenybė ir kūryba“ – pirmą kartą Lietuvoje išsamiai pristatomas lietuvių kilmės vokiečių dailininkės kūrybos palikimas.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Nov 26, 2014, 2:27 PM, atnaujinta Jan 20, 2018, 2:18 PM

Praėjus metams po dailininkės mirties (2013) Nacionalinis M.K.Čiurlionio dailės muziejus žiūrovams atvers dar neatrastos menininkės sukrečiantį kūrybos pasaulį. Eksponuojami 1978–2004 m. kūriniai – tapyba, piešiniai, scenografijos eskizai ir spektaklių plakatai, taip pat dailininkės asmeniniai daiktai, dokumentai, laiškai.

A.Mečys kūryba – tai moters menininkės vidinio pasaulio vaizdiniai, perteikti realistiškais ir gąsdinančiai siurrealistiškais vaizdais. Dailininkės kūriniai autobiografiški, tiesiogiai susiję su jos kaip Vokietijos „svetimšalės“, menininkės ir moters išgyvenimais.

Tapyboje ir piešiniuose nuolat kartojasi A.Mečys ir jos draugo, garsaus XX a. vidurio kompozitoriaus avangardisto György‘o Ligeti (1923–2006) veidai. Reališkai ištapytų simbolinių ir alegorinių vaizdų kupinoje tapyboje dailininkė drąsiai atvėrė tamsiąją tikrovės pusę, užvaldytą įtampų ir praradimų.

A.Mečys tapė apokaliptinėmis temomis. Viena svarbiausių jos kūrybos idėjų – katastrofiškas žmogaus ir pasaulio irimas. Egzistencinės katastrofos prasmes įkūnija makabriškos siurrealios situacijos ir susenusių, hibridiškų, aklų arba kaukėtų žmonių paveikslai. Sukaupusi ko ne visas 20 a. II pusės Vakarų žmogaus gyvenimo kontroversijas, A.Mečys kūryba gali pasirodyti šokiruojanti ir perdėm trikdanti. Todėl ši paroda nerekomenduotina mažamečiams ir jautriems žmonėms (N-7).

A.Mečys 1943 m. gimė Vokietijoje, Koblenco mieste lietuvio ir vokietės šeimoje. Vienerius metus mokėsi tapytojo studijoje Hamburge, dirbo scenografų padėjėja. 1964–1968 m. studijavo Miuncheno dailės akademijoje, prof. Rudolfo Heinricho klasėje. Iki 1979 m. dirbo scenografe ir kostiumų dailininke Vakarų Europos televizijos kompanijose ir teatruose – Schillerio teatre Berlyne, Hamburgo operoje, Karališkojoje Stockholmo operoje ir Covent Garden operoje Londone.

Žymiausias jos darbas teatre – kartu su kompozitoriumi György‘u Ligeti sukurta opera „Le grand macabre“. Pasaulinė šios operos premjera įvyko Stockholme 1978 metais. Po šio didžiulio kompozitoriui György‘ui Ligeti šlovę atnešusio bendro darbo apie 1979 m. A.Mečys nutraukė scenografės karjerą ir atsidėjo tapybai.

Aliutė Mečys yra apipavidalinusi György‘o Ligeti muzikos plokšteles. Jos tapybos darbai buvo eksponuojami Vokietijos dailės galerijose ir muziejuose. Kūrinių turi įsigiję Vokietijos kolekcininkai. Bet didžiausioji kūrybos dalis šiuo metu saugoma Hamburge, Dailininkų paveldo forume („Forum für Künstlernachlässe“).

Ši paroda surengta bendradarbiaujant Nacionaliniam M.K.Čiurlionio dailės muziejui, Dailininkų paveldo forumui Hamburge ir „Aukso pjūvio“ galerijai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.