Dokumentininkams J. ir R.Gruodžiams rūpi užmirštų žmonių likimai

Vasario 5 d. prasidės tarptautinį pripažinimą pelniusių dokumentinių filmų kūrėjų Julijos ir Rimanto Gruodžių kino kelionė po Lietuvos miestus ir miestelius, kurią pristato didžiausias Lietuvoje dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“. Specialią J. Ir R.Gruodžių retrospektyvą „Bendruomenės gyvenimo atspindžiai dokumentiniame kine“ išvys Ukmergės, Dusetų, Tauragės, Plungės, Šiaulių, Klaipėdos, Alytaus, Mažeikių ir Vilniaus žiūrovai.

Kadras iš Julijos ir Rimanto Gruodžių filmo "Brasbendas".<br>Rengėjų archyvo nuotr.
Kadras iš Julijos ir Rimanto Gruodžių filmo "Brasbendas".<br>Rengėjų archyvo nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2015-01-29 10:59, atnaujinta 2018-01-14 17:38

Pasak festivalio „Nepatogus kinas“ direktoriaus Gedimino Andriukaičio, J. ir R.Gruodžių kūryba atspindi festivalio misiją ir skleidžiamas vertybes. „Režisieriai jau dvidešimt metų kino kalba dokumentuoja tuos žmones, kurie nėra ryškiai matomi viešumoje, bet kantriai, be didingų mostų ir patoso, lipdo savo ir savo vaikų gyvenimus. J. Ir R.Gruodžių kūriniai yra tarsi tęstinė šalies socialinių problemų studija: nuo 1995 metų režisieriai savo filmuose kalba apie skaudžius dalykus ir šiandien aktualius daugiau nei penktadaliui Lietuvos gyventojų – skurdą, socialinę atskirtį, švietimo problemas. Mums, kaip žmogaus teisių kino festivaliui, labai svarbu kelti šias temas viešumon, o kartu pristatyti kuo platesniam žiūrovų ratui kokybišką lietuvių dokumentiką“, – sakė G.Andriukaitis.

Savo kūryboje ypač daug dėmesio režisieriai skiria vaikų likimams, kurie tampa savotiška visos šalies likimo metafora. Režisieriai kviečia neapsigauti – dėl nuolatinio kartojimo banalia tapusi frazė „vaikai – mūsų ateitis“ visgi yra tiesa, nes tauta, nesugebanti pasirūpinti mažaisiais savo gyventojais, nekuria ir savo ateities. Vaikai yra pagrindinė į retrospektyvą įtrauktų filmų pasakojimo ašis. Be to, vienas iš retrospektyvos seansų yra skirtas moksleiviams ir mokytojams.

„Gruodžiams labai svarbu užčiuopti šviesiąją būties pusę, atskleisti priežastis ir motyvus, padedančius žmogui net ir beviltiškiausiose situacijose kabintis į gyvenimą, tverti ir ištverti. 2006 m. sukurtas „Brasbendas“, pasakojantis apie kaimo mergaičių dūdų orkestrą „Saulutė“, susibūrusį Perekšliuose ir Sujetuose netoli Panevėžio, parodo kaip vaikų gyvenimą keičia muzikos galia ir savo darbui atsidavusių mokytojų entuziazmas“, – sakė „Nepatogaus kino“ vadovas.

Retrospektyvoje taip pat bus parodyti filmai „Slogutis“ (1995 m.), daugelį tarptautinių prestižinių apdovanojimų ir „Sidabrinę gervę“ pelniusi „Upė“ (2009 m.) bei naujausias režisierių darbas, uždaręs 2014 metų Vilniaus dokumentinių filmų festivalį, – „Sėkmės metai“. Pastarajam filmui ši kino kelionė taps savotiška nacionaline premjera – jis pirmą kartą bus rodomas už Vilniaus ribų.

Visi kino kelionės seansai rengiami vadovaujantis „Nepatogaus kino“ principu „už kiną mokėk tiek, kiek manai esant verta“. „Siekiame, kad dokumentika taptų prieinama kuo platesniam žiūrovų ratui, todėl neturime nustatę bilieto kainos – kiekvienas už peržiūras moka tiek, kiek išgali ir mano esant verta“, – teigė G. Andriukaitis.

Julijos ir Rimanto Gruodžių filmų rodymai vyks: Vasario 5 d. Ukmergės kultūros centre. Vasario 19 d. Dusetų dailės galerijoje Kovo 05 d. Tauragės kultūros centre Kovo 19 d. Plungės kultūros centro kino klube „Dublis“ Balandžio 16 d. Šiaulių dailės galerijoje Rugsėjo 17 d. Klaipėdos „Kultūros fabrike“ Spalio 8 d. Mažeikių kino klube „Pirmas kadras“ Lapkričio 6 d. Alytaus kino teatre „Dainava“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.