Apie psichoanalitiką S. Freudą: savo šalyje pranašas nebūsi

Dar prieš tai, kai Sigmundas Freudas 1938 metų birželį Rytų ekspresu pabėgo iš Vienos nuo Adolfo Hitlerio, psichoanalizės tėvas ir jo idėjos apie seksą, sapnus bei kokainą skaldė Austrijos sostinės visuomenę. Ir net dabar, praėjus 75 metams po jo mirties Londone 1939-ųjų rugsėjo 23-iąją, S.Freudas ir novatoriška jo teorija čia dar nepripažinta taip, kaip kitur.

S.Freudas dešimtmečius psichikos ligas stengėsi gydyti tyrinėdamas paciento pasąmonę, per laisvąsias asociacijas ir sapnų bei libido analizę.<br>„Scanpix“ nuotr.
S.Freudas dešimtmečius psichikos ligas stengėsi gydyti tyrinėdamas paciento pasąmonę, per laisvąsias asociacijas ir sapnų bei libido analizę.<br>„Scanpix“ nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS, AFP ir lrytas.lt inf.

Sep 23, 2014, 3:08 PM, atnaujinta Jan 29, 2018, 11:53 PM

„Niekas nebūna pranašas savo šalyje, ir tai ypač teisinga kalbant apie S.Freudą ir Vieną, – sakė mažo muziejaus Bergasės gatvės 19-ajame name, kur S.Freudas 47 metus gyveno ir dirbo, direktorė Monika Pessler. - Dėl to, kad jis ir daug jo sekėjų turėjo bėgti, psichoanalizė išpopuliarėjo kitur – Londone, Niujorke, Buenos Airėse. Vienoje ir šiandien ji grumiasi dėl pripažinimo, net universitetuose.“

S.Freudas gimė 1856 metais dabartinėje Čekijoje, o būdamas ketverių persikėlė į Vieną. Tais laikais tai buvo prašmatni imperijos sostinė ir rojus šviesiausiems kultūros bei mokslo protams, kurių daugelis, kaip ir S.Freudas, buvo žydai.

Įgijęs gydytojo kvalifikaciją, S.Freudas dešimtmečius psichikos ligas stengėsi gydyti tyrinėdamas paciento pasąmonę, per laisvąsias asociacijas ir sapnų bei libido analizę.

Tokios revoliucinės idėjos, pavyzdžiui, Edipo komplekso teorija dėl lytinio potraukio, kurį berniukas jaučia motinai, o mergaitė – tėvui, ir kokaino laikymas vaistu nuo psichikos problemų pelnė jam ir daug juo besižavinčių sekėjų, ir daug niekintojų.

Po to, kai 1938 metų kovą A.Hitleris įžengė į Vieną, kur jį pasitiko džiūgaujančios minios, ir kai jis prijungė savo gimtąją šalį prie Trečiojo reicho, S.Freudas iš pradžių nesuprato pavojaus, gresiančio Austrijos žydams, kurių 65 tūkst. galiausiai žuvo nuo nacių rankos, o dar 130 tūkst. buvo priversti bėgti.

Tačiau po kelių gestapo vizitų ir trumpo dukters Annos  arešto šis senas žmogus, jau sergantis vėžiu, galiausiai nusprendė išvykti į Londoną ir apsigyveno Hampstede.

Jis niekada nebegrįžo – 1939-aisiais mirė būdamas 83-ejų, o naciai viešai sudegino jo darbus.

Žmogus-žiurkė

Šiais laikais Vienos S.Freudo muziejuje apsilanko po maždaug 75 tūkst. lankytojų per metus. Jie atvyksta pasižiūrėti, kur daugelis garsių jo pacientų, kuriems jis savo užrašuose duodavo tokias pravardes kaip „žmogus-žiurkė“ ar „žmogus-vilkas“, priguldavo ant garsiosios kušetės, dabar esančios Londone.

„S.Freudas? Jis yra garsiausias pasaulyje Vienos veidas. Dėl literatūros ir kino, ypač Woody Alleno, jis tapo tarsi kokiu pasauliniu popkultūros dievaičiu“, – sakė Vienos turizmo departamento vadovas Norbertas Kettneris.

Nors S.Freudo idėjos daugeliu atžvilgių nuo XX amžiaus pradžios užleido savo pozicijas, jis lieka vienas garsiausių pasaulio intelektualų, o terminai „Freudo riktas“ ir „ego“ tapo kasdienės kalbos dalimi.

„Daugybė žmonių, net jei ir nelabai supranta jo darbus, jaučia, kad jo atradimai yra tiesiogiai su jais susiję“, – sakė N.Kettneris.

Tačiau tarp žmonių, kurie aplanko muziejų ir perka marškinėlius su S.Freudo atvaizdais, pavyzdžiui, garsiąja karikatūra „Apie ką galvoja vyras“, kurioje ant S.Freudo veido pavaizduota nuoga moteris, tik penktadalis yra austrai.

Vis dėlto šią savaitę, minint garsiojo mokslininko mirties metines, keliais renginiais bus siekiama pakeisti balansą.

Vienos psichoanalitikų draugija (WPV), kurią S.Freudas įsteigė 1908 metais, pradeda skelbti internete visus jo raštus, tarp jų – maždaug 11 tūkst. laiškų, o Belvederio meno galerija rengia didelę parodą.

O S.Freudo muziejaus fasadą dengs juoda vėliava, laiptinėje aidės BBC radijo interviu, kuris iš S.Freudo buvo paimtas, kai jis pabėgo iš Vienos, ir kuris yra vienintelis išlikęs jo balso įrašas.

„Galiausiai man pavyko rasti mokinių ir sukurti Tarptautinę psichoanalizės asociaciją. Bet kova dar nesibaigė“, – tame interviu sako S.Freudas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.