Žydų gelbėjimo istorijos ir sujaudina, ir pašiurpina

905 Lietuvos piliečiai pripažinti Pasaulio tautų teisuoliais, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjusiais žydus. Europoje tokių asmenų – per 30 tūkst.

Pranas ir Antanina Mažyliai per karą nuo mirties išgelbėjo daugybę žydų.<br>Rengėjų nuotr.
Pranas ir Antanina Mažyliai per karą nuo mirties išgelbėjo daugybę žydų.<br>Rengėjų nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jan 28, 2019, 7:00 PM

Sausio 24-ąją Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus pristatė dvi parodas: „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“ bei „Tarp gyvenimo ir mirties: gelbėjimo istorijos Holokausto akivaizdoje“.

Jaudinantys Lietuvos žydų gelbėtojų ir išgelbėtųjų likimai sugulė į kilnojamąją parodą „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“. Dvi savaites parodą bus galima apžiūrėti muziejuje, o tuomet ji leisis į kelionę po Lietuvą – ją eksponuoti kviečiami kiti Lietuvos muziejai, kultūros centrai ir įstaigos.

Parodos kuratorė, Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja įsitikinusi, kad Holokausto atmintis privalo išlikti gyva: „Būtina neužmiršti tūkstančių nužudytų mūsų bendrapiliečių žydų, nors daugelio jų nežinome net vardų.

Taip pat būtina neužmiršti tų žmonių, kurie Holokausto metais neliko pasyviais stebėtojais ir, priėmę galbūt patį svarbiausią sprendimą savo gyvenime, brutalių žudynių laikotarpiu rizikuodami gyvybe gelbėjo artimą.“

Pasak jos, paroda supažindina su daugiau nei šimtu jaudinančių istorijų iš visos Lietuvos: „Parodai „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“ atrinkta per šimtą žydų gelbėtojų, gyvenusių įvairiuose Lietuvos miestuose, miesteliuose ir kaimuose.

Trumpi, informatyvūs jų atliktų žygdarbių aprašymai iliustruoti išraiškingomis gelbėtojų ir išgelbėtų žmonių fotografijomis, laiškų faksimilėmis, dokumentų kopijomis. Džiaugiuosi, kad išleistas ir puikus šios parodos katalogas“, – teigė penkiolika metų prie žydų gelbėjimo istorijų dirbanti muziejininkė.

Tolerancijos centre buvo pristatyta dar viena paroda, skirta ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos šalių žydų gelbėtojams ir išgelbėtiesiems.

„Tarp gyvenimo ir mirties: gelbėjimo istorijos Holokausto akivaizdoje“ – bendras Europos atminimo ir solidarumo tinklo, Lenkijos žydų istorijos muziejaus „Polin“ ir Nebylių herojų memorialinio centro Berlyne sumanymas, įgyvendintas bendradarbiaujant su Valstybiniu Vilniaus Gaono žydų muziejumi.

Ši keliaujanti paroda, jau aplankiusi Briuselį, Amsterdamą ir Bratislavą, pristato gelbėjimo istorijas iš dešimties Europos šalių, jas pateikdama platesniame istoriniame kontekste. Vilniuje parodą bus galima apžiūrėti iki kovo 17 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.