Naują Teatro sąjungos renginių sezoną pradės „keistuoliai“

Rugsėjo 15-ąją Lietuvos teatro sąjungoje Vilniuje svečiuosis Ilona Balsytė, Aidas Giniotis ir kiti Keistuolių teatro aktoriai. Šį pavasarį minėdami teatro jubiliejų aktoriai surengė net keletą audringų koncertų didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Dabar jie susitinka su žiūrovais tam, kad pasidalytų mintimis apie teatro įkūrimą, nueitą kelią ir tai, kuo teatras gyvena šiandien. „Keistuolių teatrui – 25, jo įkūrėjams – 50“, – taip pavadinta programa, kuria pradedamas naujasis Teatro sąjungos renginių sezonas.

Aktorius ir režisierius A.Giniotis vadovauja Keistuolių teatrui.<br>D.Umbraso nuotr.
Aktorius ir režisierius A.Giniotis vadovauja Keistuolių teatrui.<br>D.Umbraso nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Sep 9, 2014, 4:23 PM, atnaujinta Feb 9, 2018, 5:01 PM

Bandys įminti Keistuolių teatro mįslę

Keistuolių teatras – unikalus reiškinys. Tai pirmasis nepriklausomas Lietuvoje teatras, kuriame pradėti kurti spektakliai vaikams. Per ketvirtį amžiaus čia suvaidinta net 5000 spektaklių.

„Tai pirmasis eksperimentinis teatras, nes jame kuriama nepaisant profesinių rėmų ir titulų. Pirmasis teatras, užsiauginęs ne tik savo žiūrovą, bet net tris aktorių kartas“, – sako Keistuolių teatro vadovas, aktorius ir režisierius Aidas Giniotis.

Įminti Keistuolių teatro populiarumo mįslę nėra lengva. 1989 m. teatras, kurį savarankiškai įkūrė jauni, studijas baigę aktoriai, neturėjo analogų. Viešėdamas LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ A.Giniotis sakė, kad tuo metu nebuvo teatro, kuris būtų atitikęs jų dvasią.

„Mes mėgome išdykauti, „chuliganavoti“ ir  elgtis kitaip, negu elgėsi rimti aktoriai rimtuose teatruose“, – per pokalbį sakė režisierius. Gal todėl ir pavadinimas „keistuoliai“, kurį sugalvojo aktorius Sigutis Jačėnas, nebuvo toks tolimas nuo novatoriško, muzikalaus, žaismingo jų įvaizdžio. Apie Keistuolių teatro įvaizdį, polėkį ir kūrybą jau kitą pirmadienį galės pasikalbėti į Teatro sąjungą susirinkę žiūrovai.

Trys konkursai jauniesiems scenos menininkams

Rudenį, kaip jau tapo įprasta, Teatro sąjunga rengia du konkursus –„Jaunojo režisieriaus eksperimentas“ ir „Aktorių duetai“. Šiais metais žymiai teatro pedagogei Stefanijai Nosevičiūtei atminti rengiamas ir trečias – skaitovų konkursas. Visi konkursai skirti scenos menininkams iki 30 metų.

Nors Teatro sąjungos salė neturi geros scenos įrangos, jauniems menininkams tai netrukdo išreikšti kūrybiškumą ieškant aktorinių ir režisūrinių sprendimų. Ypatingo atgarsio sulaukė jaunų režisierių darbai. 2012 m. režisieriaus Pauliaus Ignatavičiaus spektaklis „Dostojevskis vaikams“ po eksperimento buvo perkeltas į Vilniaus mažojo teatro sceną. Praėjusių metų konkurso laimėtojos, režisierės Virginijos Kuklytės eksperimentinis darbas „Žavūs nerangumai“ netrukus bus pristatytas jau kaip premjerinis spektaklis.

Teatro sąjungos pirmininko Ramučio Rimeikio iniciatyva pirmąkart rengiamas skaitovų konkursas. Mintis apie konkursą kilo  šių metų pavasarį, kai kūrybos vakarus rengę aktoriai į savo programą įtraukdavo kelias ištraukas iš prozos ar poezijos skaitymų.

„Raiškus žodis, švari, taisyklinga kalba, aiškus teksto minties perteikimas – tai dalykai, už kuriuos kovojo šviesaus atminimo profesorė, aktorė Stefanija Nosevičiūtė, – teigia R. Rimeikis. – Aktoriui šie profesiniai įgūdžiai turėtų būti savaime suprantami. Deja, šiandien net ir specialaus išsilavinimo neturintys žiūrovai dažnai skundžiasi nesuprantantys, ką jaunieji aktoriai kalba scenoje.“

Konkursu siekiama įrodyti, kad ir jaunoji karta sugeba vertinti scenoje pasakytą žodį, moka valdyti autoriaus mintį.

R.Rimeikis ypač ragina dalyvauti tuos, kurie po studijų dar nespėjo įsitvirtinti teatruose. Pasak jo, tokie konkursai gali paskatinti jaunuosius menininkus dirbti savarankiškai ir nelaukti, kol gaus pasiūlymų iš teatrų.

 Teatro sąjungos rudens renginių programa

RUGSĖJIS

15 d. 18 val. Keistuolių teatrui – 25, jo įkūrėjams – 50.

22 d. Spektaklis „Kas apsakys dzūkių linksmybes“. Vaidina V.Mockevičiūtė ir N.Varnelytė. Muzikantai D. Mockevičius ir P.Kovalenko.

SPALIS

6 d. Kauno muzikinio teatro solistės Nomedos Vilkanauskaitės kūrybos vakaras „Rudens žaismai“.

13 d. Teatro ir kino aktoriaus Dariaus Meškauko kūrybos vakaras.

20 d. Aktorė Donata Kielaitė kviečia į muzikinė poezijos spektaklį pagal J.Vaičiūnaitės eiles „Kelionė“.

27 d. Prisimename ilgametį Jaunimo teatro muzikinės dalies vadovą Povilą Kebliką.

LAPKRITIS

10 d. Aktoriaus Petro Venslovos kūrybos vakaras „Rudens elegija“.

17 d. Aktoriaus Andriaus Bialobžeskio kūrybos vakaras „Aš pažinau karalių tavyje“.

24 d. Jaunimo teatro aktoriaus ir režisieriaus Algirdo Latėno kūrybos vakaras.

GRUODIS

8 d. Vytauto ir Vytauto J.Rumšų kūrybos vakaras (iš ciklo „Tėvas ir sūnus“).

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.