Nelegalios galimai kultūrinę vertę turinčių radinių paieškos naudojant metalo ieškiklius ar magnetus Lietuvoje nemenksta ir vis dažniau yra taikomos administracinės sankcijos už tokią veiką, bet pastebimos ir teigiamos tendencijos. Vis dažniau piliečiai pristato radinius į departamentą, o kultūrinę vertę turintys radiniai per KPD pasiekia muziejus.
Paveldosaugininkus ir archeologus itin džiugina tai, jog pagal radinius, jų aptikimo vietas bei kitus duomenis vis dažniau pavyksta identifikuoti galimai dar neatskleistus kultūros paveldo objektus, konkrečiose vietose atlikti tyrimus.
2019–2022 metais KPD konfiksavo arba gavo net šešis unikalius bronzos amžiaus radinius. Ankstyvasis metalų laikotarpis arba bronzos ir ankstyvasis geležies amžius datuojamas II–I tūkstantmečiu pr. Kr. Šiame laikotarpyje tik pradėta naudoti metalą, todėl pagrindinį jo inventorių sudarė dirbiniai iš akmens, kaulo, medžio ir kitų medžiagų.
Iš viso Lietuvos teritorijoje yra rasta apie 350 šio laikotarpio metalinių dirbinių, kurių dauguma – bronzos objektai. Taigi, metaliniai dirbiniai yra išskirtinis šio laikotarpio inventorius. Daugiausia tai ginklai – kirviai, ietys, durklai, bet taip pat rasta papuošalų.
Mažiausią metalinių dirbinių dalį sudaro darbo įrankiai. Ypač trūksta duomenų apie metalinių dirbinių radimo kontekstą. Sudėtinga nustatyti, ar šie dirbiniai rasti gyvenvietėse, kapuose ar kituose archeologiniuose objektuose, nes didžioji jų dalis aptikta atsitiktinai.
Neįmanoma nustatyti apie 170 Lietuvoje aptiktų metalinių dirbinių – kirvių, ietigalių, figūrėlių, smeigtukų, pjautuvų, apyrankių ir kitų – radimo konteksto. Likę metaliniai dirbiniai (apie 180 vnt.) aptikti kapinynuose, pilkapynuose, lobiuose, gyvenvietėse. Vis dėlto kai kurie iš jų taip pat rasti atsitiktinai – pavyzdžiui, lobiams priskiriami dirbiniai rasti kasant melioracijos kanalus.
Ne visose vietose vykdyti archeologiniai tyrimai, nes tiksli radimvietė nenustatyta. Atsižvelgiant į tai, labai svarbu pristatant atitiktinai rastus radinius į departamentą suteikti kuo daugiau informacijos apie radimo vietą ir aplinkybes, kad ateityje būtų galima šioje vietoje atlikus archeologinius tyrimus geriau pažinti mūsų praeitį.