Nacionalinėje bibliotekoje atverta Audriaus Kemežio fotografijų paroda „Kadro metafizika“

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje surengta žymaus lietuvių kino operatoriaus Audriaus Kemežio (1973–2018) ankstyvosios kūrybos retrospektyva „Kadro metafizika“. Per 20 kūrybos metų A. Kemežys nufilmavo apie 60 vaidybinių, dokumentinių, trumpametražių bei eksperimentinių filmų.

Iš parodos „Kadro metafizika“.<br>LNMMB nuotr.
Iš parodos „Kadro metafizika“.<br>LNMMB nuotr.
Iš parodos „Kadro metafizika“.<br>LNMMB nuotr.
Iš parodos „Kadro metafizika“.<br>LNMMB nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos inf.

Mar 27, 2023, 10:55 AM

Parodos kuratorė Elita Užuotaitė susirinkusiesiems pasakojo apie parodos užuomazgas ir pirmąją bei lig šiol vienintelę A. Kemežio ankstyvųjų nuotraukų ekspoziciją Birštono kultūros centre 2022 m. – čia autorius nuo 1985 m. lankė fotografijos būrelį.

Parodai atrinkti darbai akivaizdžiai liudija A. Kemežio atidumą vos pastebimoms smulkmenoms. Jos autoriaus kadruose įgyja metafizinį matmenį ir žymi kinematografinio braižo pradžią. Būtent šis A. Kemežio kūrybos akcentas atsispindi parodos pavadinime ir yra parinktas iš kino režisierės Giedrės Beinoriūtės pokalbio su Audriumi Stoniu apie A. Kemežio kūrybą: „Tokia kadro metafizika, kuri gimsta tiesos ir grožio sandūroje“.

Tarti sveikinimo žodį kuratorė pakvietė Birštono fotostudijos „Varpas“ vadovą Povilą Veterį. Jis parodai paskolino eksponatų iš asmeninės kolekcijos. P. Veteris vadovavo Birštono kultūros centro fotografijos būreliui tuo metu, kai jį lankė A. Kemežys, tad turėjo išskirtinę galimybę sekti kūrėjo kelio pradžią.

P. Veteris dėkojo už dėmesį A. Kemežio kūrybai ir asmenybei, taip pat G. Beinoriūtei už knygą „Akimirksnis spalvoms suderinti“ (2022), iš jos paimta ir parodos pavadinimą lėmusi citata. Atidaryme dalyvavusi G. Beinoriūtė dėkojo parodos rengėjams ir džiaugėsi, kad iš Birštono į Vilnių atvykusi paroda Nacionalinėje bibliotekoje sėkmingai atskleidžia A. Kemežio kūrybos subtilumą bei jautrumą.

A. Kemežio kūrybinis kelias įvertintas daugybe užsienio ir Lietuvos apdovanojimų: keturios Sidabrinės gervės skirtos už operatoriaus darbą filmuose „Moteris ir ledynas“ (2016, rež. A. Stonys), „Meistras ir Tatjana“ (2014, rež. G. Žickytė), „Aš perėjau ugnį, tu buvai su manim“ (2010, rež. A. Stonys), filmuose „Kai aš buvau partizanas“ (2008, rež. V. V. Landsbergis), „Perlas“ (2008, rež. Laimantas Kairys), „Varpas“ (2007, rež. A. Stonys) ir „Žmogus arklys“ (2008, rež. A. Mickevičius). 2010 m. A. Kemežiui įteikta Lietuvos kinematografininkų sąjungos premija, 2015 m. – Lietuvos kino operatorių asociacijos apdovanojimas „Ąžuolas“. 2018 m. skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija (po mirties).

Parodos idėjos iniciatorė - Aušra Trakšelytė, kuratorė Elita Užuotaitė, architektas Gediminas G. Akstinas, dizainerė Emilija Dobrovolskienė. Dėkojame Povilui Veteriui už paskolintus kūrinius

Parodą Nacionalinės bibliotekos V a. atrijuje lankytojai galės apžiūrėti iki gegužės 11 dienos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.