Atrasti dokumentai: Adolfas Ramanauskas-Vanagas priklausė skautų organizacijai

Šią savaitę atrasti dokumentai, liudijantys, kad pripažintas Lietuvos vadovas, partizaninio judėjimo vienas vadų Adolfas Ramanauskas-Vanagas iki sovietų okupacijos priklausė skautų organizacijai. Šiuo metu rengiamas skautų istorijos trečiasis tomas ir archyvinių dokumentų paiešką inicijavo jo sudarytoja Nomeda Bepirštytė.

Venas dokumentų, kuriame minimas skautas A.Ramanauskas, vėliau tapęs vienu Lietuvos partizaninio judėjimo vadų.<br>Rengėjų nuotr. 
Venas dokumentų, kuriame minimas skautas A.Ramanauskas, vėliau tapęs vienu Lietuvos partizaninio judėjimo vadų.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautų istorijos koordinatorė N.Bepirštytė.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautų istorijos koordinatorė N.Bepirštytė.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautiška uniforma ir istoriniai dokumentai.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautiška uniforma ir istoriniai dokumentai.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautai ieško archyve dokumentų.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautai ieško archyve dokumentų.<br>Rengėjų nuotr. 
Archyviniai dokumentai.<br>Rengėjų nuotr. 
Archyviniai dokumentai.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautai A.Paltarokas, N.Bepirštytė ir V.Rindzevičius.<br>Rengėjų nuotr. 
Skautai A.Paltarokas, N.Bepirštytė ir V.Rindzevičius.<br>Rengėjų nuotr. 
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Apr 14, 2023, 12:28 PM, atnaujinta Apr 14, 2023, 1:09 PM

„Pirmajame skautų istorijos tome, rengtame išeivijoje, jau minima, kad A.Ramanauskas-Vanagas yra skautas. Mums buvo svarbu surasti tuos istorinius dokumentus, patvirtinančius šį faktą. Vaidas Rindzevičius ir kiti skautai savanoriai ėmėsi didelio darbo surasti ir sudaryti kuo platesnį skautų  partizanų sąrašą ir parengti medžiagą knygai. Darbas tęsiasi. Tikimės dar naujų istorinių atradimų!“  – kalbėjo N.Bepirštytė.

Skautų organizacijos padėtis to meto Lietuvoje buvo išskirtinė. Ją globojo prezidentai Aleksandras  Stulginskis ir Antanas Smetona, kurie turėjo organizacijos globėjo – šefo – statusą. Skautų organizacijai priklausė tūkstančiai narių, šviesiausias jaunimas iš įvairių socialinių sluoksnių, daugelis garsių žmonių.

Sovietams okupavus Lietuvą organizacija buvo panaikinta, jos turtas atimtas, o vyresnieji vadovai pateko į represijų mėsmalę. Dažnai skautai priklausė ir kitoms organizacijoms, buvo aktyvūs savo profesinėje veikloje.

Okupantai šioje, kaip ir kitose pilietiškumo ugdymo organizacijose, įžvelgė pavojų. Sovietai ne tik uždraudė skautų organizaciją, atėmė turtą, įvedė teroro diktatūrą visoje Lietuvoje, okupantai pradėjo šalies gyventojų genocidą.

„Todėl kai tik pradėjo reikštis organizuota mūsų tautos rezistencija okupantui, tarp rezistencinio pogrindžio veikėjų randame daug skautų, kurie taip ryžosi atlikti savo pareigas tėvynei. Jų atsidėjimas pavojingam pogrindžio veikimui, jų ryžtas, ištvermė ir tikėjimas Lietuvos laisve, jų nesvyruojanti pasipriešinimo okupantui dvasia stiprino ir visus kitus skautus.

Tarp partizanų kapų, tarp gestapo ir NKVD aukų okupuotoje Lietuvoje, nacių kacetuose ir Sibiro giriose rasime labai daug ir skautiškosios mokyklos auklėtinių. Į skautybę įsitraukusi tremties jaunimo karta turi gausių gyvų lietuvio skauto pasiryžimo, sumanumo, drąsos ir pasiaukojimo  tėvynės reikalams pavyzdžių…" – pokariu rašė garsus išeivis, JAV „Skautų aido“ žurnalo ilgametis redaktorius A.V.Dundzila.

Skautų judėjimas Lietuvoje atkurtas vienas pirmųjų jau 1988 lapkričio 14 d. Šiuo metu Lietuvoje veikia įvairios skautų organizacijos, kurios apima įvairaus amžiaus tūkstančius narių, o visame pasaulyje skautų šiuo metu yra per 60 mln.

Skautų judėjimui priklauso karališkų šeimų nariai, valstybių vadovai, įvairiausių profesijų žmonės, daugybė garsių istorinių asmenybių. A.Ramanauskas-Vanagas ir Valdas Adamkus – du Lietuvos vadovai, jaunystėje ėję skautišku pilietiško ugdymo keliu.

„Lietuvos Laisvės kovose 1944–1953 metais prieš okupantus dalyvavo apie šimtas tūkstančių drąsiausių žmonių, apie dvidešimt tūkstančių iš jų žuvo nelygioje kovoje. Partizaninio pasipriešinimo dalis ryškiausių asmenybių augo su skautiška dvasia, net pusė LLKS 1949 metų vasario 16-osios signatarų buvo skautais.

Dabar atrandami dokumentai dar daugiau atskleidžia šviesios mūsų šalies didvyrių istorijoje, su kokiomis vertybėmis jie augo, brendo ir kodėl pasirinko ginkluoto pasipriešinimo kelią“, – pasakojo  istorinės atminties puoselėjimo iniciatyvos „Vanago Lietuva“ vadovas Alkas Paltarokas.

Lietuvos centrinės valstybės archyve surasti skautški dokumentai turi istorinę reikšmę ne tik pačių skautų istorijai ir džiugina jaunimą – dabartinius judėjimo narius, bet parodo pilietiškumo tiltą ir pamatinių vertybių ugdymo svarbą šiuolaikinėje visuomenėje, esant agresoriaus kaimynystėje.

„Nuolatinis darbas su mūsų rezistencijos istorija reikalauja didelių pastangų. Labai džiugu, jog šalia profesionalių istorikų atsiranda entuziastų ir pilietinių iniciatyvų, kuriems Laisvės kovų tema yra svarbi ir jie drąsiai imasi iššūkių“, – kalbėjo LGGRTC generalinis direktorius Arūnas Bubnys.

Dokumentų atradimai papildo šių metų skautiškų renginių ir sukakčių ciklą – sukanka 90 metų, kai 1933 metais Palangoje lankėsi ir su prezidentu A.Smetona susitiko pasaulio skautų įkūrėjas lordas Robertas Badenas-Powellas.

Liepos mėnesį Lietuvos pamaryje bus surengta skautams labai svarbi didžioji tautinė stovykla „Tarp trijų vandenų“, organizuojama kas penkerius metus. Joje dalyvaus per du tūkstančius skautų iš Lietuvos ir kitų pasaulio valstybių.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.