Biblioteka: Cz.Miloszas, T.Venclova „Grįžimai Lietuvon“

Knygą sudaro laiškai, rašytojų skirti vienas kitam, ir tekstai apie vienas kitą: Czesławo Miłoszo poezija, esė, laiškai, atsiminimai ir vertimai, susiję su Tomu Venclova, ir Venclovos eilėraščiai, vertimai, atgarsiai, komentarai, esė ir apžvalgos, skirtos Miloszui.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2014-06-10 16:39, atnaujinta 2018-02-13 00:07

Lig šiol šių dviejų mąstytojų tekstai nepraranda aštrumo: jiedu reprezentuoja skirtingų kartų patirtis, dviejų kalbų gyvybingumą ir reflektuoja dviejų tautų santykių peripetijas. Autoriai užaugo toje pačioje istorinėje panoramoje, reiškė meilę Lietuvos gamtai ir juodu susiejusiam miestui – Vilniui.

Ir nors, anot Mindaugo Kvietkausko, „pasikeitė tai, kas kuria legendą Vilniaus širdyje“, nors nebeturime Rudnickio kavinės su Miloszo langu ir staleliu, tačiau tebesklendžia „barokiniai debesys virš barokinio miesto“, pasak paties Miloszo, tebeturime autorių liudijimus ir, pasinaudojant Rūtos Oginskaitės mintimi apie filmo, skirto Nobelio premijos laureatui Miloszio, autorius, „tai brangu. Ir brangintina, nes reta.“

„Ir tu, ir aš norime, kad lietuvių ir lenkų tarpusavio santykiai susiklostytų kitaip negu praeityje. Dvi tautos praeityje turi baisaus patyrimo, buvo užkariautos, pažemintos, sutryptos. Naujosios kartos kalbėsis tarpusavyje kitaip, negu kalbėjosi prieškario metais.

Tačiau privalome atsižvelgti į inercijos jėgą ir į tai, kad ideologinėje tuštumoje, kuri susidarė, nacionalizmas Lenkijoje ar Lietuvoje dar ne kartą grįš į pramintas vėžes, nes kiekvienos šalies istorijoje esama pasikartojimo pavyzdžių, patterns.“

Czesławas Miłoszas – Tomui Venclovai

„Miłoszui Didžioji Kunigaikštystė buvo ne tiek geografinis ir istorinis faktas, kiek mitas. Jis manė, kad tai buvo archajinių dorybių ir gražios tolerancijos kraštas, kur barokinės bažnyčios egzistavo greta kalvinų maldos namų, stačiatikių cerkvės – šalia unitų maldyklų, sinagogų ir mečečių, o senų senovės pagonybė irgi turėjo savo vietą ir teises.“

Tomas Venclova

„Ankstesnis Vilniaus universitetas nebuvo nei lietuviškas, nei lenkiškas, nei baltarusiškas: kaip visi to meto universitetai, jis buvo europinis. Jam, kaip ir Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei, negali būti taikomos vėlesnės sąvokos. Ginčai, kas yra „tikrasis“ krašto ir jo kultūros šeimininkas, o kas – piktavalis ir pavojingas ne kartą įrodė savo pragaištingumą, ir norisi tikėti, kad naujajame šimtmetyje jie pamažu išblės. Nors, deja, čia sunku būti pranašu. “

Tomas Venclova

„Mūsų triumviratas (Brodskis, Venclova, aš) kuo puikiausiai veikia, ir tai gražus dalykas, tokia rusų, lietuvių ir lenkų poetų bičiulystė – apie tai būtų verta parašyti. “

Czesławas Miłoszas – Jerzy Giedroycui

Czeslawas Miloszas, Tomas Venclova. „Grįžimai Lietuvon“, „Vaga“, Vilnius, 2014. Viršelio dailininkas - Zigmas Butautis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.