Visiškai naujus kūnus žmonėms olandė sugebėjo pagaminti Kaune

Antradienį, 18 val., buvusiame „Drobės“ fabrike „Kauno bienalė“ pristatys Nyderlandų menininkės Gudos Koster specifinės vietos instaliaciją „Pagaminta Kaune“, kuri buvo sukurta menininkei viešint Kaune.

Savo instaliacijose olandų menininkė G.Koster transformuoja žmogaus kūną ir sukuria naują tapatybę.<br>Organizatorių nuotr.
Savo instaliacijose olandų menininkė G.Koster transformuoja žmogaus kūną ir sukuria naują tapatybę.<br>Organizatorių nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrt.lt

Sep 29, 2015, 12:17 PM, atnaujinta Oct 12, 2017, 10:45 PM

Savo instaliacijose, skulptūrose ir nuotraukose olandų menininkė G.Koster transformuoja žmogaus kūną ir sukuria naują tapatybę savo veikėjams arba sau pačiai, naudodama drabužį, kaip pagrindinę meno formą, derindama ją su raštais ir spalvomis, kurdama siurrealistines istorijas.

„Guda Koster mėgsta žaisti su iliuzija ir kontrastu tarp matomo ir nematomo. Nematomi žmonių veidai, paslėpti už mažų namelių, geometrinių formų ar tam tikrų socialinių, religinių ženklų, ištrina ribas tarp žmogaus ir konteksto, skatina paslaptingumą ir norą sužinoti daugiau, suteikdami kūriniams universalumo.

Apranga apibrėžia mūsų kasdienį gyvenimą, socialinę padėtį, sąveiką su kitais žmonėmis ir požiūrį į save. Dažnai išpūsta ir su humoru pateikta realybė yra iškreipiama arba, tiksliau tariant, sumaniai paslepiama koduose ir reikšmėse, kuriuos galime iššifruoti sutelkdami dėmesį į aplinką arba drabužius, kuriamus pačios menininkės“, – pristato menininkę Andreea Cazan.

G.Koster instaliacija yra dalis Kauno bienalės projekto „Tekst[il]iniai maršrutai“, kuriuo siekiama tirti ir iš naujo aktualizuoti Kauno tekstilės pramonės atmintį ir architektūrinį palikimą.

„Sovietinė „Drobės“ fabriko istorija prasideda nuo 1940 metų birželio, kada Sovietų Sąjungai pirmą kartą okupavus Lietuvą, įmonė buvo nacionalizuota. „Drobė“, kaip ir kitos pramonės įmonės, nuo savo pirmųjų veiklos metų buvo įtraukta į sovietinę „soc- lenktynių“ sistemą. Pastaroji atliko daugelį užduočių.

 “Lenktyniaujant“ su kitomis Sovietų sąjungos įmonėmis, buvo kuriama tam tikra sovietinė tapatybė, skatinamas lojalumas savo įmonei. Kartu tai buvo tam tikra darbininkų kontrolės forma, siekiant didinti darbo normas. „Soclenktynių“ tradicijos išliko svarbios iki paskutiniųjų sovietinių metų.

Pavyzdžiui, 1985 metų  informaciniame leidinyje apie įmonę nurodoma, kad čia dirbo 4257 žmonės (iš jų - 3430 darbininkai), tarp kurių buvo 1 socialistinio darbo didvyrė, 7 Lenino ir 2 Spalio revoliucijos, 35 – „Garbės ženklo“, 20 „Darbo šlovės“ III laipsnio, 3 „Darbo šlovės“ II laipsnio ordininkai. Svariausias fabriko apdovanojimas – 1976 metais TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo suteiktas Darbo raudonosios vėliavos ordinas,“ – tyrimų rezultatus pristato architektūrologas Vaidas Petrulis.

Projekto autoriai 2014-aisiais sukūrė virtualų kontekstinį tekstilės žemėlapį, paženklinantį/skaitmenizuojantį Kaune nuo viduramžių iki sovietmečio pastatytus, išnykusius, rekonstruotus, pakeitusius paskirtį ir tebeveikiančius tekstilės pramonės, meno ir kultūros objektus: pastatus, gamyklas, gyvenamuosius kvartalus, gatves, skverus, aukštąsias mokyklas ir kt.

Sukauptos medžiagos pagrindu sukurti ir pristatyti naujus kūrinius buvo pakviesti menininkai Ignas Maldžiūnas (Lietuva), Guda Koster (Nyderlandai), „Psilikono teatras“ (Lietuva) ir KONSORTIUM (Vokietija). Jų projektai nuo rugsėjo mėnesio yra pristatomi buvusiuose tekstilės pramonės taškuose - “Drobės“ ir „Dirbtinio pluošto“ fabrikuose.

Sukurtų meno projektų pagrindu spalio ir lapkričio mėnesiais bus organizuojamos specialios ekskursijos į [post]industrines zonas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.