Paslaptingo kulto prieglobsčiu buvusi Londono romėnų šventykla sugrįžo į savo senąją vietą

Londono senoji romėnų šventykla sugrąžinta į savo senąją vietą – septyniais metrais žemiau dabartinio sostinės lygio.

 Scanpix nuotr.
 Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 8, 2017, 9:09 PM

Subtiliai apšviestos ir paslaptingo rūko gaubiamos šventyklos liekanos pradeda naują gyvenimą.

Trečiajame amžiuje statyta Londono Mitros šventykla buvo atsitiktinai aptikta 1954 metais vietoje, kur per Antrąjį pasaulinį karą nukrito bomba. Šventyklos griuvėsiai nedelsiant tapo didžiuliu traukos objektu – jos pamatyti į dieną ateidavo iki 30 tūkst. žmonių, kuriems neretai tekdavo stovėti ilgose eilėse.

Dievui Mitrai skirta šventykla buvo demontuota ir perkelta 100 metrų į šoną, tačiau dabar šventyklos liekanos sugrįžo į savo senąją vietą – po naująja Michaelo Bloombergo įmonės Europos būstine Sityje.

Londonas yra romėniškas miestas, nors liko labai nedaug jo tolimos praeities pėdsakų, su kuriais žmonės gali susipažinti tiesiogiai“, – sakė Sophie Jackson, projekto vyriausioji archeologinė konsultantė.

Po rekonstruotos ir į vietą sugrįžusios šventyklos liekanos yra visai tokios, kokios buvo rastos 1954 metais.

„Tai tikrai buvo vienas svarbiausių XX amžiaus atradimų Londone, jeigu ne visoje Britanijoje“, – sakė S.Jackson iš Londono archeologijos muziejaus.

Subtiliai apšviestuose griuvėsiuose skamba paslaptingi garsai, imituojantys šventykloje puotavusių, lėbavusių ir aukas dievui aukojusių Mitros kulto narių pašnekesius lotyniškai.

Paslaptingas kultas

Mitra buvo romėnų dievas, kuris yra dažnai vaizduojamas nužudantis bulių. Manoma, kad romėnai jį pasiskolino iš persų Saulės dievo.

Senoji Mitros šventykla Londone buvo pastatyta prie Volbruko upės, tekėjusios dabartiniame Sičio rajone. Manoma, kad po jos likusių šaltinių drėkinamas žemės ruožas padėjo gausybei artefaktų išlikti iki šių dienų.

Prieš M.Bloombergo būstinės statybas jų aikštelėje pusę metų buvo atliekami archeologiniai kasinėjimai. Per juos buvo rasta didžiausia archeologinių radinių kolekcija Londone.

Kolekciją sudaro daugiau nei 15 tūkst. artefaktų, tarp jų papuošalų, batų, keramikos liekanų, gyvūnų kaulų, kurie padėjo geriau suprasti, iš kur atvyko Londono romėnai, ką jie valgė ir kaip gyveno.

Archeologai taip pat rado medinę lentelę, kuri yra datuojama 57 mūsų eros metais ir yra seniausias Britanijoje rastas ranka rašytas dokumentas.

Londono Mitros šventykla lankytojų laukia nuo antradienio.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.