„Kolekcininką“ ir kitus žymaus ukrainiečio judėjų serijos paveikslus įkvėpė dabartinio Kijevo gatvėmis vaikštantys žydai ortodoksai.
„Žydų tema Igorio Gubskio kūryboje iš principo yra išskirtinė. Žydai periodiškai atsiranda jo kūryboje ir aš puikiai suprantu, iš kur menininkas semiasi įkvėpimo, nes 4 mln. gyventojų turinčiame Kijeve žydai ortodoksai yra stipriai juntama miesto dalis – jie matomi gatvėse ir restoranuose, kur gausu košerinio maisto, o Kijevo oro uoste ties skrydžiais į Tel Avivą nusidriekia ilgiausios juodai apsirengusių žydų eilės.
Lietuvos sostinėje, po Vilniaus geto žlugimo, žydai yra jaučiami subtiliau, o Kijeve – labiau matomi, akivaizdūs, matyt dėl ten įsikūrusio Chabado“, – pasakojo I.Gubskio parodos organizatorė, Kijeve gyvenanti lietuvė Eva Bakienė.
Į parodą „Arlekinų visuomenė“ Vilniuje atvežti tik keli I.Gubskio žydų serijos paveikslai, bet jie – išraiškingi.
„I.Gubskis drąsiai parenka tokius bruožus ir siužetus, kurie visai nebūdingi tai tautai. Pavyzdžiui, paveiksle vaizduojamas alkoholį vartojantis žydas – galime piktintis „kaip taip galima“! Bet būtent su tokiais nederamais, netinkamais, provokuojančiais dalykais I.Gubskis ir žaidžia. Jis mėgsta gaudyti ir vaizduoti ne visuotinai priimtinas normas, o tai, ką marginalaus yra pastebėjęs, kas jį nustebino“, – pasakojo Ukrainos dailėtyrininkas Viktoras Fečyšynas.
Anot jo, I.Gubskio žydiškoji paveikslų serija nepanaši į klasikines judėjų tematikos serijas, kuriose dažniausiai vaizduojamos žydų tautos iškęstos kančios, tautos ilgesys.
„Kaip žydus vaizduoja, tarkime, kiti autoriai? Oskaro Rabino paveikslai – sunkūs, depresyvūs, dramatiški. Marko Šagalo serijoje „Skrydis virš Vitebsko“ – atvirkščiai, stebimas metafizinis įprasminimas, jis idealizuoja žydų tematiką.
Tuo tarpu I.Gubskio žydiškosios serijos paveikslai – kitokie. Jie absoliučiai nepriskiriami jokiam laikui. Tai siužetai, paimti iš gyvenimo. Pavyzdžiui, į Vilnių atvežtame paveiksle be pavadinimo, dėl savo magiškos spalvos fono pramintu „Absentas“, žmogus tiesiog nusprendė išlenkti taurelę, yra įdomios nuotaikos.
Negalime pasakyti – ar čia vaizduojamas jo gėrimas per Šabatą, ar ne. Matosi, kad tai religingas žmogus, bet dailininkas jį nutapo labai asketiškai, tikslingai fokusą suveda į ranką su taurele ir veidą bei vos pastebimai uždeda kipą ant galvos“, – subtilumus pabrėžė Ukrainos dailėtyrininkas V.Fečyšynas.
Ukraina pasižymi turtingais kultūriniais ryšiais su žydais. Dar nuo carinės Ukrainos laikų šalyje yra išlikę daug mažų vietelių, kuriose gyvena žydų bendruomenės. Dabartinėje Lugansko apskrityje gimęs I.Gubskis kaip kosmopolitas žongliruoja skirtingų nacijų temomis. Be žydiškosios serijos darbų, jis yra sukūręs paveikslų seriją, skirtą Rusijos stačiatikių bažnyčiai, Ukrainai skirtą seriją ir daugiau.
I.Gubskis – tarptautiniu mastu pripažintas menininkas, jo paveikslų yra įsigijusi Rusijos Tretjakovo meno galerija, nacionalinės Švedijos, Prancūzijos, JAV, Kanados meno kolekcijos.
I.Gubskio paroda „Arlekinų visuomenė“ į Vilnių atvežta trumpam ir laikinojoje galerijoje Subačiaus g. 6 veiks tik iki spalio 21 dienos.