Koplytėlė nestovės istorinėje vietoje

Priešais Šv.apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią esančioje Jono Pauliaus II aikštėje pradėtas atstatyti Viešpaties Jėzaus koplytstulpis, vadinamas koplytėle. Bet ji nestovės buvusioje vietoje – ten transporto žiedas.

Prie Šv.apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios Antakalnyje jau pradėta atstatinėti istorinė koplytėlė, čia stovėjusi nuo 1737 iki 1953 metų (nuotr. dešinėje).<br>S.Žiūros nuotr.
Prie Šv.apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios Antakalnyje jau pradėta atstatinėti istorinė koplytėlė, čia stovėjusi nuo 1737 iki 1953 metų (nuotr. dešinėje).<br>S.Žiūros nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jun 10, 2024, 11:38 AM

Išstovėjusi amžius koplytėlė nugriauta sovietmečiu, apie 1953 m., statant Antakalnio transporto žiedą ir tiesiant troleibuso linijas.

„Sovietiniu laikotarpiu buvo sunaikinta nemažai krikščioniškojo Vilniaus kultūrinio paveldo, o tai – neatsiejama Vilniaus dalis.

Kryžiai, koplytstulpiai bei koplytėlės, kaip sakralinės vietos žymuo, buvo statomos katalikiškoje Europoje nuo ankstyvųjų viduramžių. Jų buvo ir Vilniuje. Deja, nedaug išliko, daugelis nugriauta rekonstruojant miesto gatves.

Todėl šios koplyčios atstatymas svarbus tikintiesiems, bendruomenei, o kartu ir visam miestui“, – sakė Vilniaus miesto Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė.

Viešpaties Jėzaus koplytėlė priešais Šv.Petro ir Povilo bažnyčią buvo pastatyta ankstyviausių medinių bažnyčių ir kapinių vietai atminti. Anksčiausias šaltinis, nurodantis koplytėlės vietą, yra XVIII a. pradžios (iki 1737 m.).

Iš išlikusių šaltinių žinoma, kaip atrodė barokinio stiliaus koplytėlė, įamžinta senose nuotraukose, piešiniuose. Tai buvo mūrinė, tinkuota, dviejų lygių barokinių formų kompozicija, darniai įsiliejusi į to meto aplinką.

Šalia koplytėlės augo didžiulė sena liepa, dar vadinama Goštauto liepa. Anot pasakojimų, ji sodinta legendinės asmenybės – LDK didiko Petro Goštauto, gyvenusio XIV a. pirmojoje pusėje.

Prieš nugriaunant koplytėlę buvo sudaryti juodraštiniai jos apmatavimo brėžiniai. Jais vadovaujantis ir buvo rengiamas atstatymo projektas.

Koplytėlė bus 8,5 m aukščio, keraminių plytų mūro, tinkuota. Cokolinė dalis – granito, stogelis – dengtas čerpėmis. Koplytėlės pirmame aukšte numatyta pastatyti ąžuolinį kryžių su nukryžiuoto Jėzaus skulptūra, antrame – Dievo Motinos skulptūrą.

Atstatyti koplytėlę autentiškoje vietoje nėra galimybės – jos pamatai yra po Antakalnio ir Olandų gatvės žiedine sankryža.

Atstatymo vieta parinkta Šv.Jono Pauliaus II aikštėje, apie 18 metrų atstumu nuo autentiškos, maksimaliai išlaikant buvusią vizualinę ašį nuo dabartinės T.Kosciuškos gatvės.

Darbų pabaiga numatoma šių metų antroje pusėje. Barokinės koplytėlės atstatymą šalia Antakalnio gatvės finansuoja labdaros ir paramos fondas „Fondas Janukonis“. („Sostinė“)

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.