Lietuvos jūrų muziejui perduota relikvija iš „Prezidento Smetonos“

2018 m. vasario 14 d. 11:00
Pirmojo Lietuvos karinių jūrų pajėgų laivo „Prezidentas Smetona“ griaučiai dunkso Baltijos jūros dugne, o stebuklingai išgelbėta ir išsaugota jo vėliava iškilmingai perduota Jūrų muziejui.
Daugiau nuotraukų (11)
Lankytojai galės šią relikviją pamatyti jau artimiausią savaitgalį, kai bus minimas valstybės atkūrimo šimtmetis.
Vokietijoje statytą minų tralerį, kurį 1927 metais įsigijusi Vidaus reikalų ministerija pavertė pakrančių apsaugos laivu ir jį pavadino šalies prezidento Antano Smetonos vardu, Jūrų muziejaus istorikai gretina su pačiais svarbiausiais prieš šimtmetį atkurto Lietuvos valstybingumo simboliais.
Antrojo pasaulinio karo pradžioje iš Klaipėdos nacių išguitas laivas „Prezidentas Smetona“ stovėjo Šventosios uoste. Netrukus jį užgrobė raudonieji okupantai ir pareikalavo, kad lietuviai jūrininkai tučtuojau pasiduotų, nuleistų laivugalyje plėvesavusią trispalvę, pagal specialų kariškių užsakymą pagamintą Karaliaučiuje.
Priešui atitekęs vienintelis Lietuvos laivas su ginkluote, inkorporuotas į sovietinį karo laivyną, plaukiojo Baltijos jūroje. Karo pabaigoje jį nuskandino iš vokiečių povandeninio laivo paleista torpeda. Kitų šaltinių duomenimis, „Prezidentas Smetona“ galėjo žūti užplaukęs ant povandeninės minos, kuriomis buvo nusėta Suomių įlanka.
„Ilgą laiką sklandė klaidinga versija, jog šio laivo vėliava buvo sunaikinta arba dingo karo sumaištyje. Tik dabar sužinojome, kad istorinę relikviją išsaugojo Baltimorėje (JAV) gyvenantis lietuvių kilmės ginklų ir kitokių karinių relikvijų kolekcininkas Henris Gaidis“, - pasakojo Lietuvos jūrų muziejaus (LJM) direktorė Olga Žalienė.
Užmezgę ryšius su H.Gaidžiu LJM Laivybos istorijos skyriaus darbuotojai gavo šio kolekcininko leidimą dviejų metrų ilgio ir trijų metrų pločio trispalvę su Vyčio kryžiumi raudoname skyde pergabenti į Lietuvą ir eksponuoti Jūrų muziejuje.
Muziejininkai taip pat išsiaiškino, kokiais keliais įspūdinga Lietuvos karo laivo vėliava iš okupuoto krašto atsidūrė anapus Atlanto, o vėliau pateko į kolekcininkų rinkinius. Istorikai neabejoja iš JAV atkeliavusio vertingo eksponato autentiškumu - apie tai byloja ant vėliavos išlikę užrašai ir kiti ženklai.
Pasirodo, raudonarmiečiams užgrobus laivą „Prezidentą Smetoną“, kapitonas Povilas Labanauskas su dviem karininkais Vytautu Kuizinu ir Ričardu Naku ryžosi naktį nedidelė jachta „Nijolė“ iš Šventosios nuburiuoti į vokiečių aneksuotą Klaipėdos uostą, kur buvo internuoti kaip karo belaisviai.
„Kariūnai tąkart su savimi pasiėmė ir laivo simbolį – iš priešo nagų išplėštą Lietuvos trispalvę, kurios nenorėjo niekam palikti. Ano meto sąlygomis tai buvo tylus, bet simboliškai reikšmingas pasipriešinimas okupantams“, - pristatydamas iš JAV atkeliavusią tarpukario vertybę kalbėjo LJM Laivybos istorijos skyriaus vedėjas Romualdas Adomavičius.
Vasario 16-ąją Lietuvai švenčiant valstybės atkūrimo šimtmetį, į Jūrų muziejuje užsukę lankytojai pirmieji pamatys istorinio laivo vėliavą. Suvenyrų parduotuvėje jie galės įsigyti ir miniatiūrinių šios relikvijos kopijų.
Platesnis karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliavos pristatymas - gegužės 18-ąją minint Tarptautinę muziejų dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.