Viena turtingiausių šeimų diktavo madas tarpukario Kauno aukštuomenei

Parodoje „Atminties kodas: Tilmansų palikimas Kaune“ pristatomas verslininko Kurto Tilmanso šeimos palikimas. Čia eksponuojamos Tilmansų vilos interjero vertybės – vienas iš nedaugelio išlikusių tokių rinkinių Lietuvos muziejuose.

 Tilmansų vila, 1916 m.
 Tilmansų vila, 1916 m.
Parodoje eksponuojamos vertybės iliustruoja turtingų verslininkų interjerą.
Parodoje eksponuojamos vertybės iliustruoja turtingų verslininkų interjerą.
 Japoniška vaza iš Tilmansų kolekcijos.
 Japoniška vaza iš Tilmansų kolekcijos.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

2019-02-02 15:51

1906 m. pakviestas dėdės Richardo jis su žmona Marija atvyko į Kauną. Įsikūręs viloje Smėlio gatvėje (dab. Griunvaldo g.) K.Tilmansas kartu su giminaičiais įsitraukė į miesto gyvenimą, politinę, kultūrinę ir visuomeninę veiklą.

Parodoje eksponuojamas Tilmansų rinkinys leis prisiminti šeimą, labai ryškiai įsiliejusią į Kauno istoriją.

Parodoje pateikiamos vertybės puikiai iliustruoja XX a. 1–4 dešimtmečių pasiturinčių Kauno verslininkų interjerą. Rinkinys reikšmingas istoriniu požiūriu, nes atspindi šeimininkų savimonę, meninius interesus, dvasinius poreikius ir pomėgius.

Kaip vieni turtingiausių miestiečių Tilmansai, nors ir nebūdami kolekcininkai, pagal savo skonį formavo namų ir biurų interjerą, o kartu diktavo tam tikrą madą tuometinei Kauno aukštuomenei.

Apie vertybių, saugomų Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, priklausomybę Tilmansų šeimai sužinota tik tada, kai Kultūros paveldo centro Paveldosaugos bibliotekos Dokumentų skyriuje buvo atrastas Kultūros paminklų apsaugos įstaigos 1941 m. sudarytas Tilmansų turto, buvusio viloje Smėlio g. 16, registras.

Sužinota, kad dalį surašytų vertybių buvo leista Marijos ir Kurto Tilmansų sūnui Herbertui išsivežti į Vokietiją, dalį jis pats padovanojo Kauno valstybiniam kultūros muziejui.

Vertingiausiems dailės ir kultūros požiūriu objektams leidimas neišduotas, jie visi pervežti į Kauno valstybinio kultūros muziejaus patalpas.

Pokario metais praradus patekimo į muziejų dokumentus parvežti eksponatai prarado ir savo istoriją. Tik atradus Kultūros paminklų apsaugos įstaigos registrą atsirado galimybė atlikti eksponatų identifikavimą ir atkurti jų istoriją. 

Priklausė Lietuvos turtingiausiems

Parodą papildo dr. Aldonos Snitkuvienės monografija „Tilmansai ir jų palikimas Kaune“. Monografijoje pristatoma 1878–1941 m. Kaune gyvenusi verslininkų Tilmansų šeima, priklausiusi turtingiausiam Lietuvos gyventojų sluoksniui ir sėkmingai į krašto gyvenimą integruotai tautinei (vokiečių bendruomenei) bei religinei (Evangelikų liuteronų bažnyčiai) mažumai.

Trijų Tilmansų šeimos kartų atstovai pasižymėjo ne tik kaip sėkmės sulaukę pramonininkai, bet ir kaip gabūs prekybininkai. 1893 m. senojo „Vulkano“ bazėje Richardas Tilmansas įkūrė bendrovę „Br. Tilmansai ir Ko“, gaminusią vinis, varžtus, sraigtus, vielą ir kitus metalo dirbinius. Brolių Tilmansų įkurti geležies dirbinių ir statybinių medžiagų prekybos namai „Br. Tilmansai ir Ko“ veikė 1894–1940 m.

Tilmansai aktyviai veikė ir finansų srityje: dalyvavo steigiant Lietuvos komercijos banką ir draudimo bendrovę „Lietuvos Lloydas“. 1921 m. įsteigė akcinę bendrovę „Tilka“, gaminusią degtukus, baldus, šokoladą ir saldainius, o vėliau tik saldainius, šokoladą ir kakavą.

Sudėtingų istorinių aplinkybių laikotarpiu Tilmansų šeimos veikla įvairiose sferose atskleidė ir savitą Kauno istorijos puslapį.

Paroda M.Žilinsko dailės galerijoje veiks nuo vasario 7 (atidarymas 17 val.) iki spalio 20 d.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.