5 ženklai, rodantys, kad laikas keisti darbą

Gyvenime susiduriame su galybe situacijų, kai turime apsispręsti, kada geriausia imtis vienų ar kitų veiksmų: dvejojame, kada tinkamiausias metas keisti profesiją, nutraukti santuoką, pranešti blogas naujienas ar pradėti naują veiklą.

Knygos autorius – vadybos ir motyvavimo ekspertas.
Knygos autorius – vadybos ir motyvavimo ekspertas.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Sep 28, 2018, 2:29 PM

Vienas svarbiausių klausimų – kada verta išeiti iš darbo, kuris nebeteikia jokio pasitenkinimo?

Nors daugelį sprendimų „kada“ priimame vadovaudamiesi intuicija ir esame įsitikinę, kad tinkamai parinkti laiką – menas, pakeisti darbo vietą dėl įvairių įsipareigojimų, drąsos trūkumo ar stabilaus atlyginimo ryžtasi ne kiekvienas. Daugelis šį sprendimą priima tik gerai ir racionaliai jį apsvarstę, siekdami geresnių karjeros galimybių arba tuomet, kai jaučiasi visiškai emociškai išsekę, nusivylę esama darbo vieta, vadovu bei netekę motyvacijos.

Tačiau ar tikrai verta pakeisti darbą tik patekus į tokią kritinę padėtį?

Dalijamės penkiais klausimais iš leidyklos „Vaga“ rekomenduojamos vadybos ir motyvavimo eksperto Danielio H.Pinko knygos „Kada. Mokslinės paslaptys, kaip parinkti tinkamiausią laiką“, kurie  gali padėti apsispręsti – galbūt dabar yra tinkamiausias metas pakeisti darbą?

1. Ar dar norėtumėte būti šiame darbe, kai sulauksite kitų savo darbo pradžios metinių?

Dažniausiai žmonės išeina iš darbo praėjus metams po įsidarbinimo. Koks antras pagal dažnumą laikas? Antri metai. Trečias? Treti prabėgę metai.

Taigi, jeigu jus baugina mintis, kad sukaks dar metai, kai pradėjote šį darbą, – jau dabar imkite ieškoti naujo. Tąsyk atėjus laikui būsite geriau pasiruošę.

2. Ar darbe save realizuojate ir jaučiatės padėties šeimininkas?

Darbai, kuriuose geriausiai save realizuojame, turi vieną bendrą savybę: jaučiamės akinami parodyti maksimaliausius gebėjimus, bet liekame padėties šeimininkai.

Kai darbe reikalavimai labai aukšti, bet negalime tvarkytis nepriklausomai, gresia perdegimas.

Darbai, kuriuose turime autonomiją, bet stinga iššūkių, kelia nuobodį, o tie, kuriuose neturime autonomijos ir reikalaujama mažai, patys prasčiausi.

Jeigu darbe nepatiriate iššūkių, negalite dirbti savarankiškai ir šios padėties pakeisti negalite, galbūt metas vynioti meškerę.

3. Ar jūsų viršininkas leidžia atsiskleisti jūsų gebėjimams?

Puikioje knygoje „Good Boss, Bad Boss: How to Be the Best... and Learn from the Worst“ („Geras viršininkas, blogas viršininkas: Kaip būti geriausiam ir... pasimokyti iš blogiausio“) Stanfordo verslo studijų profesorius Robertas Suttonas atskleidžia, dėl kokių viršininko savybių verta likti dirbti.

Jeigu jūsų viršininkas jus paremia, užuot kaltinęs kitus, prisiima atsakomybę, skatina jūsų pastangas, bet neužtveria kelio, turi humoro jausmą, o ne tūžmingą būdą, regis, jums pasisekė. Bet jeigu jūsų bosas – priešingybė, verčiau saugokitės ir galbūt net kraustykitės.

4. Ar jūsų atlyginimas padidinamas kas trejus–penkerius metus?

Vienas geriausių būdų gauti aukštesnį atlygį – pereiti į kitą organizaciją. Ir dažnai geriausias metas tam ryžtis pradirbus vienoje vietoje nuo trejų iki penkerių metų.

ADP („A More Human Resource“), didžiulės žmogiškųjų išteklių vadybos kompanijos, teigimu, šis laikotarpis kaip tik yra metas, kai subręstate pelnyti didesnį atlygį.

Per mažiau negu trejus metus galite nespėti susiformuoti paklausiausių rinkoje įgūdžių. Praėjus daugiau negu penkeriems metams, darbuotojai susisaisto su kompanija ir ima kilti karjeros laiptais, tokiu atveju pradėti kur nors kitur jau būna sunkiau.

5. Ar darbas atitinka ilgalaikius jūsų tikslus?

Daugybė tyrimų įvairiose šalyse liudija, kad, kai asmeniniai jūsų tikslai dera su organizacijos, kurioje dirbate, žmogus būna laimingesnis ir produktyvesnis.

Taigi paskirkite laiko ir užsirašykite du ar tris svarbiausius artimiausių penkerių arba dešimties metų tikslus.

Jeigu dabartinis jūsų darbdavys gali padėti jums juos pasiekti, puiku. Jeigu ne, pagalvokite, ar jums ne laikas ieškotis naujo darbo, leisiančio šiuos tikslus įgyvendinti. 

Daniel H. Pink knyga „Kada: Mokslinės paslaptys, kaip parinkti tinkamiausią laiką“, vertė Irena Jomantienė ir Milda Dyke, VAGA, 2018.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.